Mohlo by vás také zajímat
Čína na steroidech. Peking oznámil další obří dotace, aby nastartoval ekonomiku
František Novák 9. ledna 2025Čínští komunisté řeší, jak nastartovat ekonomiku. Ve hře jsou další obří dotace ve výši dvou bilionů dolarů. Analytici jsou ale…
Trh s americkými vládními dluhopisy zažil dokonalou bouři. Proč zrovna nyní?
Jan Čermák 8. ledna 2025Silná data z ekonomiky USA vyvolala otázky ohledně možnosti snížení úrokových sazeb Fedu později během roku, než se dosud předpokládalo.…
Pod drobnohledem: Čtyři Trumpovy kroky, které ovlivní ekonomiku USA i globální trhy
Kristina Hooper 20. prosince 2024Již 20. ledna nastoupí Donald Trump podruhé do úřadu amerického prezidenta. Analytici společnosti Invesco se blíže podívali na to, jaká…
ČEZ navrhl dividendu, Rusko opouštějí další západní ikony a je tu další obří technofúze aneb souhrn 21. týdne 2022
Starbucks a Marks & Spencer také končí v Rusku; pokles ekonomiky USA potvrzen; Broadcom kupuje VMware za 61 mld. USD; Colt CZ Group za 1Q navýšil zisk i tržby; VW platí v Británii za Dieselgate; Česko posílí podporu solárů; Alza rozšiřuje maďarské aktivity o nové logistické centrum; firmy chtějí silnější korunu; Samsung se Stellantisem postaví fabriku na baterie; kožešinářská Kara mění majitele; Walmart bude roznášet zboží drony; 1. čtvrtletí nabídlo dividendové žně; EU povolila Česku vyšší limit pro platbu DPH; výsledková sezona má za sebou další zářezy.
Milé čtenářky, milí čtenáři,
již tři měsíce probíhá ruská „speciální operace“ na Ukrajině, která není ničím jiným než válkou, jejíž konec je bohužel stále v nedohlednu. Během této doby se změnilo mnohé, Evropa se sjednotila ve své podpoře a pomoci Ukrajině, byť zůstává závislá na ruském plynu. NATO získá další členy, z Ruska se postupně stahují západní firmy, přičemž Kreml s Vladimirem Putinem v čele hlásá „pohodu a džez“. Bohužel se nějak vytratily pokusy o diplomatické řešení, ale jak říkal už římský historik Titus Livius: „Je pošetilostí věřit, že válku je možno vybojovat rokováním nebo modlitbami.“ I proto zřejmě musíme počítat s tím, že se válka na Ukrajině ještě povleče…
Libor Akrman
šéfredaktor Peak.cz
ČEZ svolal valnou hromadu
Energetická společnost ČEZ zveřejnila pozvánku na valnou hromadu, která se bude konat 28. června. Management firmy v souladu s dřívějším oznámením navrhuje dividendu 44 Kč na akcii (4% hrubý dividendový výnos). Naposledy se akcie mají obchodovat s nárokem na dividendu 30. června, samotná výplata má proběhnout 1. srpna.
Orbánův recept na snížení dluhu: daně na obry
Maďarsko uvalí novou daň z úroků, poplatků a provizí bank. Kromě bank vláda nově dodaní mimo jiné i energetické firmy, pojišťovny a letecké společnosti. Budapešť peníze potřebuje na snížení rozpočtového deficitu. Vláda předpokládá, že jí díky novým daním přibude v rozpočtu ročně 800 mld. forintů (50,7 miliardy Kč). Vybírat se nové daně kabinet chystá tento a příští rok, o přesných plánech ale kvůli současné nejistotě rozhodne až příští rok, řekl ministr pro hospodářský rozvoj Márton Nagy a zdůraznil, že opatření není daní ze zisku, ale z extra zisku firem a že se nedotkne spotřebitelů.
Pokles americké ekonomiky potvrzen
Americká ekonomika v prvním čtvrtletí klesla v přepočtu na celý rok o 1,5 %. Ve zpřesněné zprávě to ve čtvrtek uvedlo americké ministerstvo obchodu. Výsledek je o desetinu procentního bodu horší, než ukazoval první odhad statistiků zveřejněný před měsícem. Jde o první pokles hrubého domácího produktu od roku 2020.
