Mohlo by vás také zajímat
Na jedné straně sankce, na straně druhé bez Ruska by Evropa neměla vzácné kovy
Robert Břešťan 20. září 2023Ne vše „nerostné“ z Ruska je jen ropa a zemní plyn. I když Česko nyní žádný ruský plyn nenakupuje, u…
Ztráta konkurenceschopnosti a zájem o české vládní dluhopisy aneb souhrn 37. týdne
Jan Strouhal, František Novák 15. září 2023Zájem o české vládní dluhopisy; Česko ztrácí konkurenceschopnost; akciím leteckých výrobců vládne české Primoco UAV; firmy přesměrovávají investice z Číny…
Sport výnosnější než akcie. Týmy NHL a NBA násobně zhodnocují peníze
Jan Strouhal 15. září 2023Zhodnocení v řádech až vyšších tisíců procent dokážou přinést americké profesionální kluby. A profesionální investoři to moc dobře ví, proto…
- ANALÝZA
Strach nad burzami: indexy tržních nálad vykazují extrémní hodnoty
Indexy sledující nálady na trhu – index strachu VIX i kryptoměnový Crypto Fear & Greedy Index – v posledních dnech zaznamenaly v důsledku dění na trhu posun k extrémním hodnotám, znamenající vysokou volatilitu a nejistotu na finančních trzích. Co za tím je?

Rostoucí inflace a některé další faktory zvýšily nejistotu na finančních trzích. (Ilustrační foto) Zdroj: Pixabay
Září je obecně považováno za období, kdy je na finančních trzích poměrně nuda a klid. To letošní ale zřejmě bude výjimkou. Růst cen energií, respektive inflace, čínská panika na realitním trhu nebo přetrvávající nedostatek čipů a dalších surovin – to jsou jen namátkou některé příčiny, které se podepisují na tržních náladách.
Index strachu VIX
Přitom se zdálo, že svět financí se oklepal z následků druhé vlny pandemie. Nicméně jak ukazuje index strachu VIX, který je „zrcadlem“ tržních investorských obav, jeho úroveň v září vystoupala na rekordní úrovně od května.
GRAF: Vývoj indexu strachu VIX
Za poslední rok, v bodech
Zdroj: tradingeconomics.com
Na jednu stranu zde tedy máme září z pohledu investic jako statisticky nejhorší měsíc, alespoň co se výnosů týká. Na druhou stranu právě současná situace na trzích i v souvislosti s čínskou Evergrande může právě v tomto méně „výkonném“ období přispět k větší volatilitě, což se ostatně děje.
Navíc druhá půle září se nese ve znamení jednání centrálních bank, které musejí zaujmout stanovisko, popřípadě konkrétní opatření, jak čelit rostoucím cenám. Jisté uklidnění pro trhy znamenalo zasedání americké centrální banky.
Fed uvedl, že zatím svoji hlavní úrokovou sazbu ponechá na stejné úrovni. Jeho šéf Jeremy Powell však již řekl, že by k jejímu růstu mohlo dojít příští rok, což je dříve, než se čekalo. Powell pak na tiskové konferenci také řekl, že banka by mohla dokončit omezování nákupu dluhopisů do poloviny příštího roku.
Čínská developerská hrozba
Jak už bylo řečeno, jednou z hlavních příčin současné negativní nálady je kolaps čínské developerské firmy Evergrande. Ta se dostala do velkých finančních problémů, když není schopná splácet závazky ve výši přes 300 miliard dolarů.
Podle analytiků by se pád silně zadluženého developera mohl promítnout i do čínské ekonomiky. Odtud už by nebylo daleko k tomu, aby se to promítlo na globálním finančním systému. Trhy aktuálně uklidnilo, že v blízkosti krachu potácející se Evergrande dosáhla podle BBC dohody s čínskými majiteli dluhopisů.
To je však jen zlomek dlužných problémů, když dluh zde dosahuje „jen“ necelých 36 milionů dolarů. Tento čtvrtek totiž měl čínský developer uhradit úroky ve výši 83,5 milionu dolarů, které dluží na zahraničním dluhopisu o hodnotě dvou miliard dolarů. A další platby jsou splatné příští týden.
Odborníci navíc stále očekávají, jak se k možné záchraně Evergrande postaví čínská vláda. „Rozhodně není jedinou společností na čínském trhu, která operuje s obřím zadlužením,“ podotkl v deníku E15 analytik společnosti Colosseum Petr Lajsek.
PŘEČTĚTE SI TAKÉ:
Stamiliardové trable Evergrande dostaly čínský realitní sektor pod tlak. Nákaza děsí i světové trhy
Předzvěst dalšího zdražování: výrobní inflace je nejhorší za 30 let
Korozivní čínský kapitál proniká do východní Evropy, uspět zkouší i v Česku
Kryptopanika
Že vše není v pořádku, je patrné i na chování trhu s kryptoměnami. Zatímco ještě v srpnu vykazovaly růst víceméně všechny známější kryptoměny s bitcoinem v čele, září příliš radosti investorům nepřineslo.
Podobně jako VIX je lakmusovým papírkem pro kryptoměny Crypto Fear & Greed Index. Ten se v posledních týdnech propadl na nízké hodnoty, když dosáhl hodnoty 21, což znamená pásmo extrémního strachu.
GRAF: Vývoj Crypto Fear & Greed Index
Za poslední rok, v bodech
Pozn.: Čím menší hodnota, tím větší je panika na kryptotrhu.
Zdroj: alternative.me
Koresponduje to s vývojem cen – bitcoin se dokonce dočasně propadl pod hranici 40 tisíc dolarů. To podle Antoniho Trencheva, spoluzakladatele společnosti Nexo, ukazuje, že ani „bitcoin není imunní vůči výprodeji rizikových aktiv na tradičních finančních trzích“, uvedl pro agenturu Bloomberg.
Trenchev i další odborníci dodávají, že hlavním důvodem je dění v Číně. Svým dílem pak přispěly také zmínky o regulaci kryptoměnového trhu. Podle ředitele investiční společnosti Galaxy Digital Michaela Novogratze je sice na jedné straně na trzích hodně nervozity, ale zároveň je o kryptoměny velký zájem.
„Ten projevují velcí institucionální investoři, kteří sledují bitcoin i další kryptoměny,“ uvedl pro americkou stanici CNBC.

každý pátek ve vašem e-mailu.