Míra nezaměstnanosti vykázala v srpnu hodnotu 2,7 procenta, v souladu s očekáváním. V letech 2015 až 2017 docházelo mezi červencem a srpnem k poklesu míry nezaměstnanosti, loni však tato „tradice“ byla přerušena. Letošek navazuje – míra nezaměstnanosti zůstává stejná jako v červenci.
To ilustruje, že situace na trhu práce v ČR je sice nadále napjatá, avšak nejsilnější tlak na pokles míry nezaměstnanosti už pominul.
GRAF: Vývoj míry nezaměstnanosti v Česku
Za posledních pět let, v procentech
Zdroj: tradingeconomics.com
Nyní je spíše otázka, jak dlouho míra nezaměstnanosti na svém dně vydrží. Lze předpokládat, že na podzim se ještě vrátí na svoji nejnižší úroveň od druhé poloviny devadesátých let, která činí 2,6 procenta.
Zda však bude mít „sílu“ klesnout ještě níže, je otázka. Zejména ve zpracovatelském průmyslu jsou stále častější signály určitého zhoršování podmínek trhu práce. Míra nezaměstnanosti by tak za celý letošní rok měla vykázat úroveň 2,8 procenta, tedy nejnižší úroveň v tomto miléniu v ročním sledování. Avšak míra nezaměstnanosti za rok 2020 už se zase vrátí nad úroveň tří procent.
Rekordní počet volných míst
Český trh práce v srpnu rovněž vykázal nový rekord v počtu volných pracovních míst. Poprvé v historii samostatné ČR je jich více než 350 tisíc, přesně 350 564. To je na první pohled jistě působivé číslo.
Pohled pod povrch však už tak působivý zdaleka není. Alespoň tedy ne v tom pozitivním smyslu slova. Více než dvě třetiny volných pracovních míst, přesně 66,4 procenta, jsou takového rázu, že zaměstnavatelé po případných kandidátech nežádají vyšší než základní vzdělání (viz tabulka MPSV / Úřadu práce ČR, pozn. red.).
V absolutním vyjádření se jedná o 232 681 míst. Při obsazování 11 683 míst z celkového počtu volných pracovních pozic, tedy 3,33 procenta, se uchazeči obejdou bez jakéhokoli vzdělání.
Vzdělání s maturitou je požadováno v případě jen zhruba jedenácti procent volných pracovních míst. Jedná se o 38 665 pozic z uvedených více než 350 tisíc.
Poptávka po pomocných silách převládá
To svědčí o tom, že tuzemský trh práce zatím nijak výrazně nepřesouvá těžiště k pracovní náplni s vyšší přidanou hodnotou.
Extrémně silná zůstává tedy poptávka po pomocných dělnících a dalších manuálních pracovnících prostě průmyslové, zemědělské či stavební výroby s naprosto mizivou přidanou hodnotou.
Takto silná poptávka po slabě – pokud vůbec – kvalifikované pracovní síle dokládá, že česká ekonomika v řadě oblastí stále vykazuje rysy takzvané „montovny“, případně příslovečného „skladiště Evropy“.
Podhodnocená poptávka?
Obrázek je však nepochybně vychýlen v tom smyslu, že údaje úřadů práce podhodnocují poptávku po kvalifikovanější pracovní síle.
Zaměstnavatelé hledající pracovníky s vyšší kvalifikací totiž v řadě případů svoji poptávku na úřad práce vůbec neumisťují. Správně totiž tuší, že šance najít vhodného zaměstnance právě prostřednictvím úřadu práce je za současné stále napjaté situace na trhu práce extrémně nízká.
Míra nezaměstnanosti v Česku je každopádně už několik čtvrtletí v řadě nejnižší jak v rámci EU, tak v rámci zemí OECD.
Zajisté časem bude nutné mít maturitu i z matematiky a umět cízí jazyk na funkci záchodový kosmetik. Zedník a pod. musí mít maturitu a odborné vzdělání,ale co je cihla nebo nedej bože dokonce ne co je malta to vědět nepotřebuje.
„Smutná zpráva z trhu práce: na většinu volných míst není třeba ani maturita! Já se ptám proč smutná?“ Snad radostná! Teď se houfně budou hlásit o práci ti „utiskovaní“ kteří se stěžují, že je ve zvláštní škole diskriminovali a oni pak nemohli studovat na doktory. Teď je zaměstnají, stačí se přihlásit. Jenže proč se hlásit, když jim Maláčová dá na dávkách víc, než by si vydělali prací!
nižší už ta nezaměstnanost už nebude dávky nedávky… to jsou takový typy lidí o který ani žádnej zaměstnavatel nestojí, případně takový co makaj načerno či se živí trestnou činností.
„Extrémně silná zůstává tedy poptávka po pomocných dělnících a dalších manuálních pracovnících prostě průmyslové, zemědělské či stavební výroby s naprosto mizivou přidanou hodnotou.“
To myslí autor vážně? Práveže tyto pozice většinou vytváří výsledný produkt, takže pro podnik jsou nepostradstelní. Ti „nahoře“ pouze prezentují výsledky.
Zveřejňuje se počet volných míst, ale nezveřejňuje se průměrná nabízená mzda. Lidem se za hladovou mzdu pracovat nechce (a ještě si z ní naspořit na důchod, lékařskou péči a léky). Ekonomiku „brzdí“ požadavek obyčejných lidí na důstojný život. Řešením by byli otroci, ale to už snad nepůjde… Počet českých miliardářů se přesto zvyšuje.
