Mohlo by vás také zajímat
Většina Čechů prý žije v krizi; tloustnoucí Číňané hrozbou pro ekonomiku a půl miliardy pro ovocnáře za mráz aneb souhrn ekonomických událostí 36. týdne 2024
Libor Akrman 6. září 2024Nový šéf českého Googlu; průměrná mzda v Česku zase stoupla; ČEZ od nového roku zlevní plyn i elektřinu; vodíkové BMW…
Důkaz „nemocného“ Německa? Volkswagen poprvé zvažuje zavření fabriky v Evropě
Lukáš Kovanda 3. září 2024Německá automobilka Volkswagen zpřísňuje svůj úsporný program v hlavní, stejnojmenné značce. Nevylučuje uzavírání závodů v Německu a nucené propouštění, protože…
Michal Kubánek (Kuberg): Zažíváme restart, ale zájem o naše stroje stoupá
Libor Akrman 22. srpna 2024Společnost Kuberg má za sebou těžké období, které nakonec překonala i díky novému kapitálu. Výrobce elektromotorek ze severní Moravy má…
Vysoká cena za Tchaj-wan? Nezapomínejme, že Česko už posloužilo Číně během pandemie
Navzdory sérii včasných varování zasáhla koronavirová epidemie Českou republiku materiálně zcela nepřipravenou. I přes urgentní nedostatek ochranných zdravotních pomůcek dala česká vláda před ochranou zdraví vlastního obyvatelstva přednost dobrým vztahům s čínským totalitním režimem. Co můžeme čekat s předpokládanou druhou vlnou koronakrize?
Současná návštěva šéfa Senátu Miloše Vystrčila na Tchaj-wanu již poněkolikáté vyvolala silnou negativní reakci Číny. Tamní ministerstvo zahraničí ve svém prohlášení pohrozilo, že Vystrčil „zaplatí vysokou cenu“ za zpochybňování zásady jedné Číny (viz box).
Vysoká cena a nepřátelství 1,4 miliardy Číňanů |
Čínská vláda vzkázala předsedovi českého Senátu Miloši Vystrčilovi, že oficiální návštěvou Tchaj-wanu porušuje princip jedné Číny a že za to „zaplatí vysokou cenu“. Šéf čínské diplomacie Wang mimo jiné dodal, že zpochybňování zásady jedné Číny znamená „znepřátelit si 1,4 miliardy Číňanů“ a že čínská vláda a lid nebudou tolerovat takovou „otevřenou provokaci“ od předsedy českého Senátu a protičínských sil, jež stojí za ním. České Ministerstvo zahraničí v reakci uvedlo, že si tento týden předvolá čínského velvyslance v Česku. Vystrčil řekl, že ho prohlášení Pekingu mrzí a že zasahuje do vnitřních záležitostí České republiky. Zdroj: ČTK |
S očekávanou druhou vlnou koronakrize je dobré si připomenout některé další „česko-čínské události“ a zasadit je do kontextu.
Tvrdíkův letecký most
V okamžiku, kdy se nákaza covidem-19 začala šířit Českou republikou, byl zahájen tzv. letecký most. Jeho cílem bylo zajistit nákup chybějících ochranných zdravotních pomůcek z Čínské lidové republiky. Hlavní roli měli ministr vnitra Jan Hamáček a Jaroslav Tvrdík, muž, který poslední roky své kariéry pevně spojil s Čínou. U obou jmenovaných se na chvíli zastavme.
Tvrdík začal v Číně jako poměrně úspěšný lobbista PPF, respektive její dceřiné společnosti Home Credit. Proslavil se pak hlavně svým angažmá ve společnosti CEFC, která svou velkolepou expanzi v Česku zakončila krachem.
Tvrdík ovšem stále zůstává významným spojovacím článkem mezi čínskými zájmy, českou politickou reprezentací, prezidentem a společností PPF.
Hamáček v souladu se zájmy Číny
Tím, kdo v tuzemské politice také připravuje půdu pro čínský vliv, je dnešní šéf ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček.
Jak upozornil expertní web Sinopsis.cz, krátce před příjezdem generálního tajemníka Komunistické strany Číny Si Ťin-pchinga v roce 2016 Hamáček kupříkladu zaštiťoval (tehdy jako předseda Poslanecké sněmovny) společně s čínskou velvyslankyní Ma Kche-čching seminář s názvem Zkušenosti pro řízení a rozvoj státu. Seminář propagoval Si Ťin-pchingovu knihu O správě státu.