Další obří technofúze
Americký výrobce mikročipů Broadcom převezme za 61 mld. USD (1,4 bili. Kč) poskytovatele cloudových služeb VMware. Akvizice má posílit aktivity Broadcomu v oblasti podnikového softwaru. Jde o druhou největší akvizici v letošním roce. Akcionáři VMware si mohou vybrat, zda si nechají vyplatit v hotovosti za každou svou akcii 142,5 USD, nebo zda chtějí dostat 0,252 akcie firmy Broadcom. Nabídnutá cena představuje prémii více než 48 % proti závěrečné ceně akcií z 22. května, než se o dohodě začalo mluvit. Broadcom také převezme dluh VMware v objemu osmi miliard USD.
Michlův první rozhovor po nominaci
ČNB by měla držet sazby oproti normálu na vyšší úrovni, aby zabránila přeměně současné spíše nákladové inflace na poptávkovou. Zároveň je třeba podpořit vládu ve snižování míry zadlužování země a nezvyšovat mzdy více, než je růst produktivity práce. V rozhovoru pro týdeník Ekonom to uvedl člen bankovní rady ČNB Aleš Michl, který od července nastoupí do čela centrální banky. Vyslovil se pro změnu systému růstu mezd zaměstnanců ČNB, který je navázaný na inflaci. Výnos z devizových rezerv ČNB by v budoucnu podle Michla mohl financovat schodek penzijního systému.
Množí se varovné hlasy stran recese
Invaze ruských vojsk na Ukrajinu a její dopady na ceny potravin a energií a na dostupnost hnojiv by mohly vyvolat globální recesi. Uvedl to prezident Světové banky (SB) David Malpass. Upozornil, že růst německé ekonomiky, která je čtvrtou největší na světě, kvůli vyšším cenám energií už výrazně zpomalil. Snížená produkce hnojiv by pak mohla zhoršit situaci i jinde.
Zbrojovka rekordně šlape
Zbrojařský holding Colt CZ Group vykázal za 1. letošní čtvrtletí tržby 3,55 mld. Kč. Jde o meziroční nárůst o 74,7 %, především díky zvýšení prodejů zbraní a konsolidaci výnosů akvírované firmy Colt. Čistý zisk dosáhl za první tři měsíce roku 544,73 mil. korun, nárůst ve srovnání se stejným obdobím v loňském roce tak činí 97,6 %. Po loňské akvizici Coltu skupina pro letošek očekává výnosy za celý rok 14,4 až 14,8 miliardy korun. Zisk EBITDA by pak měl dosáhnout 3 až 3,3 miliardy korun.
Vesmírná loď Boeingu úspěšná
Vesmírná loď Starliner od společnosti Boeing se ve čtvrtek brzy ráno SELČ vrátila na Zemi. Uvádí to zahraniční agentury s odkazem na přímý přenos amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA). Na palubě lodi, která uskutečnila zkušební let a v budoucnosti by měla sloužit jako „taxi“ pro astronauty, byla jen figurína. Podle představitelů NASA byl let „mimořádně úspěšný“. Pro Starliner se jednalo o druhý zkušební let. Ten první v roce 2019 selhal a loď se musela vrátit předčasně na Zemi. Při zkušební letu Starliner přivezl posádce ISS zásoby. Letošní let byl tak pro Boeing klíčový, uvedly agentury.
VW vyplatí Brity za Dieselgate
Německá automobilka Volkswagen vyplatí v Británii kvůli urovnání skandálu kolem měření emisí, přezdívanému Dieselgate, 193 mil. liber. Peníze si mezi sebou rozdělí více než 90 000 řidičů vozů, do kterých firma nainstalovala software, který zlepšoval výsledky emisních testů dieselových motorů. Německá automobilka se zákazníkům znovu omluvila a uvedla, že pracuje na obnovení důvěry.
Česko posílí pomoc solárům
Bez licence na výrobu elektřiny bude možné provozovat fotovoltaickou elektrárnu do výkonu až 40 kilowattů, příslušný návrh zákona ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) předloží vládě zhruba za měsíc, řekl náměstek ministra René Neděla. Nyní je licence nutná pro elektrárny nad deset kW.
