Mohlo by vás také zajímat
Obchodní válka mezi USA a Čínou: Přinese pokles světového obchodu a vzestup nových center
Libor Akrman 4. prosince 2024Zvolení Donalda Trumpa prezidentem USA pravděpodobně znovuobnoví obchodní válku s Čínou. Nová americká administrativa nejspíše zvýší cla na čínský a další…
Ruská válečná ekonomika se pomalu bortí. Rubl je nejslabší od války
Pavel Peterka 28. listopadu 2024Ruská měna se dostala na nejslabší úroveň vůči americkému dolaru od začátku války na Ukrajině. Rubl se tak vůči dolaru…
Bublina kolem AI? Může to zajít ještě mnohem dál
Dmytro Spilka 27. listopadu 2024Americké akciové trhy žene vzhůru z velké části nadšení z potenciálu umělé inteligence. Po uvedení ChatGPT od OpenAI, kterou pomohl…
- ČLÁNEK
Šokující předpovědi Saxo Bank pro rok 2023: Bude dominovat válečná ekonomika
Každoroční předpovědi od Saxo Bank pro další rok přinášejí i nepravděpodobné varianty ekonomického a politického vývoje. Že bude docházet v globální ekonomice k dalším ekonomickým šokům, je ale velmi pravděpodobné.
Desítka šokujících předpovědí dánské investiční Saxo Bank znamená myšlenkový experiment předpovědí událostí, které se občas vyplní, jako tomu bylo v případě brexitu.
„Podle letošních šokujících předpovědí je jakákoli naděje na návrat dezinflační prepandemické dynamiky marná, protože celý svět najíždí na válečnou ekonomiku a všechny velmoci se ze všech sil snaží zajistit si národní bezpečnost na všech frontách,“ tvrdí hlavní investiční analytik Steen Jakobsen.
Nejde jen o budování větších vojenských kapacit, ale také o zvýšení odolnosti v energetickém a finančním sektoru a v dodavatelských řetězcích. Tyto slabiny odhalila pandemie covidu a následná ruská invaze na Ukrajinu. Existuje riziko, že se svět ocitne ve zničující válce. Spojené státy a Čína si už zvykají na mentalitu válečné ekonomiky a jejich obchodní a technologická rivalita dál eskaluje.
Evropská armáda
I proto Saxo uvádí jako jednu ze šokujících predikcí, že vzniknou ozbrojené síly Evropské unie. „V roce 2023 bude jasnější než dřív, že si musí Evropa udělat pořádek ve své obraně. Už nebude moci spoléhat na čím dál vrtkavější cyklus americké politiky a bude muset počítat s rizikem, že se USA zcela zřeknou svých někdejších závazků vůči Evropě, například po uzavření příměří mezi Ukrajinou a Ruskem,“ napsali analytici John Hardy a Christopher Dembik.
Do roku 2028 by tak mohla vzniknout plnohodnotná evropská armáda, která bude schopna zasáhnout na zemi, moři, ve vzduchu i vesmíru. Realizace evropských jednotek si vyžádá sumu ve výši deseti bilionů eur. Obrovský objem financí má zajistit vydání eurobondů se splatností na dvacet let. Povede to k prohloubení trhu s vládními dluhopisy zemí EU. Investiční aktivity by měly rovněž vést k výraznému posílení eura k ostatním světovým měnám.
Zavedení regulovaných cen
Další z předpovědí, která souvisí s globální válečnou ekonomikou, je zavedení regulovaných cen. „Téměř všechny války s sebou přinesly regulované ceny a přídělové systémy. Na první pohled je to stejně nevyhnutelné jako ztráty na životech,“ píše dále Steen Jakobsen ze Saxo Bank.
Už během roku 2022 se objevovaly chaotické iniciativy, jak zkrotit inflaci. Zavedení stropu na ceny tepla a elektřiny ale pravděpodobně povede k vyššímu zadlužování jednotlivých vlád. I zastropování ceny ruské ropy nemusí znamenat, že se podaří zlevnit ropu dováženou z jiných zemí.
„Dokud budou cenové tlaky ohrožovat ekonomickou stabilitu, bude válečná ekonomika neúprosně zvyšovat dosah vlády. V roce 2023 očekávejme větší regulaci cen a dokonce i platů. Možná bude v Británii a ve Spojených státech znovu založen Národní úřad pro ceny a platy,“ varoval Jakobsen.
Bez vyřešení příčin ale hrozí, že takové kroky povedou k další spirále inflace a poškození struktury celé společnosti s rizikem propadu životní úrovně. „Zvýšenou produktivitu a efektivitu mohou prostřednictvím investic zajistit pouze tržní ceny,“ zdůraznil hlavní investiční analytik Saxo Bank.
Opuštění dolaru
Další šokující predikcí je to, že OPEC+, Čína a Indie opustí Mezinárodní měnový fond (MMF) a také používání dolaru, aby omezily vliv Washingtonu na globální ekonomiku. „Vytvoří mezinárodní clearingovou unii (ICU) a novou rezervní měnu Bancor (měnový kód KEY) založenou na původní Keynesově myšlence z dob před Brettonwoodským systémem. Spojené státy tak budou mít se zneužíváním dolaru v rámci mezinárodního měnového systému utrum,“ napsal analytik Redmond Wong z pobočky Saxo Bank v Honkongu.
Energetický Projekt Manhattan
Mezi další předpovědi patří například i to, že koalice amerických miliardářů a technologických společností založí speciální projekt na podporu výzkumu nových technologií v energetice. Bude se jednat o obdobu válečného Projektu Manhattan, kdy americká vláda během druhé světové války financovala výzkum a vývoj jaderných zbraní.
„Toto konsorcium se stane největší vědeckovýzkumnou iniciativou od dob původního Projektu Manhattan, jenž stál za vývojem první atomové bomby. Kromě čistého výzkumu a vývoje zaměřeného na využití plného potenciálu nových i stávajících technologií se bude tento fond do značné míry věnovat způsobu, jak zkombinovat nové energetické zdroje s infrastrukturou pro přenos a skladování energie, což je Achillova pata současných alternativních energetických řešení,“ předpovídají Peter Garnry a Anders Nysteen ze Saxo Bank.
Mezi další předpovědi spíše politického charakteru patří například to, že Spojené království uspořádá v roce 2023 referendum o anulaci brexitu pod tlakem ekonomické recese a vysoké nezaměstnanosti. K vládě se v předčasných volbách dostanou proevropští labouristé a podpoří toto referendum, které zruší výsledek hlasování z roku 2016.
Ve Francii odstoupí francouzský prezident Emmanuel Macron, který přišel v roce 2022 o většinu v parlamentu. Dále posílí Národní sdružení Marine Le Penové, což bude znamenat otřesení jednoty celé Evropské unie.