Mohlo by vás také zajímat
Elektrický Elroq na scéně; Kellnerová v čele českých boháčů a Brusel může zavést cla na čínská elektromobily aneb souhrn ekonomických událostí 40. týdne 2024
Libor Akrman 4. října 2024Vláda si plácla s odbory; dálniční známka zdraží; povodňový schodek prošel; O2 může převzít Nordic Telekom; Rozpočtové radě se nezdá…
České průmyslové oživení bez resurekce u sousedů bude “jen klopýtat”
Jan Bureš, Jan Čermák 30. září 2024Zatímco v německém průmyslu nálada v tamním průmyslu v září spadla do blízkosti ročních minim, tak v Česku naopak mírně…
Polsko se pomalu stává lídrem v oblasti bezpečnosti a obrany Evropy
Robert Břešťan 25. září 2024Česká republika se začátkem září na tři dny stala centrem globální politické debaty o bezpečnosti. Velkou část debat konference byla…
Detailnější pohled do hlubin vesmíru, vypnutý Nord Stream a inflace nad 17 procenty aneb souhrn 27. a 28. týdne 2022
Jádro je zelený zdroj, řekli europoslanci; inflace je v ČR už nad 17 %; Gazprom varuje, že Nord Stream nepůjde; výpadky plynu z Ruska přinesou recesi; ekonomický výhled EU se zhoršuje; Netflix spojí síly s Microsoftem; plán na proměnu ČEZu bude za rok; aféra Uberu - pomáhali mu politici; limit k registraci DPH se zvýší; VW zainvestuje do baterií; Francouzi znárodní EdF a Shell se místo ropy zaměří na vodík.
Milé čtenářky, milí čtenáři,
okna vesmíru jsou zase trochu víc dokořán. Může za to vesmírný dalekohled Jamese Webba, který nám již posílá detailní obrázky z hlubin a historie kosmu. Ostatně, že jde o historický moment dokázala i přítomnost amerického prezidenta Joe Bidena, který si kvalitní vesmírné snímky nenechal ujít. Vstoupili jsme do nové éry astronomie. Možná si ještě vzpomenete na svá školní léta, kdy jsme se učili verše Jana Nerudy, který kdysi psal, že „Nám zdá se z hvězd, že vane hlas…,“ a teď to můžeme vidět na vlastní oči…
Jádro je zelený zdroj
Evropský parlament nevznesl námitku proti dočasnému a podmínečnému zařazení jaderných a plynových zdrojů do taxonomie EU pro udržitelné zdroje. Pokud do 11. července námitku nevznese ani Rada EU, vstoupí příslušná legislativa o taxonomii v platnost 1. ledna 2023.
Inflace už nad 17 %
Spotřebitelské ceny v Česku v červnu meziročně stouply o 17,2 %. V květnu to bylo o 16 %, růst tak zrychlil již podvanácté za sebou. Nejvíce k tomu přispělo zdražování potravin. Inflace je nadále nejvyšší od prosince 1993, vyplývá z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Výsledek mírně překonal očekávání analytiků, kteří předpovídali inflaci 17 %.
GRAF: Vývoj meziroční inflace v Česku
Za posledních 25 let, v procentech.
Zdroj: tradingeconomics.com
Vypnutý Nord Stream 1
Ruská plynárenská společnost Gazprom, uvedla, že nemůže zaručit bezproblémový provoz plynovodu Nord Stream 1. Firma dodala, že není jasné, zda dostane opravenou turbínu, jejíž servis v Kanadě zajistila německá společnost Siemens Energy. Nord Stream 1 vede po dně Baltského moře z Ruska do Německa a je hlavní trasou pro dodávky ruského zemního plynu do EU. Teď prochází pravidelnou údržbou.
Pohled do hlubin vesmíru
Americká vesmírná agentura NASA se svými partnery z evropské vesmírné agentury ESA a kanadské CSA zveřejnila první plně barevné snímky pořízené vesmírným teleskopem Jamese Webba, který od ledna letošního roku z pozice vzdálené 1,5 milionu kilometrů od Země pozoruje vesmír. První snímek, který zachytil kupu galaxií SMACS 0723, zveřejnila NASA na brífinku v Bílém domě už v noci na dnešek SELČ. Další čtyři snímky ukazují zhroucenou hvězdu, tančící galaxie, analýzu exoplanety a mlhovinu plnou hvězd.