Jen pro zajímavost, semináře se vedle profesora stranické školy Ústředního výboru Komunistické strany Číny a předního komunistického ideologa Ču Ling-ťüna zúčastnil mimo jiné i bývalý ředitel Střediska bezpečnostní politiky na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy Miloš Balabán. Ano, ten Balabán, který začátkem letošního roku společně se dvěma dalšími kolegy dostal výpověď kvůli netransparentnímu čerpání peněz od čínského velvyslanectví.
Pročínský přístup
Hamáčkův přístup k čínským zájmům lze na základě jeho veřejných prohlášení a aktivit označit za servilní. Například v roce 2016 podepsal z pozice předsedy sněmovny známé Prohlášení čtyř, kterým se čtyři nejvyšší ústavní činitelé distancovali od setkání tehdejšího ministra kultury Daniela Hermana s dalajlamou.
Česká republika tímto prohlášením uznala územní celistvost Čínské lidové republiky, a to včetně Tchaj-wanu, Tibetu a sporných oblastí v Jihočínském moři.
Pročínský přístup Hamáček ukázal i v kauze týkající se cesty dnes již zesnulého předsedy Senátu Jaroslava Kubery na Tchaj-wan. Když vyšly najevo výhrůžky čínské vlády zprostředkované velvyslanectvím Čínské lidové republiky vůči našemu druhému nejvyššímu ústavnímu činiteli, Hamáček hájil čínské velvyslanectví. Ostatní senátory naopak obvinil z toho, že to byli oni, kdo Kuberu dostali pod tlak.
Vzhledem k tomu, že nákupy ochranných pomůcek v Česku fakticky řídili právě Jan Hamáček a Jaroslav Tvrdík s dlouhodobými vazbami na komunistickou Čínu, není překvapivé, že česká odezva na pandemickou krizi rezonovala se zájmy čínské zahraniční politiky.
VÍCE K TÉMATU:
Konec přezdívek. Číňané budou muset „pařit“ videohry pod skutečnými jmény
Praha vs. prezident Zeman aneb zahraniční politika na dvojí způsob
Komu děkovat a komu ne
Po vládním selhání s materiální přípravou stát nepochopitelně ignoroval nabídky českých firem. Ty marně nabízely rychlou výrobu potřebného zdravotnického materiálu, jak potvrzují četná vyjádření tuzemských výrobců ochranných pomůcek i průzkum, který mezi nimi provedla Pirátská strana.
Místo snahy o podporu rychlé české soběstačnosti Ministerstvo vnitra vyplatilo 4,5 miliardy korun čínským firmám. Na české firmy připadlo podle výpočtů Deníku N jen jedno procento utraceného krizového rozpočtu resortu vnitra: pouhých 58 milionů korun.
V květnu zahájil také Nejvyšší kontrolní úřad finanční prověrku nákupů ochranných pomůcek realizovaných během nouzového stavu. V červenci se přidaly i kontroly Ministerstva financí. Bude skutečně zajímavé vidět, jaké výsledky tyto prověrky přinesou.
Tvrdík s Hamáčkem však nerozhodovali pouze o finančních tocích pro čínské firmy. Vláda a premiér Babiš vycházeli vstříc požadavkům čínské zahraniční propagandy opakovanými tvrzeními, že „Čína krizi zvládla“. Včetně podlézavého vítání letadel se zakoupeným čínským materiálem, odmítání poděkovat Tchaj-wanu, který nám materiál zdarma věnoval, nebo naopak děkování za mnohdy nekvalitní čínské zdravotnické pomůcky zakoupené draze z veřejných peněz.
Dobře zaplacené „dary“
Jak ukazují analýzy čínského postupu v Evropě, v řadě zemí Peking zdravotnický materiál rozdával, v Česku jej ale až na drobné výjimky jen prodával. Česká republika ochotně platila miliardy za zdravotnické pomůcky i proto, že Čína u nás má svůj vliv již pevně zakořeněný. V takovéto situaci Peking už nemá zapotřebí někomu nadbíhat dary.
Čínská diplomacie také po řadě demokratických států požadovala chválu čínského komunistického režimu za to, jak dobře se vypořádal s pandemickou krizí.
Systematicky přitom odváděla pozornost od faktu, že na začátku epidemie covidu-19 tato země zcela selhala. Peking v raných fázích epidemie umlčoval lékaře, kteří na neznámé onemocnění upozorňovali.
