Velké evropské ekonomiky, jako je Německo a Francie, začínají řešit, jak omezit neukázněné boháče, kteří plýtvají vodou, protože pro ně není problém si za vysokou spotřebu připlatit.
V Německu zaujal případ bohatého lázeňského městečka Königstein im Taunus nedaleko Frankfurtu nad Mohanem. Místní starosta Ludwig Helm si stěžuje na to, že jedna domácnost žijící v luxusní vile dokázala denně spotřebovat 80 tisíc litrů vody, což znamená 625násobek průměrné denní spotřeby jednočlenné domácnosti v Německu.
„Spotřeba vody je v některých případech zcela neomezená. Lidé úplně zapomněli, že v Německu nemáte anglický trávník. Máme jiné klimatické podmínky,“ citoval Helmova slova web Politico.
Pitná voda na zalévání i do bazénů
Bohaté rodiny spotřebovávají obrovské množství pitné vody na zalévání zahrady nebo napouštění bazénů, i když úřady v letních měsících nabádají obyvatele, aby s vodou šetřili a rozhodně ji nepoužívali na kropení trávníků.
Výsledkem je, že v okolí Königsteinu dramaticky klesá úroveň spodní vody a celá situace s nedostatkem vody se zhoršuje. Zásoby pitné vody jsou stále omezenější pro všechny. Bohatí obyvatelé úsporná nařízení ignorují a úřady nemají prakticky žádné páky, jak pravidla vymáhat.
Thomas Norgall z hesenské pobočky nevládní organizace BUND tvrdí, že pokles hladiny spodní vody v celém regionu způsobuje také vysychání potoků a řek. Stále častěji to také způsobuje občanské rozepře a konflikty mezi těmi, kdo s vodou šetří, a těmi, kterým jsou pravidla „ukradená“.
Stále více francouzských obcí a měst nemá vodu
Rovněž ve Francii zaznamenali případ „války o vodu“. Už v roce 2018 během letního sucha obec Châteauneuf-Grasse poblíž Cannes hlásila případy bohatých obyvatel, kteří nedbali na omezení spotřeby pitné vody. Tehdy dokázali spotřebovat za týden více vody než běžná domácnost za celý rok. Navíc se často jednalo o bohaté cizince, kteří se ve Francii usadili. V zemi galského kohouta má nyní minimálně 120 obcí a měst problémy s dostatkem pitné vody.
„V naší obci máme několik majitelů soukromých vrtulníků. Někdo, kdo si může dovolit nakupovat palivo do vrtulníku, nebude mít potíže zaplatit pokutu 1500 eur nebo dvojnásobek v případě recidivy,“ řekl letos v květnu deníku Le Figaro starosta Châteauneuf-Grasse Emmanuel Delmotte. Pokuty pro neukázněné občany ale nevyřeší problém s nedostatkem pitné vody.
Zoufalé místní úřady a zástupci ochránců přírody vyzývají politiky v národních vládách i ve vedení Evropské unie, aby zasáhli a pomohli omezit tento druh plýtvání s omezenými zdroji vody. Jednu z cest by mohla přinést změna cenové politiky za vodu, případně omezení distribuce vody mezi jednotlivými domy. Starosta Helm navrhuje dramatické zdražení vody v momentě, kdy domácnost překročí předem stanovený strop spotřeby.
Třetina Evropanů má problémy s dostatkem pitné vody
Evropská agentura pro životní prostředí (EEA) už vydala varování, že třetina obyvatel starého kontinentu je postižena nedostatkem pitné vody. Očekává se, že se bude situace rychle zhoršovat s častějším výskytem období sucha a stále vyšších teplot.
Letošní studie publikovaná v časopise Nature konstatovala, že za poslední dvě dekády 80 velkých metropolitních oblastí po celém světě trpělo nedostatkem nebo výpadky dodávek pitné vody. Upozornila i na to, že neudržitelné využívání vody elitou může zhoršit vodní krize ve městech přinejmenším stejně jako klimatické změny nebo populační růst.
Thomas Norgall zdůraznil, že je nezbytné Evropany naučit skutečně šetřit s pitnou vodou. Německá vláda počítá s tím, že do celého systému hospodaření s vodou více zapojí i dešťové srážky. Brusel už nyní má soubor pravidel na ochranu a správu sladkovodních zdrojů včetně zákona o pitné vodě. Tyto nástroje jsou ale roztříštěné a špatně vymahatelné.
Evropský hospodářský a sociální výbor (EHSV) – orgán, který zastupuje občanské a neziskové organizace a radí institucím EU – má do října předložit návrhy k takzvané Modré dohodě EU. Ta by měla reagovat právě na spotřebu vody v následujících letech.
Celoevropské ceny pro vodu?
Viceprezident EHSV Florian Marin prosazuje, aby také vznikl celoevropský přístup k cenám vody v EU. Od určité hranice spotřeby by se uplatňovaly vyšší sazby stočného.
Domácnosti by navíc měly mít levnější ceny pro vodné a stočné než průmyslová odvětví. Nyní systém funguje spíše naopak, kdy průmyslové sektory, které spotřebovávají velké množství vody, platí méně než domácnosti. Tak to nyní funguje například v Německu a Francii.
EHSV navrhuje, aby měl každý průmyslový sektor vlastní kvóty na spotřebu vody. Švédská europoslankyně z liberální skupiny Renew Emma Wiesnerová dokonce varovala, že bez další regulace mohou vznikat konflikty mezi jednotlivými členskými zeměmi kvůli přístupu k pitné vodě.
Koneckonců pro konkrétní příklad nemusíme chodit daleko. Konflikt o vodu mezi Polskem a Českem už nyní způsobuje rozšiřování uhelného dolu Turów.