Střet Číny a USA začíná mít řadu nezamýšlených důsledků. Posledním z nich jsou problémy americké NBA s odchodem skoro všech čínských sponzorů.
To vše po nevinném tweetu generálního ředitele Houston Rockets, ve kterém podpořil protesty v Hongkongu. I když byl tweet rychle smazán a následovala omluva soudruhům v Pekingu, bylo pozdě.
Z Číny do Německa
Když opustíme svět NBA, mezi největšími světovými ekonomikami stále sklízí největší trable a problémy Německo.
S nikým přímo obchodně neválčí, ale klesající objem globálního obchodu na něj dopadá nejvýrazněji a největší evropská ekonomika má namířeno do recese.
To ostatně potvrdila i poslední čísla za srpnový průmysl. Ta sice po delší době překvapila pozitivně (v srpnu růst o 0,3 procenta oproti červenci, pozn. red.), v celkovém souhrnu za třetí kvartál ovšem zůstává německý průmysl v hlubokém minusu.
GRAF: Vývoj německé průmyslové výroby
Za posledních pět let, v procentech
Zdroj: tradingeconomics.com
Přesný opak stále platí pro Česko – i když srpen přinesl po delší době o něco horší čísla (zejména ve strojírenství), celkový obrázek je stále pozitivní. Podívali jsme se proto trochu detailněji na důvody dosavadní odolnosti Česka vůči poklesu globálního obchodu.
Důvody české odolnosti
S použitím světových input-output tabulek (databáze WIOD) jsme porovnali citlivost Česka a Německa na zpomalení finálních vývozů do nejrůznějších světových ekonomik. Hlavní výhodou tohoto přístupu je, že cílí přímo na finální poptávku (na spotřebu a investice) po českých a německých vývozech.
VÍCE K TÉMATU:
Německo na prahu recese. Dolů ho táhnou skomírající automobilky a vývoj v Číně
I při případné recesi se Němci mají o co opřít aneb kapitáni německého průmyslu očima čísel
Neberou se v potaz vývozy, které jsou dál reexportovány (respektive sledují se až do cílové destinace). Tím pádem se dá na rozdíl od hrubých vývozů/dovozů přímo dopočítat dopad jednotlivých regionálních šoků do přidané hodnoty a HDP v Česku a v Německu.
Co nám nakonec vyšlo? Německá ekonomika je o poznání zranitelnější vůči výpadkům poptávky jak z Číny, tak z USA. Není tedy divu, že dopad současné obchodní války je zatím v české ekonomice cítit méně (viz graf).

Drží nás i neněmecká poptávka
Na druhou stranu platí, že Česko je v porovnání s Německem daleko více závislé na poptávce ze sousedních středoevropských ekonomik.
A těm se v tuto chvíli daří z různých důvodů (menší expozice vůči Číně, strukturální fondy) také velice dobře. Tato vazba na středoevropský obchod tedy imunitu Česka jenom posiluje.
Znamená to, že máme vyhráno? Vůbec ne. Největší problém by měla celá střední Evropa a s ní i Česko, kdyby začaly slábnout i útraty německých spotřebitelů.
Jinak řečeno, šokem zvenčí by se nakazily i německé domácnosti, které jsou zatím odolné (sentiment se zhoršil, ale útraty ne). Pak by veškerá dosavadní imunita Česka mohla vzít rychle za své…