V posledních letech v Česku přibývá na trhu s alkoholem i produktů z malých destilerií, kam se řadí také třebíčská Trebitsch Whisky. Ta nevyrábí jen výbornou „single malt“ whisky, ale je v podstatě celým výrobním řetězcem. Firma totiž má vlastní výrobu v Třebíči, na Slovensku vyrábí vlastní sudy, uprostřed třebíčského židovského města má svůj bar, a dokonce založila i vlastní investiční fond.
„Vzniká spoustu malých palíren, v poslední době hlavně v oblasti ginů. Já sám, kdybych měl kapacity, založím dalších klidně deset palíren na single malt whisky. Česko je vynikající teritorium, kde jsou výborné podmínky jak v oblasti sladu, tak i výrobní. Jsme národ paličů,“ říká Ondřej Chládek, spolumajitel a provozní ředitel Trebitsch Whisky.
I na jeho firmě se podepsala pandemie koronaviru, v níž musely být zavřené restaurace a bary. Podle Chládka potrvá několik let, než se vrátí na čísla roku 2019, kdy se jeho firmě mimořádně dařilo. Kvůli koronaviru a rozvoji e-commerce i rozšíření tohoto prodejního kanálu ovšem whisky trochu ztratila punc prémiového pití.
DALŠÍ PODCASTY PEAK.CZ:
Denisa Parkosová (ČSOB): Zákony robotiky naši roboti a umělá inteligence v bance dodržují
Michal Bláha (Hlídač státu): Ve státní správě je zakořeněn zvyk dokumenty spíše neukazovat
Jan Hájek (Zážitky.cz): Zjistil jsem, že náš byznys je extrémně citlivý na jakékoli prohlášení vlády
Pavel Doležal (Avant): Černá labuť jako koronavirus může nastat kdykoli. Nevyhneme se jí ani u investic
„Zatímco dříve si ji kupovali manažeři, nyní si díky rozvoji e-shopu naši whisky koupí i třeba učitelka nebo dělník. Ať už pro sebe, nebo jako dárek. Bohužel ji nemůžeme nabízet jako vakcínu proti covidu, i když se nebojím tvrdit, že naše whisky léčí zevnitř,“ doplňuje Chládek s tím, že rozšíří portfolio o whisky dozrávající v sudech po portském nebo sherry.
„Navíc budeme mít whisky různých stáří a příští rok nám dozraje šestiletá whisky, na kterou se velmi těšíme. A také chystáme nový produkt, na němž budeme spolupracovat s jedním nadnárodním pivovarem.“
Dobrý den, když si připravujete nějaký podcast a zvete si hosty, tak si o daném tématu něco zjistěte. Protoze pan Chládek vám vyloženě lže. Skoti pálí převážně na 63,5%, protože to ani o moc víc při dané technologii pálení nejde, navíc mají vyzkoušeno, že při tomto procentu je to nejlepší pro zrání whisky. A to neřeším další bludy, které tam zazněly.
Nejen že neumí matematiku 1. stupně, ale o whisky neví vůbec nic. Co slovo, to perla.
Aniž bych chtěl zpochybňovat fakt, že panu Chládkovi padají z pusy neuvěřitelné bludy, kterým věří tak maximálně úplní whisky neználkové (a možná on sám), tak vy také bohužel pletete koše s baňama, jak se říká u nás na Slovácku. Skotové pálí při dvojnásobné destilaci průměrně na 70 %, při trojnásobné pak dokonce na cca 82 %. To procento, o kterém píšete, je hodnota, na kterou se destilát nejčastěji ředí vodou při jeho plnění do sudu. A to jsou, prosím pěkně, dvě naprosto rozdílné věci, které je třeba mít na paměti.
A teď něco pravdivého o whisky Trebitsch:
https://poznejwhisky.cz/ceska_whisky/ceska-whisky-trebitsch-myty-a-fakta/