Mohlo by vás také zajímat
Může Česko dohnat vbrzku německé platy? Říše snů, sci-fi či zázrak, shodují se ekonomové
Libor Akrman 25. listopadu 2024Premiér Petr Fiala nastínil možnost, že by Česko mohlo v dohledné době (příští volební období) dohnat úroveň německých mezd. Zeptali…
Jak ovlivní Trumponomika 2.0 vývoj kurzu koruny?
Dominik Rusinko 20. listopadu 2024Donald Trump se vrací do Bílého domu a s ním i obavy o evropskou ekonomiku. Jaké dopady by mohla mít…
Fialův slib „německých mezd“ by mohl vést k bankrotu Česka
Lukáš Kovanda 18. listopadu 2024Premiér Petr Fiala (ODS) v Otázkách Václava Moravce prohlásil, že Češi do několika let budou mít mzdy srovnatelné s těmi…
- ANALÝZA
Přelomová novela pro ČNB: získává moc v podobě tisku peněz na nákupy státního dluhu. A stát jásá
Centrální banka může trvale ulevovat vládě od dluhu i v Česku, sněmovnou totiž prošla novela zákona o ČNB. Je to dobře, ekonomika s národní měnou vyžaduje silnou národní banku, domnívá se Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Trinity Bank.
Přelomovou povahu některých dějů leckdy odhalí až časový odstup, tedy dějiny. Až se budou psát dějiny českého centrálního bankovnictví, nepochybným milníkem bude 24. březen 2021.
Co tweetovala ministryně Alena Schillerová po přijetí novely o ČNB |
Ode této chvíle se Česká národní banka (ČNB) trvale řadí mezi centrální banky, jež mohou takzvaně kvantitativně uvolňovat.
Tedy tisknout a vytvářet nové peníze, aby za ně bez výraznějšího omezení nakupovaly vládní dluh. Poslanecká sněmovna totiž schválila příslušnou novelu zákona o ČNB.
QE na světě
Tento milník v mediálním referování o novele zůstává upozaděn za jinou její částí, kterou je poskytnutí zákonné pravomoci centrální bance k určování podmínek hypoték.
Nicméně je to právě možnost kvantitativně uvolňovat, která zásadně poznamená budoucí tvář celé české ekonomiky.
O přehnaně horkou novinku však nejde. Česká národní banka sice v tuto chvíli může kvantitativně uvolňovat, tj. odkupovat i dluhopisy delší doby splatnosti od bank, pojišťoven, penzijních fondů a dalších druhů finančních společností, avšak tuto možnost měla v této míře jen do konce letošního roku.
Loni na jaře totiž nouzově prošla novela reagující na vzniklou pandemickou situaci a hrozby z ní plynoucí, jež měla ovšem v dané věci jen dočasný ráz.
Státní daňová úleva
Kvantitativní uvolňování je v podstatě poměrně důmyslný způsob, jak si stát – prostřednictvím své centrální banky – může ulevit od vlastního dluhu, respektive jeho úrokových nákladů.
Má navíc svůj marketingový půvab. Veřejnosti jej totiž lze pohodlně „prodat“ jako podporu široké ekonomiky, přičemž související možné oslabení měny nebo inflaci lze svést na jiné příčiny.
Centrální banka prostě deklaruje, že nakupuje dluhopisy či jiné cenné papíry, přičemž tak činí za nově vytvořené peníze. No a protože je těchto peněz tedy najednou více, bankám to usnadňuje úvěrování, firmám zase investice a domácnostem zlevňují hypotéky.
Úroková sazba však v důsledku kvantitativního uvolňování za jinak stejných podmínek neklesá jen na firemních úvěrech či hypotékách, ale i na vládním dluhu. (A také, a to je třeba říci, na spořicích či běžných účtech nebo na termínových vkladech – řadoví občané tedy vládě od jejího dluhu ulevují horším úročením svých celoživotních úspor).
Kvantitativní kanály radostí státu
Kvantitativní uvolňování totiž působí prostřednictvím více kanálů. Jedním kanálem pouští do finančního systému nové peníze, takže je činí „levnějšími“ – a zlevňuje tedy také úvěry.
Jiný kanál ovšem spočívá v tom, že za nově vytvářené peníze nakupuje centrální banka vládní dluhopisy.
Veřejnosti se to zase hezky podá tak, že je nakupuje proto, že představují bezpečnou investici neboli bezpečnou protihodnotu peněz nově pouštěných do systému.
