Mohlo by vás také zajímat
Český průmysl bojuje s útlumem; Ukrajina utnula transit plynu z Ruska a Tesle klesl poprvé za 10 let odbyt aneb souhrn ekonomických událostí přelomu roku a 1. týdne 2025
Libor Akrman 5. ledna 2025Přehrada v Hermionech bude; ČNB na sazby před koncem roku nesáhla; česká ekonomika rostla více; čínský boom elektroaut se přesunuje…
Holubice Scholz versus jestřáb Merz: Němci se neshodnou, jak dále vést „válku“ proti Rusku
František Novák 3. ledna 2025Hlavním tématem únorových předčasných voleb v Německu se stala válka na Ukrajině a budoucí postoj k Rusku.
Stav životního prostředí v Česku? Dýchá se lépe než dřív, ale…
Robert Břešťan 6. prosince 2024S příchodem zimy se některé české vesnice místy mění v oblasti, kde stačí i jeden čudící komín k tomu, aby…
- ČLÁNEK
Sankce v praxi: Krymu před vyprahnutím pomáhají vodní čerpadla z Dánska
Krym má problém s dodávkami pitné vody. Před anexí Ruskem byly zajišťovány z řeky Dněpr. Nyní se voda musí čerpat z podzemních studní. Pomáhají přitom vodní čerpadla z Dánska od firmy Grundfos, která je světovým lídrem v produkci čerpadel.
V hlavním městě Krymského poloostrova Simferopolu se už místní obyvatelé nemusí obávat nedostatku vody. Její dodávky se od roku 2014, kdy došlo k ruské anexi, ztrojnásobily a voda z kohoutků lidem teče až 18 hodin denně.
Od ruské okupace je problém pitnou vodu na Krym dostat, protože původní dodávky mířily z řeky Dněpr na ukrajinském území. Po anexi Ukrajina dodávky vody přerušila. Nedávné napětí mezi Ruskem a Ukrajinou může být způsobeno právě „válkou o vodu“.
Miliardy z Moskvy
Rusku by se hodilo posunout hranici Ukrajiny více na západ i z tohoto důvodu. Moskvu totiž zásobování poloostrova vodou stojí značné finanční prostředky v řádu miliard rublů, uvedla agentura Bloomberg. Tím, že Kyjev odřízl 90 procent dodávek vody na poloostrov, se z něj stala vyprahlá step jako z šedesátých let minulého století.
Zlepšit situaci má pomoci nová vodárna Bešterek-Zujsky, jež čerpá podzemní vodu. K tomu slouží i dánská čerpadla světového lídra na trhu Grundfos. Ruská protikorupční iniciativa Scanner Project zdůraznila, že zobrazení čerpadel v ruské televizi ukazuje, že došlo k porušení protiruských sankcí, které zavedla Evropská unie. Západní novináře zajímá, jak se dánská čerpadla a německé motory Siemens mohly dostat na toto území.
Podpora ruské anexi na Krymu (v %) | |||
---|---|---|---|
Rok | pozitivní | negativní | ani jedno |
2015 | 70 | 18 | 12 |
2016 | 61 | 20 | 19 |
2017 | 64 | 23 | 13 |
2018 | 70 | 15 | 16 |
2019 | 65 | 19 | 16 |
Zdroj: Levada Center 2019, průzkum se týkal Rusů, kteří měli hodnotit, zda anexe Krymu přinesla v celkovém hodnocení Rusku spíše pozitiva, nebo negativa.
Web německé stanice Deutsche Welle uvedl, že se jedná o typ čerpadel Grundfos CR 185-8A-F-A-V-HQQV. Je to nejnovější a nejvýkonnější model na trhu, který se oficiálně na ruském trhu vůbec neprodává.
Podle ruských státem ovládaných médií mají být veškeré technologie ve vodárně ruské. Sankce EU se nicméně vztahují na většinu technologií a zboží včetně vodárenského průmyslu. Evropské firmy se brání, že nemají s porušením sankcí nic společného.
Dokumenty máme v pořádku
Strojírenský gigant Siemens tvrdí, že neporušil žádné ekonomické sankce. Export jeho produktů podléhá kontrolám a platné legislativě, navíc požaduje i od svých partnerů, aby dodržovali omezení, včetně sankcí, jež se týkají Krymu.
„Smlouvy o dodávkách společnosti Siemens AG a jejích dceřiných společností obsahují veškerou nezbytnou doložku o kontrole vývozu,“ uvedl zástupce společnosti Siemens. Firma je přitom známá tím, že s Ruskem čile obchoduje.
Už v roce 2015 a 2016 skončilo několik turbín v elektrárnách na Krymském poloostrově. Podle tehdejšího šéfa firmy Joea Kaesera šlo o selhání jednotlivce. Turbíny měly původně směřovat do elektrárny Taman v jižním Rusku, ale ruským subdodavatelem byly převezeny na Krym, aby sloužily v paroplynových blocích.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Panika a nedostatek benzinu. Kyberútok na Colonial Pipeline je varováním pro všechny
Moje auto, můj hrad. Češi vysáli z trhu obytné vozy a karavany
Čtvrtstoletí jaderného centra u Mnichova. Kritika špičkového výzkumu sílí
Thomas Heidemann z právní firmy CMS, jež má sídlo také v Moskvě, vysvětlil, že veškeré dodávky zboží do Ruska mají certifikát toho, kdo bude finální uživatel zboží, aby nebyly porušeny sankce. „Evropský dodavatel archivuje tento certifikát koncového uživatele a může ukázat, že udělal vše pro to, aby zabránil porušení sankcí,“ vysvětlil.