Německá zpravodajská služba prokázala, že Čína žádala po Světové zdravotnické organizaci, aby počkala s vyhlášením stavu globálního ohrožení, aby tak měla sama čas se na pandemii připravit. Podle odhadů německé zpravodajské služby Čína tímto krokem zbrzdila světovou reakci na epidemii o čtyři až šest týdnů.
Nejvyšší představitelé českého státu včetně prezidenta, premiéra a ministra vnitra však ochotně vyšli vstříc požadavkům čínské zahraniční politiky. Přestože aliance demokratických států čínské vládní lži odmítala a požadovala mezinárodní vyšetřování čínských manipulací, Česko sehrálo roli čínského spojence.
Zapomeňte na lidská práva
Do budoucna lze očekávat, že Peking bude právě i na základě lživého příběhu o „čínské pomoci v nouzi“ vytvářet na české instituce nátlak, aby jednaly v souladu s čínskými zájmy.
Bude – a to již vidíme – dále požadovat přerušení české spolupráce s Tchaj-wanem, odklon od agendy lidských práv nebo lepší podmínky pro čínskou společnost Huawei, podezřelou ze špionáže ve prospěch čínského režimu, při realizaci sítí páté generace.
Reálný je též předpoklad, že čínští představitelé budou využívat silné postavení, které nabyli během první vlny koronaviru (i díky postavám, které dlouhodobě podporují čínské zájmy v České republice, jako je Jaroslav Tvrdík a Jan Hamáček), k tomu, aby své postavení ve střední Evropě ještě posílili.
Článek, který byl redakčně upraven, původně vyšel na serveru Hlídací pes. Kateřina Urbancová působí jako sinoložka v programu Red Watch Bezpečnostního centra Evropské hodnoty, Jakub Janda je ředitelem Bezpečnostního centra Evropské hodnoty.
..v březnu nebyl kromě Číny nikde na světě dostatek roušek a „dobré vztahy s totalitní Čínou“ měl celý Západ… Známý je případ , jak Amíci na čínském letišti „ukradli“ zásliku roušek Francouzům… Je to stejné jakoby jste všem vládám ČR vyčítal závislost a spolupráci s totalitním Ruskem, kvůli tomu, že odtamť odebírali ropu (když odjinud nebyla možnost)
koncem ledna pri interpelacich tvrdil vojtech, ze rousek, respiratoru a vseho je dost. meli vic jak mesic na to se nejak pripravit, na vse se vykaslali. kdyz zacatkem unora chinani pozadali o humanitarni pomoc, vlada zjistila, ze nema nic a rousky nakoupili v polsku, nemecku a francii a poslali do chiny. ani to vladu neprimelo, aby zdravotnicky material zacali shanet a nakupovat. a korunu tomu nasadili, kdyz stavajicim distributorum, kteri meli kontakty, zakazali cokoliv prodavat, a sama vlada byla zezacatku neschopna cokoliv koupit. nakonec koupili predrazeny a cestecne nefunkcni rousky a respiratory pres pochybny firmy
V 18 století se marně snažilo Britké impérium a jeho rodinní příbuzní panovníci vlastnící 1/2 světa jako své kolonie…se snažilo proniknout na Čínský trh, koloniálně Čínu ovládnout a vojensky okupovat jako Indii a dostat se k levné Čínské pracovní síle…v té době Británie musela s Čínou obchodovat pouze ve stříbře jako rovný s rovným a nikoliv výměnným způsobem zboží za zboží jak Britové chtěli. Toto císařskéí obchodní nařízení obchodovat ve stříbře chránilo čínský obchod čínské císařství a nedovolilo proniknout britským cizákům do útrob Čínské ekonomiky. Británie tehdy ovládala celosvětový obchod a ½ kolonií všech podmaněných otrocky pracujících kolonií pro britské království. Na přelomu 18-19 století vyslala británie do Číny vyslance s žádostí o část Čínského území na kterém by Británie mohla založit své obchodní centrum. Císař tento požadavek Británie odmítnul. A tak Britské krysy založili v Turecku, v Indii a v Asii na okupovaných územích opiové farmy a v ohromném množství dodávali tuto drogu Čínským rybářům (na pevninu Britové nesměli) a ti ji šířili po celé Čńě a platili Britům za opium stříbrem. Tato opiová okupace zcela zdecimovala Čínskou ekonomiku a každý druhý Číňan byl těžký feťák a o to britům šlo ekonomicky Čínu zlikvidovat a podmanit si ohromné množství levné pracovní síly…v té době císař musel učinit rázné opatření a pouze hrdelní tresty a popravy zabránily dalšímu průniku britského opia do Číny a tento obchod ustal. Britská královská lidská zrůda na základě císařské likvidace opiového obchodu vyslala do Číny armádní po zuby ozbrojenou okupační flotilu, která rozprášila zaostalou Čínskou armádu a provedla okupaci Číny a vnutila Číně podepsat okupační ponižující dodnes nenáviděnou smlouvu a okupaci Tchaj-Wanu….a od této doby byla Čína devastována a obtěžována koloniálními britskými okupačními krysami až do dnes.