MMF: Výpadky plynu přinesou recesi
Další výpadky v dodávkách zemního plynu do Evropy by mohly uvrhnout řadu zemí do hospodářské recese. V příspěvku na blogu Mezinárodního měnového fondu (MMF) to uvedla šéfka této organizace Kristalina Georgievová. Zopakovala přitom, že fond tento měsíc přikročí k dalšímu zhoršení výhledu světové ekonomiky. Evropa se nyní potýká s poklesem dodávek zemního plynu z Ruska. Situace kolem těchto dodávek se zkomplikovala, když Rusko v únoru zahájilo útok na Ukrajinu.
Obří investice pro Kentico
Brněnská společnost Kentico, která se specializuje na vývoj softwaru pro správu obsahu (CMS), získává zahraniční kapitál ve výši až 1,5 miliardy korun. Investiční skupina Expedition Growth Capital posílá do nově oddělené společnosti Kontent.ai zhruba miliardu korun, další půl miliardy pak do roka může zamířit i do původního Kentica.
EU zhoršuje ekonomický výhled
Růst ekonomiky Evropské unie bude v příštím roce proti původním odhadům výrazně pomalejší, zejména kvůli dopadům ruské invaze na Ukrajinu. Ve své letní prognóze to uvedla Evropská komise (EK), podle níž hrubý domácí produkt (HDP) sedmadvacítky členských zemí vzroste o 1,5 % místo 2,3 %, jak očekávala v květnové předpovědi. Komise zároveň výrazně zvýšila odhadovanou míru inflace, kterou letos v EU v průměru očekává na rekordních 8,3 %. Minulý odhad počítal s hodnotou 6,8 %.
Netflix se spojí s Microsoftem
Společnost Microsoft bude Netflixu spravovat technologii pro prodej reklamního prostoru. Streamovací televize tak bude díky spolupráci schopna nabízet levnější předplatné s reklamami. Netflix oznámil plán na zavedení levnějšího předplatného v dubnu, když mu v prvním čtvrtletí poprvé po více než deseti letech klesl počet předplatitelů. Spoluředitel firmy Ted Sarandos pak v červnu řekl, že společnost vyjednává s několika firmami o možnostech spolupráce v reklamě.
Plán na změnu v ČEZu už za rok
Vláda by měla do poloviny příštího roku připravit plán restrukturalizace státní energetické společnosti ČEZ. Agentuře Reuters to řekl premiér Petr Fiala (ODS). Podrobnosti ale neuvedl. V červnu ve svém televizním projevu sdělil, že stát chce mít v blízké budoucnosti pod kontrolu celou síť tuzemských klíčových elektráren, tedy vlastní výrobu elektřiny.
Aféra: Politici pomáhali Uberu
Tisíce uniklých souborů odhalily, jak si alternativní poskytovatel taxislužby Uber předcházel přední politiky a jak daleko zašel, aby se vyhnul spravedlnosti. Podrobně popisují rozsáhlou pomoc, kterou se mu podařilo získat od předních evropských politiků, jako jsou Emmanuel Macron či bývalá eurokomisařka Neelie Kroesová. A také jak bývalý šéf Uberu osobně nařídil použít systém označovaný jako „kill switch,“ aby zabránil policistům při razii v přístupu do počítačů, uvedla na svých internetových stránkách zpravodajská televize BBC.
Plyn do Česka přijde z Nizozemska
Nizozemský dodavatel zemního plynu Gasunie oznámil, že zajistil 7 miliard krychlových metrů LNG pro svůj nový terminál o celkové kapacitě 8 miliard krychlových metrů. Ten by měl být v provozu během letošního roku. ČEZ má v tomto terminálu rezervovanou kapacitu, která by měla podle ministra průmyslu snížit závislost na ruském plynu asi o třetinu. Celková roční spotřeba v Česku je kolem 9 miliard kubíků plynu.