Dánové chybu odmítají
Také dánský výrobce čerpadel Grundfos odmítá, že by sankce mohl porušit. V Rusku působí dceřiná firma Grundfos Istra, která je výhradním dovozcem čerpadel do země. Viceprezident mateřské firmy Peter Trillingsgaard vysvětlil, že jejich interní šetření nedospělo k závěru, že by sankce byly porušeny. Postupují prý podle evropské i ruské legislativy. Ta ale odporuje evropské. Protože ruské firmy nemohou zákazníkům přikazovat, aby se písemně zavázali, že konkrétní produkty neskončí na Krymu.
Trillingsgaard nedokáže vysvětlit, jak výrobky společnosti skončily na okupovaném poloostrově. „Výrobky instalované na Krymu – z toho, co vidíme z videa – jsou standardní čerpadla, která Grundfos často prodává výrobcům zařízení, kteří používají čerpadla jako součást větších produktů, které se poté prodávají. Nevíme tedy, jak naše výrobky skončily na Krymu,“ uvedl dánský manažer.
Firma slíbila, že nebude vodárně na Krymském poloostrově poskytovat žádnou podporu ani údržbu. Čerpadla měla na sporné území, které si stále nárokuje Ukrajina, dodat moskevská společnost VDK Avtomatika. Celou záležitost prověřují i dánské úřady. Nevylučují, že byly porušeny sankce EU. V závažných případech mohou pachatelům hrozit až čtyři roky vězení.
Ruská protikorupční iniciativa Scanner Project zdůraznila, že zobrazení čerpadel v ruské televizi ukazuje, že došlo k porušení protiruských sankcí, které zavedla Evropská unie…. Pokud nějaká organizace, byt protikorupční říká, že došlo k porušení protiruských sankcí a tedy vlastně podporuje to, aby se obyvatelům Ruska, což je i Krym žilo špatně bez vody. Tak takováto organizace by měla být v Rusku rozpuštěna a členové jako agenti západu poslání na Sibiř. Minimálně na doživotí. Krym byl, je a bude ruskej a s tím neudělá nic ani západ, ani ta špinavá ukroušská banda sedící v Kyjevě.
Ty starý kolaborante běž do …
Nevím proč by Ukrajina měla dávat vodu ze svého úzení do anektovaného Krymu….Co chtěli, to mají…pokud jsou sankce, tak není možné dodávat Rusákům technologie zakázané….
přesně tak…..viz. víže LJUBAS…klasický ruský troll
Jak se to zde hemží mnoha jmény jednoho původu a vždy tupě kremelská propagande podle příruček. Krym nikdy nebyl ruský. 1905 – Velkorusů o třetinu méně než Malorusů – Ukrajinců atd., z toho 80% Velkorusů úřednictvo a armáda. Všichni byli tehdy vedeni jako Rusové a pod tím rozděleno podle národnosti. Carský režim lhal méně něž Putinův. Mimochodem, článek je opravdu podivný, patrně autor oběť normalizace. Mimochodem gramotnot Poláků, Němců a Čechů na Krymu tehdy 75%, 73%, 67%. Rusů – 35%. Tolik soupis obyvatel 1896 v knihovně ruského prezidenta.
Máte divná přání. Taková nelidská.
Jaká anexe Krymu? Proč nám pořád lžete? Vy novináři snad ani nevíte, co to slovo anexe vůbec znamená. Vždyť tam k žádnému násilnému zabrání Krymu nedošlo, ale proběhlo tam naprosto transparentní všelidové referendum, kde si sami obyvatelé Krymu určili ke komu se přidají. Už se ani nedivím, že máte hanlivou přezdívku presstituti. Dobře placení lháři a manipulátoři jste.
Ale došlo, byli tam zelení mužíčci z Ruska, vždyť to nakonec i Putin přiznal, tak tady nekdákej ty své nesmysly.. Transparentní „referendum“ pod hlavněmi samopalů….tak to se může stát jedině v Rusku nebo v Číně, případně v Bělorusku, na Kubě či ve Venezuele…
Bylo tam mnoho mezinárodních pozorovatelů a neschledali nic protizákonného, dokonce starosta od nás. Plácáte bláboly.
Pravda konečně bychom měli vratit Sudety , kde 80% lidí chtělo před válkou domů do Německa .
souhlas
Pane Lubajs, transparentní všelidové referendum se nedá provozovat v zemi okupované nepřátelským vojskem. Ale to vy dobře víte a jenom zbytečně prudíte, že?
Takže ani pořdáná čerpadla si ti Rusáci neumí vyrobit. A kdo se tomu diví? Jen ti naši bolševici a „vlastenci“….
Taky mne to napadlo . Navíc základní potraviny , léky a zdroj vody . Určitě neni součást sankcí !!!!!
Který postihne obyčejné lidi a mocipánů se nedotkne .
Miroslav Játro se vyjádřil k nedávnému dramatu v domě v Kadeříbkově ulici v Humpolci, kde nájemník velmi hlasitě pleskal o podlahu svými mimořádně plochýma nohama.
Jak okupovaném Krymu? Na Krymu proběhlo refendum a volby a Krym si zvolil jakožto autonomní republika se svým parlamentem svoji cestu. Holt ,,demokratický,, puč alias státní převrat všechny neoslovil.