Mohlo by vás také zajímat
Google bude bez Chromu?; ve VW se čekají bouře a EDF se odvolává u ÚOHS aneb souhrn ekonomických událostí 47. týdne 2024
Libor Akrman 22. listopadu 2024Pozor na AI, varuje ECB; MMR dostalo pokutu za zpackanou digitalizaci; EDF podala rozklad u ÚOHS; prezidentu Pavlovi e nezdá…
Další krok na cestě k digitalizaci, elektronické podpisy se stávají stále běžnějšími
Libor Akrman 23. října 2024Lidé si za roky používání internetu zvykli, že v online prostředí číhá nebezpečí na každém rohu. Během posledních let se…
Notářská komora spouští nový systém pro zabezpečení úschov, pohyby peněz půjde sledovat
Libor Akrman 16. července 2024Uschovat peníze při transakci, typicky větší sumu při nákupu nemovitosti, bude od příštího měsíce u všech notářů bezpečnější. Nový systém…
- ČLÁNEK
Startupovou Ligu mistrů opět dokázali vyhrát Češi. Vítězný Flowbox pomáhá v boji s energetickou krizí
Na pražském výstavišti v Holešovicích se v úterý konalo evropské kolo globální soutěže o nejlepší startup nazvané Disraptors Summit. Vítězem je tuzemský projekt Flowbox, který snižuje energetickou náročnost budov. Kromě něj zaujala i další česká firma GoodAccess. Inspirací byla celá řada vystoupení ať už českých či zahraničních osobností.
Šéf evropské startupové soutěže Disraptors Summit Václav Pavlečka nedávno v podcastu Peak.cz prohlásil, že by rád, aby Češi nebyli vnímaní jen jako IT hub, ale i jako lidé, kteří dokážou stvořit službu s přidanou hodnotou.
Výsledky posledních dvou ročníků klání startupů naznačují, že jsme na dobré cestě. Letos Disraptors (loni a dříve pod názvem Startup World Cup Summit) ovládla česká firma Flowbox. Stejně jako loni brněnský blockchainový startup Tatum dostane nabídku investice půl milionu dolarů.
A výhra v klání také zajišťuje postup do celosvětového kola v kalifornském Silicon Valley, kde bude ve hře světových firem o milion dolarů.
Úspora energií na prvním místě
Vítězný Flowbox se zabývá úsporou energií v budovách. Pomocí softwaru firma dokáže monitorovat, ale také kontrolovat a optimalizovat spotřebu energií tím, že propojuje jejich řízení do jediného místa.
Díky získaným datům lze snížit spotřebu elektřiny zhruba o třetinu, spotřeba vody a tepla pak může klesnout víc než o polovinu. Řešení ve výsledku snižuje emise oxidu uhličitého až o 70 procent.
„Evropa čelí energetické krizi, zároveň se snaží snížit svou uhlíkovou stopu a máme za to, že technologie, která tak markantním způsobem snižuje energetickou náročnost budov, může mít ve výsledku podstatně výraznější dopad než mediálně vděčné elektromobily,“ komentoval hodnocení vítěze Václav Pavlečka, který také působí ve venture kapitálovém fondu Czech Founders a předsedal porotě Disraptors Summitu.
Podle něj výzva, před níž Flowbox stojí, je dokázat, že prodávat Flowbox jako ‚krabicový produkt‘ je škálovatelné. „Produkt vznikal řadu let a je dostatečně robustní,“ dodal Pavlečka.
Další naděje jde po stopách Avastu
Kromě Flowboxu pak postupem do finálového kola uspěla i další česká firma GoodAccess. Ta se zabývá vytvářením kyberbezpečnostního software navržený zejména pro menší podniky. I když neuspěli celkově, tak si odnesli cenu divácky nejúspěšnějšího startupu.
„Obecně pro nás bylo důležité to, aby nám prezentující představili nejen svůj produkt, ale především to, proč by o něj měla mít zájem jeho cílová skupina, a proč by to mělo být v nadcházejícím roce nebo dvou. Právě nedostatek zákaznické orientace bývá častou slabou stránkou startupů v soutěžích,“ řekl k letošnímu hodnocení Jiří Skopový, CEO Seed Starteru České spořitelny.
Řešení ústeckého GoodAccess reaguje na současný svět postavený na vzdálené spolupráci a cloudových řešeních. Zároveň sází na co největší jednoduchost a uživatelskou přívětivost. Firma se do finále probojovala díky vítězství v soutěži Ynovate.