Přeji dnešní ČLR velmi silnou armádu a a velmi silný ekonomický růst z kterého USA a VB serou strachy a okupují Čínské moře atomovými křižníky a letadlovými loděmi a přeji ČLR likvidaci americko britských okupačních nároků na jakoukoliv část území ČLR okupovaného okupačními árijskými nadlidmi a zločinci
Blbečku
Koukám,že komunisti u nás mají stále stejný zrůdný názor .
Rudozluty kosoctverec,nic vic ….pekingska chatra byla,je a bude nebezpecim pro civilizaci,coz uz se i globalne potvrdilo.Jedinou pravdu mel v korejske valce D.Mc Arthur,ktery mel moznost je vymazat z planety.Tenkrat mu nadavali.Ted mu asi nadavaji taky.Ze to neudelal.
Děkuji za výklad o tom, jak jedno v té době slabší dítě bylo okradene druhým dítětem a teď, protože bylo v minulosti okradene má nárok a vlastně je to spravedlivé okrádat uplne stejně jiné děti. Čína prostě zmohutněla a ted, úplně stejně jako Britové ví Američané zneužívá moc. Z Vašich slov vidím, že hajite slabší a utlačované. Myslím si, že by to ti uigurove, či Mexičani, či homosexuálové v Rusku měli mít vaše sympatie a ne další rivalizujici přerostlé sikanujici stado.
Vystrčil je Neználek!
ČÍNA TECHNOLOGICKY A EKONOMICKY DOBEHLA USA (28.08.2020)
Riaditeľ FBI Ch. Wray to sám povedal: „Ekonomicky a technologicky je Čína už na úrovni USA.“
Za prezidenta Donalda Trumpa USA jednoducho na Čínu strácajú. Jednoducho povedané, Čína ide hore a USA dole. Nejde len o Trumpa, pretože na páde USA sa „pracovalo“ dlho.
Čo hovoria fakty?
Fakty hovoria samy za seba.
Čína obstála vo Veľkej recesii, nahradila Japonsko ako druhú najväčšiu ekonomiku v roku 2010. V roku 2012 nahradila USA v pozícii najväčšieho obchodníka sveta (súčet exportu a importu), čo je pozícia, ktorú USA držali 60 rokov. V roku 2014 sa čínsky HDP, merané v parite kúpnej sily, dostal nad ten americký. USA boli pritom najväčšou ekonomikou sveta od roku 1872!
Hanbou Západu a celého mezinárodního společenství je, že kvůli kšeftům s komunistickou Čínou upírá právo na sebeurčení 25 milionovému národu a status suverénního státu Tchajwanu, jednomu ze 4 asijských „ekonomických tygrů“, zatímco je přiznává třeba Černé Hoře, Bosně, Kosovu, Svazijsku, Lesothu, Kiribati či Jižnímu Súdánu anebo dokonce kdejakému ostrůvku v Karibiku (jako je Svatý Vincent či St. Lucia), resp. imaginární Palestině.
Tchajwan je asi taková „odtržená provincie“ ČLR, jako je ČR odtržená provincie Rakouska, anebo Jižní Amerika třeba součást Španělska či Portugalska. Resp. ČLR má na připojení / anexi Tchajwanu asi takové právo, jako Španělé na Argentinu, Kubu a Filipíny, Rusové na Aljašku, Polsko, Pobaltí, Kazachstán a Finsko, Británie na Indii a americké kolonie (USA) anebo Česko na historické země Koruny České. Právo na sebeurčení komunistům – ruským ani čínským – nic neříká, uznávají pouze právo silnějšího….
