Evropská centrální banka (ECB) vyslyšela přání, aby pomohla uvadající ekonomice starého kontinentu. Ssnížila svou depozitní úrokovou sazbu na nové minimum – rekordní minus 0,5 procenta z dosavadních minus 0,4 procenta.
Zásadní také je, že ve stimulačním balíčku nechybí přes kritické hlasy z Německa, Francie, Nizozemí nebo Rakouska nová vlna kvantitativního uvolňování (QE 2). To má sice relativně malý objem (20 miliard euro měsíčně), na druhou stranu bylo vyhlášeno od 1. listopadu defacto na dobu neurčitou.
Podle nové komunikace má QE končit až těsně před prvním zvýšením sazeb, které ECB neplánuje dříve, než uvidí inflaci solidně (trvale) mířit k cíli.
Dlouhá doba pro QE?
Změna komunikace (nestačí konvergence, ale stabilní pobyt inflace pod dvě procenta) tak ukazuje na relativně dlouhé QE.
Navíc na tiskové konferenci Mario Draghi zdůraznil, že přes různé názory na QE nakonec bylo dosaženo konsensuálního kompromisu tak, že ani nebylo zapotřebí hlasovat.
Takto představené QE by trhy měly vnímat jako pozitivní překvapení.
VÍCE K TÉMATU:
Proč zahájila frustrovaná ECB přípravu zbrojního arzenálu?
Míří ECB k uvolněnější měnové politice? Zřejmě ano, ale rozhodně nespěchá
Pokles sazeb dle očekávání
Ostatní oznámená opatření pak vesměs naplňují očekávání trhů. Jedná se v prvé řadě o pokles depozitní sazby o 10 bps na -0,50 procenta.
GRAF: Vývoj depozitní sazby ECB
Za posledních 10 let, v procentech.
Zdroj: tradingeconomics.com
Další opatření znamená také atraktivnější refinanční operace TLTRO (nižší cena delší maturita). A rovněž opatření omezující ztráty bank z důvodu negativního úročení přebytečné likvidity.
Mario Draghi na tiskové konferenci podpořil sázky na delší období měnové expanze navíc novou pesimističtější prognózou.
Inflační výhled
Z hlediska růstu se ECB přiblížila naší aktuální prognóze a pro rok 2019 očekává stejně jako my 1,1 procenta ní růst a pro rok 2020 1,2 procenta (my 1,1%).
Navíc na celém horizontu byl snížen inflační výhled. ECB tak do konce roku 2021 v základním scénáři, o kterém Draghi mluví ještě jako o optimistickém (bez tvrdého brexitu a obchodních válek), nepředpokládá návrat inflace do blízkosti cíle.
Jinými slovy, QE v takovém scénáři klidně může trvat do konce roku 2021 a ještě déle…
Ztratí ještě euro vůči dolaru?
Taková interpretace může podpořit další ztráty eura na frontě s dolarem – pohyb pod 1,10 EUR/USD.
GRAF: Vývoj kurzu eura vůči dolaru
Za posledních 5 let.
Zdroj: tradingview.com
Ztráty eura naopak může trochu mírnit skutečnost, že ECB zatím nedebatovala rozvolnění jednotlivých klíčů teoreticky omezujících QE v budoucnu.
Dlouho na sebe také nenechaly čekat tweety Donalda Trumpa. Jeho tlak na americký Fed, který zasedá příští týden, se v posledních dnech stupňuje a to může udržovat na eurodolaru vysokou volatilitu.