Ještě donedávna hrály na energetickém trhu hlavní roli ceny plynu, případně navázané ceny elektřiny. A nedalo se tomu příliš divit – Evropa prožila plynový šok, který se prostřednictvím vyšší inflace propsal do celé ekonomiky.
Na startu topné sezony je však situace na trhu s plynem relativně klidná – ať již díky extrémně teplému počasí nebo téměř kompletně naplněným plynovým zásobníkům, což tlumí obavy z opakování loňského scénáře.
Pozornost se tak v posledních měsících přenesla na ropný trh. Od července zdražila ropa Brent o 30 procent a vyšplhala se až k úrovni 95 dolarů za barel. (viz graf)
GRAF: Vývoj ceny ropy Brent
Za posledních 5 let, v USD.
Zdroj: tradingeconomics.com
Z fundamentálního pohledu přitom nic nebrání tomu, aby se růst cen ropy zastavil před magickou „stovkou.“ Stále robustní poptávka totiž naráží na utlumenou produkci, především ze strany aliance OPEC+.
Zásadní roli hraje v tomto ohledu ropná politika Saúdské Arábie, která od července – nad rámec kolektivních těžebních škrtů – dobrovolně omezuje vlastní těžbu o 1 milion barelů denně.
Pohonné hmoty zdražují
Výsledkem je napjatá tržní bilance, která se vcelku rychle propisuje do cen rafinérských produktů a následně i na totemy čerpacích stanic.
Pohonné hmoty přitom v tuzemsku zdražují nejen z titulu vyšší ceny ropy, ale také slábnoucí koruny na frontě s dolarem.
GRAF: Vývoj kurzu koruny vůči dolaru za poslední rok
Zdroj: tradingeconomics.com
Jistou úlevu mohou nyní pocítit alespoň řidiči poblíž polských hranic, kteří u našich sousedů tankují litr benzinu/nafty o zhruba 8 korun levněji. Tento dárek ze strany polské vlády však zřejmě nebude mít dlouhého trvání a lze čekat, že po parlamentních volbách (15. října) se ceny pohonných hmot v Polsku opět rychle zvýší.
VÍCE K TÉMATU:
Čím ropný kartel OPEC+ zvyšuje riziko stagflace?
Rusko prohrálo energetickou válku o Evropu. Vítězem se stala hlavně Amerika
Po odklonu od ruského plynu zachránily Evropu při výrobě elektřiny vítr a slunce
Proč Saúdové nepřesvědčili trhy, že ceny ropy mají stoupat?
Proinflační riziko
Z pohledu centrálních bankéřů představuje v tuto chvíli dražší ropa důležité proinflační riziko. V aktuální prognóze naše centrální banka (ČNB) počítá s cenou okolo 75 dolarů za barel pro zbytek letošního roku.
Aktuální negativní překvapení v podobě vyšší ceny ropy je zvláště nepříjemné v situaci, kdy nejsou pevně ukotvena inflační očekávání. To naznačuje například šetření ČNB mezi nefinančními podniky.
Další vývoj cen ropy proto musí centrální banka pozorně sledovat. Zároveň to musí brát v potaz při diskuzi o načasování prvního poklesu úrokových sazeb v Česku…