Mohlo by vás také zajímat
Krizová lekce roku 1907 je aktuální ve světě financí i dnes
Jan Kucharčík 3. října 2023Historie nám dává možnost se poučit. Jedna taková lekce spojená s nestabilitou a problémy bankovních institucí nás zavádí na začátek…
Co pohání inflaci v Česku? Drahé potraviny to spíše nejsou
Jan Bureš 22. září 2023Míra inflace v Evropské unii v srpnu klesla na 5,9 procenta z červencové hodnoty 6,1 procenta, uvedl v týdnu statistický…
Nabídky na Dukovany se odkládají, ČD v pololetí v zisku a rekordně zadlužený svět aneb souhrn ekonomických událostí 38. týdne 2023
Libor Akrman 22. září 2023Uchazeči o nové jaderné bloky mají čas do konce října; ČD jsou po třech letech v půli roku v zisku;…
- KOMENTÁŘ
Proč jsou centrální banky USA a Polska v zájmu finančních trhů?
Šéfové americké a polské centrální banky v horizontu měsíců obdrželi posvěcení od politické garnitury na prodloužení svého mandátu a oba veřejnosti slibovali, že se inflace ocitne dočasně na vyšší hladině. O to zajímavější bude sledovat jejich vystoupení po měnových zasedání obou centrálních bank.

Ilustrační foto: Jednodolarové bankovky. Zdroj: Pixabay
Co mají společného v těchto dnech monetární politiky USA a Polska? Dva šéfové centrálních bank Jerome Powell a Adam Glapinski se nacházejí ve velmi podobné situaci.
Oba v horizontu měsíců obdrželi posvěcení od politické garnitury na prodloužení svého mandátu a oba veřejnosti slibovali, že se inflace ocitne dočasně na vyšší hladině.
Realita je ale taková, že inflace činí více než dvojnásobek inflačního cíle Fedu, resp. NBP a kupní síla držených dolarů, resp. zlotých rychle eroduje. Už nyní budou mít přitom jak Powell, tak Glapinski možnost něco s tím udělat, neboť proběhnout měnová zasedání Fedu a polské centrální banky (NBP).
Konec utahování? Ale kdeže
Začneme nejprve u našich severních sousedů, neboť výstupy z jednání NBP by měly být k dispozici již odpoledne (po 16:00). Po zcela nečekaném zvýšení oficiální úrokové sazby o 50 bazických bodů se zdálo, že holubicemi ovládané vedení NBP bude chtít tempo utahování měnové politiky zpomalit.
GRAFY: Srovnání vývoje základní úrokové sazby a inflace v Polsku
Za posledních 5 let, obojí v procentech.
Základní úroková sazba |
Inflace |
Zdroj: tradingeconomics.com
Nicméně extrémně vysoká říjnová inflace (6,8 procenta meziročně! – viz graf) tento umírněný scénář dost zásadně nabourala. A tak dnešní zvýšení oficiálních úrokových sazeb nebude zřejmě „jen“ o 25, ale spíše o 50 bazických bodů.
Nelze však vyloučit ještě vyšší nárůst úrokové sazby NBP a to v případě, že nová kvartální makroekonomická prognóza přinese velmi vysokou inflaci v roce 2022, což převážně holubičí Výbor pro měnovou politiku přesvědčí, že je třeba utahování měnové politiky akcelerovat.
Globální dopad Američanů
Pokud jde o Fed, tak zde situace není tak dramatická jako v Polsku, avšak kroky americké centrální banky mají daleko větší (globální) váhu.
Také v USA panuje vysoká inflace, která nezpomaluje, ale naopak (v meziroční vyjádření) stoupá vzhůru. Trh práce se přitom dále zotavuje, takže není žádný důvod dotovat ekonomiku masivními monetárními stimuly.
GRAFY: Srovnání vývoje základní úrokové sazby a inflace v USA
Za posledních 5 let, obojí v procentech.
Základní úroková sazba |
Inflace |
Zdroj: tradingeconomics.com
Fed by měl tudíž oznámit první restriktivní krok, a to zahájení postupné redukce měsíčních nákupů dluhopisů (aktuálně 120 miliard dolarů měsíčně, pozn. red.). Tempo redukce bude zřejmě nastaveno na 15 miliard měsíčně s tím, že Fed by měl přestat nakupovat dluhopisy v polovině příštího roku.
Oba centrální bankéři – jak Glapinski, tak Powell budou mít navíc po skončení měnových zasedání své tiskovky, které budou velmi zajímavé a důležité.
Trhy by si pak měly dát pozor na dvě věci:
1. zdali se stále věří mantře o „dočasnosti“ inflace;
2. zdali poměrně agresivní očekávání, které jsou zabudovány v polské a americké výnosové křivce příslušné centrální banky neznervózňují.

každý pátek ve vašem e-mailu.