V Lotyšsku letos proběhl už šestý ročník vzdělávacího programu pro investory do startupů. Program nese název Business Angel Leadership Program for Latvian Chamber of Commerce a už z něj je patrné, do jaké míry je v něm lotyšská obchodní komora aktivně zapojena. A účel? Vzdělávat současné i budoucí investory, aby se dokázali zkušeně a úspěšně orientovat na trhu.
V Česku není zájem. Proč?
Náplní pětitýdenního intenzivního programu, kterého se účastní zkušení mentoři z celého kontinentu, je mimo jiné vytvářet ekosystém andělských investorů, pomoci jim vybudovat vlastní silnou investorskou síť, podělit se o cenné zkušenosti z praxe a poradit se všemi praktickými otázkami, se kterými se zpravidla setkávají. A zatímco Lotyšsko se díky tomu může těšit na další posílení už tak silného startupového podhoubí, v Česku je po podobných akcích – natož snad dokonce podpořených obchodní komorou – pusto a prázdno.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Martin Juřík (APUtime): Nejlepší šéf? Robot, který zaměstnance vytrhne z rozhodovací paralýzy
Marvin Liao: Překvapilo mě, jak rychle se startupy s ohledem na pandemii objevily znovu u dveří investorů
Proč je zrádné při dnešním investování myslet, že tentokrát je to jiné
Je těžké najít jednoznačnou odpověď na to, proč se významné české instituce i v roce 2021 tváří, jako že se jich svět startupových investic netýká. Právě příklad pobaltských zemí přitom dokazuje, do jaké míry může být tento ekosystém důležitý na národní úrovni.
Jedny z nejvýznamnějších tamějších firem, jako jsou Bolt nebo Pipedrive, vyrostly z technologických startupů. V nich také leží největší bohatství zemí tohoto regionu.
U nás spíše než technologické novinky přitom hraje prim tzv. tradiční průmysl. To není a priori špatně – ale ani ten přece není vůči inovacím imunní. Není možné dělat všechny věci desítky let stejně, je potřeba modernizovat a vylepšovat, dávat prostor novým nápadům. A tím pádem i podporovat edukaci investorské základny, která pomáhá ze skvělých nápadů vytvořit hnací motor ekonomiky.
Bludný kruh české nedůvěry
Jeden z důvodů všeobecně panující nedůvěry ve startupové prostředí, který se nabízí, je pozůstatek naší nedávné historie. Většina úspěšných podnikatelů má nahromaděné špatné zkušenosti se společníky a k investicím, kde mají minoritní podíl, se staví rezervovaně.
Velkou část nedůvěry určitě tvoří nesporný fakt, že věřit ve startupy, obzvlášť v rané fázi, je často velmi složité. Nemohou totiž poskytnout záruku, že se investované peníze vrátí.
DEPO Angels |
DEPO Ventures plánuje využít zkušenosti z Pobaltí a společně s partnery z EBAN spustit pro české angel investory podobný program. |
Ale zde se právě celý bludný kruh uzavírá: pokud chceme jako společnost růst, přehnaných obav je potřeba se jednou provždy zbavit. A nejlépe se jich zbavíme, pokud budeme investory správně edukovat a vést je k tomu, aby riziko investic bylo minimální.
Pokud investoři dokážou informovaně rozlišit, co je rozumný risk a co je totální vabank, mohou konečně začít investovat sebevědomě. A právě proto je u nás potřeba, aby podobné vzdělávací akce, jako je ta v Lotyšsku, měly podporu ze strany významných státních institucí. Ta je však v Česku nulová, ne-li spíše záporná, a to podstatně ovlivňuje motivaci edukační programy vůbec organizovat.
Nejde přitom jen o finanční stránku pomoci, bohatě by stačila už jen záštita nebo jiná viditelná forma podpory. Informovaná investorská komunita, která se nebojí nakopnout ekonomiku odvážnějšími investicemi, je totiž v zájmu nás všech.