První uživatelé internetu s ním začínali hlavně jako s nástrojem na posílání e-mailů. Nízká rychlost a vysoká cena za připojení poměrně dlouho brzdily jeho rozvoj. Až na přelomu tisíciletí i díky české internetové populaci tarify zlevnily.
Podle Českého statistického úřadu mají v současné době přístup k internetu tři čtvrtiny českých domácností.
GRAF: Vývoj IT v českých domácnostech
Od roku 1989 do současnosti, jde o podíly v procentech.
Zdroj: ČSÚ
Internet poskytují telefonní operátoři, kabelové televize i provozovatelé mobilních sítí.
IBM na ČVUT
Internet do Česka poprvé zavítal přesně před 25 lety – 13. února 1992. Tehdy na Českém vysokém učení technickém v Praze (ČVUT) připojili sálový počítač IBM k internetu přes komunikační uzel v rakouském Linci.
V té době šlo ještě o československý internet (s doménou .cs), který aby mohl být připojen podléhal souhlasu americké grantové agentury National Science Foundation (NSF). Ta byla v té době provozovatelem tehdejší jediné páteřní sítě internetu.
„Museli jsme vyplnit pro americké orgány prohlášení, že naše zařízení bude umístěno pouze na té adrese, kde je uvedeno a že ho nepoužijeme k vývoji jaderných a chemických zbraní,“ vzpomínal na začátky ředitel CESNET Jan Gruntorád pro ČRo.
A jak šel čas na českém internetu?
Připravili jsme pro vás časovou řadu a některé údaje, které o naší 25leté internetové historii vypovídají možná víc než sáhodlouhé vzpomínání.
Stamiliardový byznys
Internet nejen v Česku výrazně změnil způsob, jak lidé pracují a nejen to. S internetem se rovněž baví stamiliony lidí po celém světě.
Nemluvě o tom, že to je neuvěřitelná byznysová příležitost. Předloni internetová ekonomika České republiky představovala 188 miliard korun, z toho elektronické obchodování tvořilo 11 miliard, vyplývá ze studie Sdružení pro internetový rozvoj (SPIR).
Podle studie činil její příspěvek k HDP něco málo přes čtyři procenta.
GRAF: Vývoj tržeb v e-commerce v Česku
Od roku 2011 do roku 2016, v mld. Kč.
Zdroj: APEK
A co nás tedy do budoucna čeká? Mezi nejvýraznější trendy internetové ekonomiky patří v současné době sdílená ekonomika, analýza velkých dat (Big Data) a cloud computing, což jsou podnikové technologie umožňující firmám efektivní analýzu velkých objemů dat, rychlejší rozhodování a optimalizované řízení procesů.
Ve fázi vývoje je prozatím internet věcí, který nachází uplatnění od tzv. wearables (nositelných zařízeních), přes chytré domácnosti, až po chytrá města.