Mohlo by vás také zajímat
Odešel špičkový, liberálně orientovaný ekonom s mezinárodním přesahem
Lukáš Kovanda 25. července 2024Ve věku 83 let zemřel ekonom a ministr hospodářství z vlád Václava Klause z počátku 90. let, pozdější stálý představitel…
Přebírá Francie roli „nemocného muže Evropy“?
Lukáš Kovanda 13. června 2024Francii hrozí dluhová krize, varuje tamní ministr financí. Předvolební prognózy navíc naznačují "veletoč" na tamní politické scéně, což by mohlo…
Němečtí pravicoví populisté z AfD zneužívají protesty farmářů pro svoje cíle
František Novák 12. ledna 2024Nespokojenost s krácením dotací pro zemědělce v Německu vedla k blokádě dálnic a silnic po celé zemi. Pro své politické…
- Komentář
ANO sice ovládlo krajská města, ale v Praze bude v opozici. ČSSD prohlubuje svůj pád
Máme po komunálních a částečně i senátních volbách a rozjíždí se povolební vyjednávání. Jak uplynulý víkend zamíchal obsazením radnic měst a obcí? Přinášíme komentář k výsledkům v těch velkých i k obměně třetiny Senátu.
O víkendu proběhly komunální a senátní volby. Ačkoliv za sebou máme jednu z nejrozsáhlejších volebních kampaní v historii, jsou výsledky trochu jiné, než by se na první pohled mohlo zdát.
Hrálo se především o to, kdo bude vládnout největším městům v Česku. V těch menších uspěla lokální uskupení, která se vymezují vůči parlamentním stranám.
Praha lakmusovým papírkem
Nejvíce sledovaný souboj byl pochopitelně v Praze, která zažila jednu z největších marketingových kampaní od roku 1989. Přesto však ANO s vynaloženými 50 miliony korun hlavní cíl nedobylo.
Sázka na finančního manažera Petra Stuchlíka a hostiny s gulášem a bramboráky zdarma nepomohly zvrátit nevalnou reputaci z uplynulých čtyř let, kdy Prahu vedla Adriana Krnáčová.
Vládnoucí ANO premiéra Andreje Babiše skončilo až na pátém místě, což přineslo velké zklamání právě zejména premiérovi. Podle fotoreportéra vydavatelského domu Economia dokonce odmítl vystoupit na pódiu společně s Petrem Stuchlíkem, který byl lídrem pražské kandidátky ANO (videozáznam vystoupení Andreje Babiše ještě před dopočítáním výsledků je například ZDE).
Stuchlíka přeskočili ve výsledcích i jeho kolegové z kandidátky Pilný a Nacher. Uspěla i dlouholetá lobbistka finančně zprostředkovatelských firem Marta Gellová na pátém místě této kandidátky.
Rodí se nová trojkoalice?
Hnutí ANO v přízni voličů překonaly strany ODS, Piráti, občanská kandidátka Praha sobě a uskupení Spojené síly pro Prahu reprezentované koalicí TOP 09, STAN a KDU-ČSL.
Volební výsledek v hlavním městě nahrává tomu, aby vznikla koalice složená z Pirátů, hnutí Praha sobě, které reprezentuje Jan Čižinský, a výše zmíněných Spojených sil pro Prahu. Dohromady disponují třikrát po třinácti členech zastupitelstva a celkem 39 hlasy v 65členném zastupitelstvu.
V ostatních velkých městech naopak ANO uspělo. Nejvýraznějšího úspěchu dosáhlo v Ostravě. Složitá situace pro hlavní vládní stranu bude v Plzni, kde dosáhla prakticky stejného výsledku jako ODS. Naopak za prohru pro hnutí ANO lze označit výsledek v Liberci, kde zvítězila lokální kandidátka Starostové pro Liberecký kraj.
TABULKA: Jak dopadly komunální volby v deseti největších městech ČR
Zdroj: Volby.cz
Pokračující propad ČSSD, fiasko SPD
Totálním fiaskem skončily volby pro ČSSD, ačkoliv její předseda Hamáček hovořil o úspěchu. Strana se hned ve čtyřech z deseti největších českých měst nedostala ani do zastupitelstva, protože nepřekročila pětiprocentní hranici potřebnou pro zisk mandátu.
Nejlepší volební výsledek ČSSD v největších českých městech bylo 6,41 procenta hlasů v Plzni. V Praze získala ČSSD pouhých 2,87 procenta hlasů. Lepšího výsledku dosáhli i komunisté.
Ve volbách rovněž výrazně neuspěla SPD, která se prosadila jen ve čtyřech případech z deseti do zastupitelstva.
Pirátský útok vychází
Naopak Pirátům vyšel útok na zastupitelstvo v 90 procentech případů, a navíc to vypadá, že se budou podílet na vládě v Praze. Šanci na vládu mají ale ještě v dalších městech.
Výraznou chybou ve volební taktice byl postup menších stran v Brně. Na rozdíl od Prahy, kde se spojily do koalice, kandidovaly v Brně samostatně a STAN, Žít Brno, TOP 09 i Strana zelených dosáhly výsledků mezi čtyřmi a pěti procenty, za což byly potrestány ziskem nula mandátů v zastupitelstvu. Dohromady však získaly přes 16 procent hlasů.
Senát ovládnou lidovci
Úspěch při letošních volbách do třetiny Senátu může slavit hnutí ANO a ODS. Ambici stát se nejsilnější frakcí má však KDU-ČSL, která šla do voleb s heslem „Senát jim nedáme“. Sám šéf lidovců Pavel Bělobrádek kandidoval do horní komory v domovském Náchodě a postoupil do druhého kola.
Jen dvěma kandidátům se podařilo získat mandát díky výsledku nad 50 procent hned v prvním kole. Konkrétně se to podařilo Jiřímu Drahošovi v Praze 4 a Jiřímu Čunkovi ve Vsetíně.
Jednou z otázek však je, zda v případě, že Bělobrádek získá senátorský mandát, nebude muset o předsednické křeslo bojovat právě s Jiřím Čunkem
Do druhého kola postupuje 38 kandidátů v dalších 19 obvodech. Mezi postupující se nezařadily dvě bývalé politické hvězdy ČSSD Jiří Paroubek a David Rath, kteří skončili mezi posledními ve svých obvodech. Kromě nich neuspěl ani jeden z favoritů Ivan Pilný za ANO.
Ze současných politiků se do druhého kola dostali také exministr kultury Daniel Herman, Přemysl Rabas, Ladislav Faktor, Jaroslav Zeman, Herbert Pavera, Patrik Kunčar a Milada Emmerová.
Do druhého kola postoupilo jedenáct zástupců ANO, deset zástupců ODS, pět sociálních demokratů, čtyři nominanti KDU-ČSL a tři zástupci STAN. Dále pak nezávislí kandidáti a kandidáti dalších uskupení.
Pozitivem voleb je, že ČSSD propadla, ale bohužel ji nahradilo ANO to přepbralo voleče komunistůmm a ČSSD.
http://www.epshark.cz/clanek/1086/prusvihy-ceskych-komunalnich-voleb