Ruský bankrot zase blíže?
Spojené státy Rusku znemožnily další způsob, jak splácet závazky z mezinárodních dluhopisů, což by mohlo zemi přiblížit k platební neschopnosti. Americké ministerstvo financí oznámilo, že ukončí výjimku, která umožňovala americkým držitelům ruských dluhopisů přijímat platby. Rusko, které má jinak na splácení dluhů dostatek financí, už dalo najevo, že plánuje zpochybnit jakékoliv vyhlášení platební neschopnosti. Uvedla to agentura Reuters.
Alza posiluje maďarské pozice
Alza připravuje nove logistické centrum v Maďarsku, Alza.hu podepsala dlouhodobou smlouvu o nájmu s GLP, předním investorem a developerem logistických parků. Sklad o rozloze 22 000 m2 v maďarském Szigetu se stane prvním logistickým centrem mimo domovské trhy Česka a Slovenska. Stavba již byla zahájena a její dokončení je plánováno na třetí čtvrtletí tohoto roku.
Už zase lze létat přímo do New Yorku
Prahu a New York spojil první přímý let od vypuknutí pandemie. Restart sezónních letů, které skončí s 5. zářím, je dobrou zprávou pro turisty. Na rozdíl od řady letišť v okolních zemích však Česko dlouhodobě – od roku 2011 – postrádá celoroční přímé spojení s americkou metropolí i celými Spojenými státy, což výrazně omezuje potenciál pro rozvíjení spolupráce tuzemského byznysu s tím v zámoří.
Firmy by rády silnou korunu
Většina českých firem a podnikatelů by si přála silnější korunu. Celkem 54 % firem vnímá jako optimální kurz koruny k euru 24 EUR/CZK. Čtvrtina označila za nejlepší úroveň 22 EUR/CZK. Vyplývá to z průzkumu ČSOB mezi 400 malými a středně velkými firmami a živnostníky. Třetina respondentů se v dotazování přiklonila ke kurzu 25 až 28 EUR/CZK, zbylých 13 % preferenci neuvedlo. „V době dotazování se kurz pohyboval kolem 25 EUR/CZK směrem na obě strany, spokojena s ním byla jen třetina firem a podnikatelů,“ uvedl výkonný ředitel firemního bankovnictví ČSOB Pavel Prokop.
Philip Morris ČR zvyšuje dividendu
Tabáková společnost Philip Morris ČR vyplatí za loňský rok dividendu v hrubé výši 1 310 Kč na akcii, rozhodla valná hromada. Účetní závěrku a návrh na rozdělení zisku akcionáři opět schvalovali takzvaně per rollam, tedy na dálku. Předběžné výsledky firma zveřejnila na svých webových stránkách za loňský rok vykázala čistý zisk 3,52 mld. Kč. Meziročně je to pokles o 0,3 %. Tržby bez spotřební daně a DPH stouply o 5,5 % na 18,87 mld. Kč. Za rok 2020 akcionáři získali dividendu 1 260 Kč na akcii. Dividenda 1 310 Kč na akcii znamená vzhledem ke středeční závěrečné ceně titulu na burze hrubý výnos 7,4 %.
„Gigafactory“ postaví i Samsung se Stellantisem
Automobilová skupina Stellantis a jihokorejská firma Samsung plánují postavit v americkém státu Indiana závod na výrobu baterií za 2,5 mld. USD. S odvoláním na oznámení zmíněných podniků o tom informovala agentura Reuters, která dále připomněla, že Stellantis zvyšuje výrobu elektromobilů. Továrna, u které se počítá se zahájením provozu v roce 2025, má mít počáteční roční výrobní kapacitu 23 GWh. V příštích několika letech se plánuje její zvýšení na 33 GWh. Společný podnik vytvoří 1 400 pracovních míst. Investice by se mohla postupně zvýšit až na 3,1 mld. USD.
Kara mění majitele
Hlavním majitelem kožešnické a oděvní společnosti Kara Trutnov se stal s podílem 80 % její dřívější vlastník Zdeněk Rinth. Pětinový podíl má skupina Natland Group. Letos Kara plánuje tržby 380 až 400 milionů korun, čímž by se dostala na hodnoty roku 2019, posledního před epidemií covidu. Kara k letošnímu 1. dubnu úspěšně splnila reorganizační plán a ukončila 13 měsíců trvající insolvenční řízení.
