Mohlo by vás také zajímat
Svět zasáhla bankovní panika, valorizace důchodů se sníží a ChatGPT bude chytřejší aneb souhrn událostí 11. týdne 2023
Libor Akrman 17. března 2023Velké problémy bankovního světa, kvůli bankám v USA i Credit Suisse; Pavel podepsal snížení valorizace penzí; Microsoft vylepší Office 365…
Lidé velmi výrazně šetří. Už se ale oklepeme z nejhoršího
Vladimír Pikora 15. března 2023Pokles maloobchodu trvá již devět měsíců v řadě, jak vyplývá z čerstvých dat Českého statistického úřadu o maloobchodu. Reálné tržby se…
Proč je inflace na východě EU včetně Česka výrazně vyšší než na Západě? Může za to Putin a válka
František Novák 21. února 2023Vídeňský ekonomický institut analyzoval příčiny inflace v Česku, Polsku, Maďarsku a na Slovensku. Proč je až trojnásobná ve srovnání se…
- KOMENTÁŘ
Nový kurzový manipulátor: dobrodružná hra polské centrální banky pokračuje
Polská centrální banka (NBP) na sebe strhává v poslední době pozornost, neboť se pustila do dobrodružných devizových intervencí proti vlastní měně.

Polská centrální banka by mohla v prvním čtvrtletí 2021 přikročit k dalšímu snížení úrokových sazeb, připustil guvernér Adam Galpiński. Zdroj: Twitter
Polská centrální banka (NBP) se na přelomu roku pustila do dobrodružných devizových intervencí proti vlastní měně. Podle aktuálních dat musela NBP nakoupit okolo 4 miliard euro do devizových rezerv, aby dočasně oslabila kurz polské měny o 2 procenta.
Oficiálně vzato se NBP nelíbí aktuální kurz zlotého proto, že údajně poškozuje oživení polské ekonomiky v těžké covidové době.
GRAF: Vývoj kurzu polského zlotého vůči euru
Za poslední 3 měsíce.
Zdroj: tradingeconomics.com
Polští centrální bankéři tedy jako jejich kolegové z ČNB v letech 2013-2016 obhajují umělé oslabování vlastní měny tím, že zemi hrozí velmi nízká inflace, kterou nelze jednoduše odvrátit dalším snížením oficiálních úrokových sazeb.
Ty jsou totiž v Polsku již od jara 2020 nastaveny na úrovni 0,1 procenta. NBP tak již zbývá jen velmi malý prostor pro jejich snížení, pokud se bude chtít záporným úrokovým sazbám vyhnout, jak vždy tvrdila.
GRAF: Vývoj základní úrokové sazby v Polsku
Za posledních 10 let, v procentech.
Zdroj: tradingeconomics.com
Odlišnost od ČNB
Dnešní situace NBP je nicméně přece jenom odlišná od té, v níž se nacházela ČNB na podzim 2013. Důvodem přitom není jen právě probíhající pandemie.
Předně, polská ekonomika se nenachází v deflačním prostředí, které by vyžadovalo tak radikální akci, jako je manipulace s kurzem domácí měn. (S cílem získat konkurenční výhodu na úroky svých obchodních partnerů.)
Za druhé, zlotý nebyl před intervencemi nikterak silný. O tom svědčí mj. i to, že Polsko v roce 2020 dosáhlo rekordně vysokého přebytku na běžném účtu platební bilance.
A za třetí, NBP již od jara loňského roku aplikuje agresivně expanzivní politiku nákupů polských vládních dluhopisů. Tím nejenže pomáhá vládě financovat obrovský deficit plynoucí z pandemického propadu ekonomiky, ale navíc dále uvolňuje měnové podmínky, neboť snižuje tržní úrokové sazby. Nepřímo tak generuje i slabší kurz měny (než za jinak stejných okolností).
VÍCE K TÉMATU:
Intervence polské centrální banky proběhla v duchu politiky “ožebrač svého souseda”
Naváže Kaczyński se staronovou vládou na polský ekonomický zázrak uplynulých let?
Bude Polsko snižovat úroky?
Co tedy od NBP očekávat dále v situaci, kdy zlotý dnes již prakticky smazal ztráty způsobené prosincovými intervencemi?
Guvernér polské centrální banky Glapinsky indikoval, že snížení úroků může přijít teprve v momentě, kdy centrální banka pod dojmem třetí pandemické vlny bude muset revidovat inflační výhled směrem dolů.
V tomto kontextu to na okamžité sražení sazeb na nulu nevypadá. Třetí vlna totiž v Polsku ještě nepropukla a příští inflační zpráva má být na stole až v druhé půlce března.
Pokud zlotý bude dále zpevňovat (EUR/PLN půjde pod 4,50), budou muset centrální bankéři přijít s dalšími intervencemi. Přitom se budou muset modlit, aby se hráči na trhu NBP dostatečně obávali.
V opačném případě totiž mohou devizové rezervy nabobtnat do obrovských rozměrů a polská centrální banka bude nakonec donucena k dalším nestandardním krokům (třeba i záporným úrokovým sazbám).
Z pohledu našeho výhledu pro zlotý to každopádně znamená, že apreciace zlotého spojená s postupným ústupem pandemie v tomto roce se odkládá minimálně o půl roku.

každý pátek ve vašem e-mailu.