Hypotéky v průměru za 6 %
Růst hypotečních sazeb v červenci opět zrychlil. Mohla za to především ČNB, která na konci června skokově zvýšila základní úrokové sazby. Průměrná nabídková sazba hypoték podle Fincentrum Hypoindexu překročila hranici 6 % p. a. Růst sazeb vystřídá snad již brzy stagnace.
Limit pro registraci k DPH se zvýší
Limit pro povinnou registraci k plátcovství daně z přidané hodnoty by se od příštího roku měl zvýšit z nynějšího jednoho milionu na dva miliony korun. Stejně tak by se měl zvýšit i limit pro využití paušální daně. Místo nynější jedné sazby paušální daně by ale platila tři pásma. Počítá s tím vládní návrh, který v úvodním kole podpořila Poslanecká sněmovna. Vládní návrh počítá i s možností zrušení registrace pro ty osoby, jejichž obrat sice překročil jeden milion, ale nedosáhl dvou milionů.
VW zainvestuje do baterií
Výrobce automobilů Volkswagen chce s partnery investovat přes 20 miliard eur do podnikání s automobilovými bateriemi. Chce tak vytvořit 20 000 pracovních míst a do roku 2030 dosáhnout ročního prodeje nad 20 miliard eur, aby měl vedoucí postavení na tomto rostoucím trhu. Firma to podle agentury Reuters uvedla při slavnostním položení základního kamene své první evropské továrny na baterie v Salzgitteru.
Obří farma-fúze na obzoru?
Americká farmaceutická společnost Merck & Co je v pokročilé fázi jednání o převzetí biotechnologické firmy Seagan, která se zaměřuje na léčbu rakoviny. Hodnota transakce by měla být nejméně 40 mld. USD. S odvoláním na informovaný zdroj to napsal ekonomický list The Wall Street Journal (WSJ). Merck a Seagan chtějí dohodu dojednat do zveřejnění výsledků hospodaření Mercku, což je 28. července. Jednání trvají už delší dobu, mohou ale ještě skončit bez dohody.
Samsung jede
Jihokorejská společnost Samsung Electronics ve 2. čtvrtletí podle předběžných údajů zvýšila provozní zisk o 11 % na 14 bil. wonů (asi 262 mld. Kč), což je nejlepší výsledek pro toto období od roku 2018. Hospodaření firmy podpořil vysoký prodej paměťových čipů pro servery, naopak poptávka od výrobců telefonů byla slabší. Vyplývá to z prohlášení společnosti, která je největším světovým výrobcem paměťových čipů a chytrých telefonů. Analytici podle společnosti Refinitiv očekávali zisk 14,45 bilionů wonů. Tržby Samsung zvýšil o 21 % na 77 bilionů wonů, což bylo v souladu s očekáváním.
Revize v globálních firemních daních
Největší revize mezinárodních daňových pravidel za poslední generaci by mohla vstoupit v platnost v roce 2024, uvedla OECD. Cílem změny, nad kterou OECD dohlíží a na které se dohodlo loni téměř 140 zemí, je zohlednit nástup velkých digitálních společností jako Apple a Amazon, které mohou účetně vykazovat zisky v zemích s nízkými daněmi. Reforma má dva pilíře. První pilíř má přerozdělit 25 % zisků největších světových nadnárodních společností ke zdanění v zemích, kde sídlí jejich klienti, bez ohledu na fyzické sídlo firmy. Druhým pilířem je stanovení celosvětové minimální sazby daně z příjmů právnických osob ve výši 15 %.
Francouzi znárodní EdF
Francouzská vláda chystá úplné znárodnění energetické společnosti EDF, uvedla podle agentury Reuters premiérka Élisabeth Borneová. Akcie společnosti po jejím výroku prudce zpevnily. Francouzský stát nyní vlastní 84 procent akcií tohoto zadluženého jaderného giganta. Společnost EDF nabrala zpoždění a překročila rozpočet při stavbě jaderných elektráren ve Francii a v Británii. Potýká se také s korozí u některých svých stárnoucích reaktorů. Polovina jejích reaktorů ve Francii je nyní mimo provoz.