„Jdeme ve stopách Avastu a tvoříme skutečně globální produkt v odvětví IT bezpečnosti. Máme na to technologii i tým úžasných lidí, kteří se v GoodAccess sešli. První místo v Ynovate StartUp Challenge beru jako další potvrzení, že jdeme správným směrem,” komentoval tehdejší úspěch Michal Čížek, CEO společnosti GoodAccess.
Švýcarské speciální lahve
Z devíti finalistů porotu zaujal ještě švýcarský projekt Keego, který chce nahradit plastové sportovní lahve inovativními lahvemi, které budou udržitelné a zdravotně nezávadné.
Patentované řešení z vrstvených materiálů, kdy vnitřek lahve tvoří titanová vrstva a vnější stranu plast, takže si lahev zachovává pružnost, přináší nespočet výhod. Nijak neovlivňuje chuť nápoje, neuvolňuje do něj mikroplasty, a je nesmírně odolné.
Porota speciálním oceněním ocenila potenciál projektu zejména pro andělské investory.
VÍCE K TÉMATU:
Vpustit investora, či nevpustit? Šéf start-upu Smartlook přibližuje vlastní zkušenosti
Ve startupech je potenciál. České instituce by v jeho nastartování měly sehrát větší roli
Mezi devítkou finalistů byly také mj. výrobce nabíjecích stanic pro elektromobily z Finska. Zajímavý projekt představil i ukrajinský eshop propojující rybáře přímo s koncovými konzumenty ryb a mořských plodů. Představil se také startup Zoundream, jenž přišel s „překladačem miminek“ na bázi umělé inteligence.
Nejen soutěž, ale i inspirace
Kromě startupové soutěže byla na programu také vystoupení řady inspirujících osobností. Hvězdou inspirativních vystoupení měla letos být Holly Branson, dcera Richarda Bransona a pravděpodobná dědička konglomerátu Virgin. Bohužel musela na poslední chvíli z důvodu náhlé rodinné situace své plánované vystoupení zrušit.
„Ačkoli jsme se nedočkali zrovna tohoto očekávaného vystoupení, letošní ročník se i tak nesl ve znamení ‚Women Power‘, za což jsem nesmírně vděčná. Každá z vystupujících žen prorazila v jiném oboru, mnohdy v silné mužské konkurenci, což vnímám jako signál, že situace žen v byznysu se postupně zlepšuje,“ uvedla Petra Cihlářová, CEO investiční společnosti UP 271.
Velkou dávku inspirace přineslo vystoupení Eriky Piirmets reprezentující estonskou vládní společnost pro digitalizaci e-Estonia, o níž se mluví jako o Applu mezi vládními organizacemi.
„Celou digitalizaci děláme ne proto, že je to cool, ale proto, abychom zlepšili kvalitu života každého jednotlivce. A to nejen pokud jde o Estonce, kterých je pouhých 1,3 milionu, ale i pro všechny ostatní, kteří jsou v kontaktu s naší zemí. Například firmu firmu u nás založíte během 15 minut, nejvíc času tedy nejspíš strávíte vymýšlením jejího názvu,“ zmínila ve své řeči Erika.
Inspirativní ženy zastupovala také Alyssa Carson, ambiciózní dívka podstupující astronautský trénink. Jejím snem je probojovat se do posádky, která jednoho dne poletí na Mars. Drobnou vadou na kráse byly technické problémy s připojením.
Ve stopách Karla IV.
Oproti tomu zcela bez problémů se obešlo vystoupení Mileny Králíčkové, první ženy v čele Karlovy univerzity.
Už na jaře, kdy se ujala funkce rektorky, si předsevzala, že se bude snažit prohlubovat spolupráci univerzity s podnikatelským prostředím. Nyní tato spolupráce úspěšně funguje na úrovni celé univerzity i jednotlivých fakult. Samotná univerzita má na kontě dokonce několik úspěšných spin-offů.
„Věřím, že Karel IV. by na současnou podobu univerzity byl hrdý. Minimálně by ho těšilo, jak je mezinárodní, což bylo jeho přáním už v době, kdy ji zakládal. Jen by se nejspíš nesrovnal s tím, že ji vede žena,“ poznamenala s úsměvem rektorka.
Kromě ní vystoupili také Michal Šmída, zakladatel a šéf fintechové firmy Twisto, Jakub Jurových, CEO společnosti Deepnote nebo Daniel Hejl, jeden ze zakladatelů nejhodnotnějšího českého startupu Productboard.