Mohlo by vás také zajímat
Schizofrenní Německo: Stop pomoci Ukrajině chce nahradit ruskými rezervami, což ale dříve odmítalo
Lukáš Kovanda 19. srpna 2024Kvůli napnutým jednáním o rozpočtu už německá vláda nebude financovat novou pomoc Ukrajině, jelikož vládou nově schválené limity pro pomoc…
Více máku než dříve. Čeští zemědělci hledají cesty, jak přežít nadprodukci i vliv predátorského Ruska
Lukáš Musil 15. července 2024Čeští zemědělci hledají cesty, jak nedoplatit na nízké ceny obilí. Letos proto vyseli nejvíce máku za poslední roky a mírně…
Malá revoluce v plynárenství: Slováci vymění ruský plyn za americký
Lukáš Kovanda 8. července 2024Druhý největší dodavatel zemního plynu na Slovensku - skupina ZSE - uzavřel dohodu o dodávkách zkapalněného zemního plynu (LNG) pocházejícího…
- ČLÁNEK
Ukrajina dlouhá léta bojuje s korupcí. Zelenskyj načal další éru
Prezident Volodymyr Zelenskyj se i během války snaží zbavit Ukrajinu nálepky jedné z nejvíce zkorumpovaných zemí Evropy.
Boj Ukrajinců s ruskými vojáky není jediným, který svádějí. Prezident Volodymyr Zelenskyj se snaží také vybojovat vítězný boj s korupcí, která v době války sahá až do nejvyšších pater politiky.
Protikorupční tažení na Ukrajině již zasáhlo politiky, náměstky ministrů, státní zástupce, krajské hejtmany i některé oligarchy (například Ihora Kolomojského, který má vazby na Kreml). Není divu, že vzbudilo pozornost i mezi západními spojenci, kteří na Ukrajinu posílají významnou vojenskou i finanční pomoc v řádu desítek miliard dolarů.
Křeslo se povážlivě kymácelo i pod ministrem obrany Olexijem Reznikovem, jenž nakonec svou pozici ustál a propustil tři ze svých náměstků.
Korupce více než málo
Ukrajina je totiž často zmiňována jako země, která patří mezi nejvíce zkorumpované na světě. Patří jí 116. místo ze 180 zemí podle žebříčku vnímání korupce, který sestavuje organizace Transparency International.
Pro srovnání, Česko zaujímá dělené 41. místo například se Slovinskem nebo Itálií.
GRAF: Index vnímání korupce ve vybraných evropských zemích
Čím vyšší skóre, tím lépe země bojuje s korupcí (maximum je 100 bodů), žebříček za rok 2022.
Zdroj: Transparency International
Zelenskyj se snaží zemi očistit od přebujelé korupce také proto, aby mohl zemi dostat do evropských struktur – EU a NATO – a jednou provždy ukončil vazby Ukrajiny na Rusko, jež je rovněž prorostlé úplatkářstvím.
„Nikdy se nevrátíme k tomu, jak to bylo předtím, k životnímu stylu, na který si byrokrati zvykli, ke starému způsobu honby za mocí,“ vysvětlil ukrajinský prezident, proč je nutné ve společnosti proti pevně zakořeněné korupci bojovat.
Bylo to jako ve středověku
Rozsáhlý systém úplatkářství ovládá zemi od jejího vzniku v roce 1991 po rozpadu Sovětského svazu. Ukrajinskou ekonomiku začaly ovládat zločinecké klany. „Bylo to jako ve středověku,“ vzpomíná Vasyl Zadvornyj, bývalý generální ředitel ukrajinské agentury pro zadávání veřejných zakázek Prozorro.
Ukrajinské demokratické instituce včetně soudnictví stále ani zdaleka nefungují podle západních standardů. Ukázalo se to i během protestů proti proruskému prezidentovi Viktoru Janukovyčovi (měl být členem doněckého klanu) v roce 2013, tvrdí kyjevský ekonom Tymofij Mylovanov, v současnosti ekonomický poradce Zelenského.
Rusko poté v roce 2014 podpořilo separatisty na východě země a ukrajinské úřady neměly sílu se ruské agresi účinně bránit. „Bezpečnostní služby nic neudělaly. Prostě nebyly schopné,“ vysvětlil Mylovanov.
Od roku 2015 se začal budovat nový elektronický systém zadávání veřejných zakázek Prozorro, vysvětlil Zadvornyj. Cílem je transparentnost celého procesu. Navíc všichni úředníci i zvolení politici musí zveřejňovat své finance, dodal Vitalij Šabunin z nevládní organizace Centrum pro boj proti korupci.