Jenže tím, že centrální banka nakupuje dluhopisy své vlády, je stahuje z trhu. Ve výsledku tak vláda může vydat více svých dluhopisů, více se zadlužit, aniž se na nich zvedl úrok.
PŘEČTĚTE SI TAKÉ:
ČNB připravuje spuštění kvantitativního uvolňování. Máme se bát inflace?
Kdo je největší evropský věřitel? Malá nápověda: kvantitativní uvolňování
Kvantitativní uvolňování už tu pár let běží. Co až se změní v kvantitativní utahování?
Rizikovost se ztrácí?
Úrok (nejen) na dluhopisech totiž vyjadřuje rizikovost. Proto je úrok na řeckém dluhopisu vyšší než na německém.
Centrální banka tím, že vládní dluhopisy se svou prakticky bezednou kapsou vykupuje, vytváří uměle dojem, že na trhu je o ně větší zájem, než jaký ve skutečnosti je. Navozuje tedy zdání menší rizikovosti dluhopisů, než jakou by měly za více tržních podmínek, tj. nebýt kupce s monopolem na tisk peněz.
Tato menší rizikovost se projevuje nižším úročením. Příslušná vláda tedy nakonec opravdu platí za svůj dluh leckdy i výrazně menší úrok – o miliardy, desítky, stovky miliard –, takže jí více peněz zbývá na dálnice, starobní důchody či nemocnice…
Kdo by odmítal pomoc ČNB?
…Nebo na uplácení voličů. Cynicky viděno, je tudíž vlastně s podivem, že se našli politici, kteří se ještě zpěčovali tomu, aby státu centrální banka ulevovala od dluhu. Kteří nestáli o to, aby měli uplácení voličů snazší – a levnější.
Pokud by takoví politici neexistovali, zmíněná novela zákona o ČNB by v závěrečném schvalování prošla už předminulý týden.
Pravda, proti novele v její stávající podobě se stavěli hlavně politici opoziční, avšak i ti mohli být prozíravější. Vždyť není vyloučeno, že jak ti z ODS, tak Piráti budou po říjnových volbách ve vládě.
I se zděděným, enormně narůstajícím vládním dluhem. Budou pak ještě zatraceně rádi, když jim s ním centrální banka pomůže.
Navíc pokud nyní novela – nepochybně kontroverzní – prošla, tedy ještě za této, pomalu, ale jistě končící vlády, mohou od ní moci dát vždy ruce tak trochu pryč. I když třeba i budou ve skrytu duše rádi, že jim „spadla do klína“.
Řecký příklad dláždí cestu k euru
Jak moc může centrální banka od dluhu pomoci, ilustruje opět Řecko. Jeho dluhopisy jsou sice úročeny více než dluhopisy německé, avšak – vezmeme-li v platnost ty s desetiletou splatností – od loňského října jsou úročeny méně než dluhopisy české.
Přitom ještě zhruba před rokem vykazoval řecký desetiletý vládní dluhopis úrok přes čtyři procenta. Jenže pak řecký dluh začala vykupovat Evropská centrální banka (ačkoli tedy musela učinit výjimku, neboť řecké dluhopisy v té době, loni v březnu, podmínku bezpečnosti nesplňovaly). A do konce loňska úrok na daném řeckém dluhopisu spadl pod 0,6 procenta.
Už lze jen čekat, až si toho všimnou tuzemští horliví příznivci přijetí eura. Rádi poukážou na to, že Řecko dnes na svém desetiletém dluhu platí o 1,1 procentního bodu nižší úrok než Česko.
Naposledy byly řecké dluhopisy v porovnání s těmi českými takto výhodně úročeny před dlouhými 16 lety. Jenže tehdy, v roce 2005, byl řecký veřejný dluh v poměru k HDP jen lehce nad úrovní jednoho sta procent. Teď je skoro na dvojnásobku. A Řecko přesto má dluh v porovnání s tím českým opět tak výhodně úročený jako před lety.
Příznivec eura tedy jistě rád vyvodí, že je to díky členství Řecka v eurozóně. Ve skutečnosti je to díky tomu, že centrální banka eurozóny kvantitativně uvolňuje.
Což teď může bez omezení činit i ČNB. Zejména mnozí politici z ODS by měli uvážit a přehodnotit, že když nyní sněmovna pravomoc centrální bance dala, bere tím stoupencům eura zmíněný sice ne zcela přesný, zato přesvědčivý, až nebezpečně úderný argument.