řadu čtvrtletí v řadě… uff to je ale slovní spojení
volná jsou jen špatně placená místa.Ať tam nastoupí ti pisálci a kecálci za tu mzdu
Ale vždyť o tohle všem vládám, hlavně té naší jde…! Plní se jí sen. Mít dostatek míst a zaopatřit prací hloupoučké… Kteří se každý den budou ze soukromého média dozvídat, jak se mají dobře a že by bylo vhodné jakožto nejsilnější straně o volbách hodit hlas. Bylo to již několikrát vysloveno… Diktátorský režim bude vždy usilovat o občany s nižším vzděláním, kterým se lépe myje mozek. Než o občany vzdělané s rozhledem, kteří dokáží říci takhle NE….!
Dneska může makat takřka každej, ale otázka je zda-li se to lidem vyplatí. 1. Exekuce, 2. Minimální mzda. Neustále tvrdí, jak je škodlivá minimální mzda, ale podle mě jsou škodlivější lidé, kterým se nevyplatí pracovat a tak rozumně pobírají dávky a brigádničí na černo. Více bych prověřil dávkový systém a zvýšil bych nezabavitelné minimum, aby se lidem rozhodně vyplatilo pracovat. Dlužníky v insolvenci bych omezil na volebním právu a snížil bych jim zákonnou dovolenou. Dostat se do dluhu nesmí být výhodné. Naopak cesta ven musí být motivační a reálná. K té minimální mzdě – pokud firma nedokáže zaplatit minimální mzdu na úrovni např. 15 tis. hrubého, tak ať hledá jiné cesty, jak obsadit místo. Za 15 tisíc se stejně nedá živit rodinu a je to spíše zneužíváno k neplacení daní, což je dost častý jev v pohostinství.
Straší nás robotizací, ale zatím se podnikům stále vyplácí zaměstnanec s minimální mzdou než robot druhé generace, ne tak čtvrté.
Tabulka pěkná, ale realita je dost jiná. Jak sám autor uvádí, spousta firem hledající zaměstnance nevyužívá k jejich nalezení ÚP, stejně tak jako potenciální zaměstnanci nejsou v evidencích ÚP. Na základě vlastní zkušenosti s touto institucí jsou ÚP ve většině případů pouze tím, kdo eviduje nezaměstnané, kteří příliš velký zájem o jakoukoliv práci nemají, pro krátkodobé výpadky těch, kteří se ocitli na čas bez práce z důvodu ukončení činnosti jejich předchozího zaměstnavatele, a ti si většinou práci najdou sami bez jejich pomoci a konečně pro nezaměstnatelné, což jsou lidé vyšší věkové kategorie (50+) s různou úrovní vzdělání (obecně platí, čím vyšší vzdělání, tím větší problém práci získat), kteří se vyřadí dobrovolně nebo odejdou do předčasného důchodu.
Struktura volných míst odpovídá autorově konečnému shrnutí, ale domnívám se, že za stávající situace již nezaměstnanost níž neklesne.
Ale kdeže, nač smutnit? I taková místa jsou třeba. Zkusme se zamyslet. Pokud bude chtít někdo z učňáku s nástavbou stejnou maturitu, jako má například gymplán, holt bude muset v učení máknout – kdežto gymplán, který dává alespoň minimálně pozor na vykládanou látku, současnou státní maturitu s úsměvem překročí i bez toho, aby se přehnaně připravoval. Buďme rádi, maturita bude mít konečně zase nějakou váhu a na učební obor se (snad opět) dostanou ti, co by se u učebnice jen trápili, ale zas jsou manuálně nadmíru zruční – leč na učňák nešli, neboť: (teď si vyberte) je to tam samá fetka/málo lidí se skutečným zájmem o obor/ obavy rodičů. Teď jen chybí to, aby si učňáky mohly dovolit bez ztráty kytičky a financí vykopnout ten „odpad“, který jasně naznačuje, že o školu nemá zájem, fetuje, dělá bordel a nebo do hodin nechodí. Tací by pak mohli jít s klidem kamsi k lopatě, neb se o to opravdu zasloužili pouze oni sami – maturitu vskutku nepotřebují. Patrně by to pomohlo jak společnosti, tak i vyučujícím. Robátka by byla od mala nucena se učit, a nesporně by vzrostl i zájem o místa kantorů. Chtějte nebo ne, s vidinou toho, že ve třídě sedí pouze žáci, kteří mají o obor alespoň minimální zájem, by se jim nesporně učilo lépe. Hezký den přeju.
Světe, div se… Už ten nadpis, ani maturita… To je dnes náhrada za absolvování devítky?
Kdypak tato bublina splaskne a staří komanči se přestanou předhánět v tom, jak jejich dítka „studují“ a dítka pochopí, že maturita/vš není ani zdaleka zárukou toho, že dostanou teplý flek… Máme bezpočty pseudomaturantů, kteří nerozeznají i/y, složený úrok nechápu a neví ani, kdy byla která světová válka. A sami si nalhávají, jak jsou „vzdělaní“.
Už teď se projevuje nedostatek řemeslníků, čekací lhůty jsou šílené a to pořád je ještě máme. Za pár let bude teprve prča.
Jde o to, jak budou lidé za tuto práci ohodnoceni a kolik hodin v ní budou muset být. Maturitou člověk nic nezkazí. Pak klidně může dělat řadovou práci. Ekonomika se může klidně za pár let změnit a pak bude vzdělání důležité. V tomto duchu vedu i své děti. Chci, aby si uvědomily, jak je vzdělání důležité a že jim práce neuteče. Budou pracovat celý život. Syn se hlásí letos na gymnázium a pak by rád studoval medicínu, tak snad u této své představy vydrží. Aby se na gymnázium dostal, tak jsem mu zaplatil cvičné testy na https://www.to-das.cz/ , které mu s přípravou pomohou.