Už i Walmart sází na drony
Americká společnost Walmart bude doručovat v šesti amerických státech objednávky bezpilotními letouny. Přístup ke službě budou mít do konce roku zhruba čtyři miliony amerických domácností. Servis by měl být dostupný na 34 místech ve státech Arizona, Arkansas, Florida, Texas, Utah a Virginie. Walmart předpokládá, že touto cestou bude doručovat více než milion objednávek ročně. Zákazníci si budou moct objednávat desítky tisíc položek – od léků přes pleny až po hotdogy od 8.00 do 20.00. Za poplatek 3,99 dolaru jim je bezpilotní letoun doručí do 30 minut. Podmínkou je, že zboží nesmí vážit více než deset liber (4,5 kilogramu).
Dividendové žně
Objem globálně vyplacených dividend se v prvním čtvrtletí zvýšil o 11 % na 302,5 mld. USD, což je rekord pro toto období. Hlavní podíl na tom měly těžařské a ropné společnosti. V nadcházejících měsících ale budou firmy čelit větším problémům, uvedla s odvoláním na zprávu britské firmy Janus Henderson agentura Reuters. Válka na Ukrajině, geopolitické napětí, vysoké ceny energií a komodit, prudké zvýšení inflace a rostoucí úrokové sazby, to vše podle analytiků Janus Henderson pravděpodobně v nejbližší době ovlivní vyhlídky společností na výplaty dividend.
Starbucks s Ruskem taky končí
Americký kavárenský řetězec Starbucks odchází po téměř 15 letech z ruského trhu. Společnost to uvedla ve svém pondělním sdělení. Následuje tak další západní firmy, naposledy McDonald’s, které se tímto způsobem rozhodly zareagovat na vojenskou invazi Ruska na Ukrajinu. Z velkých firem to naposledy oznámil fastfoodový řetězec McDonald’s. Starbucks už v březnu činnost svých podniků v Rusku pozastavil.
Marks & Spencer v zisku, ale nově už bez Ruska
Britský maloobchodní řetězec Marks & Spencer vytvořil v uplynulém finančním roce zisk před zdaněním 522,9 milionu liber, což je více než desetinásobek proti zisku 41,6 milionu liber v předchozím roce, na který silně doléhal vliv protiepidemických opatření. Firma to uvedla v tiskové zprávě. Řetězec také uvedl, že po 17 letech zcela opouští ruský trh. Tak jako další západní firmy tím protestuje proti ruské invazi na Ukrajinu.
ČEZ zásobníky RWE nechce
Společnost ČEZ nepodala nabídku na odkup zásobníků plynu společnosti RWE v České republice. Informoval o tom mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Lidové noviny uvedly, že podle důvěryhodných informací listu byly zájemci v podstatě dva – vedle ČEZ ještě Energetický a průmyslový holding (EPH) jednoho z nejbohatších Čechů Daniela Křetínského.
Vyšší limit pro platby DPH má od EU zelenou
Státy Evropské unie schválily České republice zvýšení limitu pro povinné placení daně z přidané hodnoty (DPH) z jednoho na dva miliony korun. Podle odhadů ministerstva by zvýšením limitu mělo ubýt plátců DPH zhruba o 105 tisíc.
Rozpočtová a dluhová pravidla se pro EU odkládají
Evropská komise (EK) odložila opětovné zavedení rozpočtových a dluhových pravidel Evropské unie na rok 2024. Unijní exekutiva za důvod označila makroekonomický šok způsobený ruskou invazí na Ukrajinu, zejména pokračující růst cen energií. Ve svých pravidelných doporučeních pro členské země komise konstatovala, že by státy měly využít investice z mimořádného fondu obnovy pro dosažení rychlé nezávislosti na ruských energiích.
A výsledková sezona za 1. čtvrtletí 2022 pokračuje
Potěšily: Lenovo, AutoZone, Best Buy, Marks & Spencer, Macy’s, Dell, GasNet, Petrof.
Zklamaly: Alibaba, Správa železnic.