Shell se odklání k vodíku
Britsko-nizozemská energetická společnost Shell postaví závod na výrobu tzv. obnovitelného vodíku. Závod by měl zahájit provoz v roce 2025 a měl by být největším svého druhu v Evropě. Elektrolyzér Holland Hydrogen I o výkonu 200 megawattů se bude nacházet v přístavu Rotterdam. Denně má vyrobit 60 000 kg obnovitelného vodíku a potřebnou elektřinu získávat z větrného parku na moři Hollandse Kust Noord, který Shell částečně vlastní. Vodík je označován za ekologický, případně obnovitelný nebo zelený, pokud je produkován za použití obnovitelné energie. Shell se chce stát do roku 2050 firmou s nulovými čistými emisemi skleníkových plynů. Zvyšuje proto svoji nízkouhlíkovou produkci a odklání se od ropy a plynu.
Musk už Twitter nechce
Miliardář Elon Musk ukončil smlouvu o koupi sociální sítě Twitter. Vyplývá to z oznámení americké Komisi pro cenné papíry a burzy. Muskovi právníci zprávu dopisem oznámili představenstvu společnosti. Ta hodlá s Muskem bojovat u soudu za naplnění smlouvy o jeho převzetí. Trvá na dohodnuté ceně a podmínkách, uvedl předseda firemní správní rady společnosti. Musk koncem dubna nabídl, že Twitter koupí za 44 mld. USD. Později ale hrozil zrušením smlouvy o převzetí a firmu vinil, že odmítá žádosti o poskytnutí údajů ohledně falešných a spamových účtů na své stejnojmenné sociální síti.
ECB pomůže ochraně klimatu
Evropská centrální banka (ECB) plánuje postupně upravit své portfolio firemních dluhopisů za 344 miliard eur tak, že bude dávat přednost firmám více zaměřeným na ekologii. ECB uvedla, že rozhodnutí je součástí její snahy připojit se k boji proti změnám klimatu, který je důležitý pro udržení finanční stability. Oznámení je jedním z největších kroků v rámci jejích snah podpory ekologičtějšího přístupu.
Ukrajina se hlásí do OECD
Ukrajina se chce stát členem Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Informoval o tom ukrajinský premiér Denys Šmyhal, který ve švýcarském Luganu předal přihlášku šéfovi organizace Matthiasi Cormannovi. OECD sdružuje ekonomicky vyspělé státy. Podpora OECD je zásadní pro dokončení strukturálních reforem, které jsou předpokladem pro vstup Ukrajiny do Evropské unie i budoucí poválečnou obnovu země, uvedl Šmyhal v prohlášení na síti Telegram. „Ukrajina sdílí všechny cíle a hodnoty organizace a chce se k ní co nejdříve připojit,“ dodal.
Bankám hrozí ztráty kvůli klimatu
Náhlý skok cen emisních povolenek v kombinaci se záplavami a suchem způsobí největším bankám z eurozóny ztráty nejméně 70 mld. eur. Ve svém prvním velkém klimatickém zátěžovém testu to uvedla ECB. Zjištění nemají vliv na výši kapitálu, který banky musejí mít v letošním roce. Částka je součtem úvěrových a tržních ztrát v nejhorším scénáři, který zahrnuje sucha, vedra a záplavy. Podle ECB výsledek výrazně podhodnocuje skutečné ztráty 41 sledovaných bank, protože nebere v úvahu nepřímé dopady, jako je například hospodářský pokles.
Fúzuje se méně
Aktivita u fúzí a akvizic letos ve světě kvůli přibývajícím ekonomickým překážkám proti rekordnímu roku 2021 zpomalila. V prvním pololetí letošního roku se ve světě uskutečnilo 24 124 transakcí, což bylo o čtvrtinu méně než ve stejném období loni. Aktivita se tak vrátila na úroveň roku 2019. Hodnota transakcí činila dva biliony dolarů, což je meziroční pětinový pokles. Vyplývá to z aktuální studie společnosti PwC.