„Být pomlouván a zostouzen špatnými lidmi a vysmíván hlupáky, je to nejlepší doporučení“ – Jikan Kodo. Takže hysterické útoky na Vystrčila ze strany všemožných kryptokoministů, ruské páté kolony a hradní kliky jen odhalují právé tváře pekingských poskoků a obdivovatelů kleptokracie a tyranských režimů.
Příznačné je, že největšími obdivovateli Číny a Ruska, přesněji čínského a ruského režimu (a kritiky mých článků o ČLR a RF) jsou jedinci slabého ducha (resp. ideoví souputníci těchto totalitních režimů), kteří v Číně či Rusku nikdy nebyli, vesměs třeba Tchajwan nebo Východní Turkestán nenajdou ani na mapě … a ani netuší, že i náš vývoz do Rumunska předčí českých export do ČLR a čínské investice v ČR jsou zanedbatelné 🙂 !! K hloupému srovnávání de facto suverénního, demokratického Tchajwanu se separatistickými východoukrajinskými „republikami“ pod patronátem Kremlu nemá ani smysl se vyjadřovat.
Fakt, že komouši a oportunističtí klausovci stojí vždy pevně po boku pekingských (i kremelských) soudruhů, nepřekvapí (a zároveň je varováním!). Však naše rudé šváby, kremloboty a maoisty spojuje hlavně nenávist vůči liberální parlamentní demokracii, idei občanské společnosti a „americkému imperialismu“ (vnucujícímu národům světa trojského koně humanitární pomoci a princip individualismu, osobní svobody a lidských práv).
Stejně tak hovoří samo za sebe, že facebookové skupiny typu „Přátelé Ruska v ČR“ nebo „Priatelia Ruska v Slovenskej Republike“ sdružují vedle zarytých antiamerikanistů i různé nácky, antisemity a bojovníky proti EU a NATO, kteří znají velké kulové o ruské kultuře, literatuře či historii (které je ani nezajímají). Holt Svůj k svému ….
Tady nejde vůbec o Miloše Vystrčila!
Komunistům a zlu obecně je třeba vzdorovat vždy. Morálku nelze podřizovat kalkulačce, mamonu ani strachu. Navíc i z praktického hlediska Čínská republika je pro nás užitečnějším (a hlavně serioznějším / bezpečnějším) partnerem, než komunistická ČLR. Té je na čase přirazit už konečně dveře před nosem.
Oportunistický Západ si ústupky a kšefty s maoisty vykrmil takového rudého molocha, který mu nakonec vykroutí krk …
Být ekonomicky závislý na komunistické Číně a Rusku znamená pro Západ totéž, jako kdyby byl v r. 1940 životně spojen pupeční šňůrou s Třetí říší či Japonskem! Korejská válka, poválečná ekonomická a kybernetická diverze, vyzbrojování severokorejského Frankensteina maoisty, čínské snahy o anexi celé jv. Asie, koronavirus a přestřelky na čínsko-indických hranicích byly jen varováním.
A propos: V souvislosti s protektorským chováním pekingských mandarinů vůči Česku si vybavuji závěrečná Bohušova slova v komedii K u r v a , hoši atd….: „Tak a teďka si vás všechny koupím….!“
S „novou“ Čínou to je asi jako s „novým“ Ruskem …. duch globalizace se sice prostě potlačit v 21. století nedá, ovšem Rusko ani Čína nebudou nikdy svou podstatou ničím více než „orientálním hybridem“, formou státního kapitalismu či jakési demokratury …. zkreslené dojmy „z rychlíku“, resp. z pohledu povrchního návštěvníka či evropským prizmatem mají i naši politici … doporučoval bych, aby se aspoň zamysleli a trochu krotili ve svém nadšení nad „čínským hospodářským zázrakem“!! 🙂
Viz: Pochybný ČÍNSKÝ ZÁZRAK aneb Schizofrenní Říše středu: http://ferohrabal.blogspot.co.id/2017/04/pochybny-cinsky-zazrak.html
Západ může za dvě světové války, tak se z té Číny nezblázněte.
To je zavádějící, ta první byla spíš „evropská“, než světová, ta druhá v Asii už probíhala, když začala v Evropě a lví podíl na rozpoutání měl i evropský „východ“.
Fascinující blábol…
„Bezpečnostního centra Evropské hodnoty, Jakub Janda je ředitelem Bezpečnostního centra Evropské hodnoty.“
Evropské hodnoty? Hlouběji už klesnout nelze.