Skutečné reformy stále chybí
Nicméně podle Západu skutečné reformy, které efektivně zamezí úplatkům a povedou k potrestání korupčníků, musí země teprve zavést.
V době, kdy před rokem Rusko napadlo Ukrajinu, byly některé veřejné zakázky opět utajeny s poukazem na ochranu národní bezpečnosti. Týká se to všech vojenských zakázek. „Máme mnoho problémů, ale jsme na správné cestě. Víme, jak by to mělo být,“ zůstává optimistou Šabunin.
Také šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová ocenila, že se Ukrajina snaží zavádět reformy, aby jednou mohla vstoupit do EU. Zbývá však podle ní udělat ještě hodně práce.
VÍCE K TÉMATU:
Ukrajinci jsou v celé Evropě. Dvě třetiny lidí už se do zničené země asi nevrátí
Země na východě Evropy si stěžují na Ukrajinu. Zaplavila trh pšenicí a kukuřicí
Šokující předpovědi Saxo Bank pro rok 2023: Bude dominovat válečná ekonomika
Analytik britské firmy Dragonfly Intelligence David Dalton, který se zabývá vlivem ukrajinských oligarchů na místní ekonomiku, tvrdí, že je v posledních týdnech vidět velká změna. Zejména v přístupu ukrajinské vlády ke korupci v nejvyšších patrech politiky i úřadů.
„V minulosti by to bylo pravděpodobně ignorováno,“ řekl pro Rádio Svobodná Evropa. Ukazuje to, že Zelenskyj má vůli v době války korupci skutečně potírat. Nicméně to automaticky neznamená, že se ji podaří v dlouhodobém horizontu ze společnosti vymýtit.
V hlavní roli kontrarozvědka
Protikorupční tažení na Ukrajině je součástí boje „proti vnitřnímu nepříteli“, uvedla ukrajinská kontrarozvědka SBU, která provádí zátahy ve spolupráci s úřadem pro vyšetřování DBR.
Jedním ze zadržených se stal i šéf kyjevského daňového úřadu, který měl být zapleten do daňových úniků až do výše 45 miliard hřiven, což je 1,2 miliardy dolarů. V jeho sídle policisté našli stovky tisíc dolarů v hotovosti, luxusní hodinky a luxusní automobily. „Každý zločinec, který má tu drzost ublížit Ukrajině, zvláště v době války, musí pochopit, že dostane pouta,“ prohlásil šéf SBU Vasyl Maliuk.
Obvinění ze zpronevěry až ve výši 1,1 miliardy dolarů čelí také bývalí top manažeři ukrajinských ropných a rafinerských společností. „Zjistilo se, že nezákonné mechanismy kombinovali s daňovými úniky a praním špinavých peněz,“ uvedla SBU.
Ropné společnosti Ukrnafta a Ukrtatnafta byly loni v listopadu znárodněny na základě válečného stavu země. Majetek těchto strategických firem nyní spravuje ministerstvo obrany.
Vyšetřování čelí také bývalý ministr vnitra Arsen Avakov v souvislosti s havárií vrtulníku 18. ledna, při níž zahynulo 14 lidí včetně ministra vnitra Denyse Monastyrského. Avakov zakoupil vrtulník v roce 2018 z Francie. Pochybení ale odmítl, smlouvy schválil ukrajinský parlament.
Korupce na ministerstvu obrany
Ze zpronevěry byl obviněn i šéf sekce pro nákupy na ministerstvu obrany kvůli pořízení tisíců nevyhovujících neprůstřelných vest. Kritika ministra obrany Reznikova zesílila hlavně kvůli tomu, že vyšlo najevo, že úřad nakupoval pro armádu potraviny včetně brambor nebo vajec za předražené sumy. Vznikla škoda v řádu desítek milionů dolarů.
Razie proti dalším osobám podezřelým z korupce a zapojení do organizovaného zločinu podle SBU probíhají napříč bezpečnostním a obranným sektorem. Podle prezidentské kanceláře mají za cíl posílit vnitřní bezpečnost v zemi, která už rok čelí ruské přesile.
Zástupci Spojených států i dalších členských zemí Severoatlantické aliance nicméně zůstávají v klidu. Údajné zneužívání prostředků na ministerstvu obrany nesouvisí s přímými transfery zbraní a munice, které dosud Ukrajina dostala.
Nejlepším důkazem toho, že se vojenská pomoc „nerozkradla“, je situace na bojišti, kde dosud ukrajinské jednotky oproti ruským podávají velmi dobré výkony.