Mohlo by vás také zajímat
Ikonické značky Stock a Škoda Auto slaví významná jubilea
Libor Akrman 12. prosince 2024Zatímco výrobce lihovin Stock Božkov letos v prosinci slaví 140 let od svého založení, kdy v italském Terstu zahájil výrobu…
Nečekaný (a nechtěný) efekt Green Dealu? Zkolabuje-li autoprůmysl, spousta Evropanů bude hledat práci
Lukáš Kovanda 11. prosince 2024V EU krachuje výroba elektrobaterií v podání evropských firem, zato ty asijské dále expandují. Asie tak upevní své místo v…
Bitcoin prolomil hranici 100 tisíc dolarů; Babiš zrušil svěřenský fond a královnou Spotify je Taylor Swift aneb souhrn ekonomických událostí 47. týdne 2024
Libor Akrman 6. prosince 2024MPO zadotuje 700 miliony projekty s AI; průměrná mzda vzrostla; ČEZ koupil elektromontážní EL-ENG; Juchelka bude dál v čele KB;…
Nová tvář do čela Škody Auto a Musk největším boháčem světa aneb souhrn 14. týdne 2022
Válka na Ukrajině: světem otřásl masakr v Buči, Škoda Auto už zná jméno nového šéfa – Klaus Zellmer; spotřební daň u PHM klesne (snad i pak ceny); ČSA mohou začít s reorganizací; Meta chystá Zukc bucks; hypotéky dál podražují; maloobchod i průmysl v ČR v únoru klesly; Řecko má u MMF splaceno; Musk důrazně vstoupil do Twitteru; VW možná postaví svoji gigafactory u Plzně; Buffett koupil podíl v HP.
Milé čtenářky, milí čtenáři,
Ukrajina stále čelí válečné agresi ze strany Ruska. Tento týden svět šokovaly snímky a záběry z ukrajinské Buči, kde všichni uviděli další rovinu toho, jak vypadají hrůzy války. Vzhledem k tomu, že dost možná nepůjde o jediné takové místo, tak se dá čekat, že nás čekají další hrůzné snímky a zapírání ruské propagandy, že jde o naaranžované záběry. Při představě, že by si někdo mohl dát práci s tím, aby něco takového naaranžoval, běhá člověku mráz po zádech. A i když řada zpráv z Ukrajiny je doplněna informací, že je nelze stoprocentně ověřit, stále věřím, že kola spravedlnosti se někde otáčí, tím správným směrem. A že každý viník se dočká spravedlivého trestu…
Libor Akrman
šéfredaktor Peak.cz
Válka na Ukrajině v několika vybraných bodech
- Snímky a záběry z východoukrajinského města Buča, ve kterém se ruští vojáci měli dopustit válečných zločinů na civilistech, vyvolaly ve světě silné reakce
- Valné shromáždění OSN rozhodlo o vyloučení Ruska z Rady OSN pro lidská práva
- USA uvalí kvůli zmíněnému masakru v Buče sankce na největší ruské banky a na blízké prezidenta Vladimíra Putina a ministra zahraničí Sergeje Lavrova.
- Švýcarsko už od začátku ruské invaze na Ukrajinu zmrazilo aktiva ruských jednotlivců a firem za 7,5 miliardy franků, tedy asi 181 miliard korun.
- EU zakáže dovoz uhlí z Ruska, také zakáže ruským lodím využívat své přístavy a nákladním dopravcům své silnice.
- Nové postihy EU se také vztahují na čtyři velké ruské banky a zákaz dovozu dalších materiálů a výrobků včetně dřeva či alkoholu.
Nový šéf ve Škodovce
Automobilka Škoda Auto oficiálně potvrdila, že Klaus Zellmer (na snímku) se k 1. červenci stane předsedou představenstva značky. Nahradí dosavadního šéfa Thomase Schäfera, který převezme k témuž datu funkci předsedy představenstva značky Volkswagen, zároveň se stane členem koncernového představenstva a bude řídit skupinu objemových značek. Zellmer v současnosti působí jako člen představenstva značky Volkswagen, odpovídá za oblast prodeje, marketingu a poprodejních služeb.
Forbes: Musk největším boháčem planety
Nejbohatším člověkem na světě je letos podle žebříčku časopisu Forbes šéf automobilky Tesla Elon Musk s majetkem v hodnotě 219 mld. USD. Předstihl zakladatele společnosti Amazon Jeffa Bezose (171 mld. USD), který prvenství držel předchozí čtyři roky. Z Čechů se letos ocitla nejvýše, na 104. místě, Renáta Kellnerová s rodinou (16,6 mld. USD). Pořadím zamíchaly mimo jiné pandemie covidu-19, ruská invaze na Ukrajinu či pomalý růst trhů. Žebříček letos obsahuje 2 668 miliardářů, tedy o 87 méně než před rokem. Kumulovaná hodnota jejich majetku činí 12,7 bil. USD. To je o 400 mld. USD méně než loni. Stejně jako v roce 2021 je mezi nejbohatšími lidmi planety devět Čechů.
GRAF: Top 10 největších boháčů podle magazínu Forbes
Zdroj: Forbes
Spotřební daň u benzinu klesne
Vláda ČR ve středu schválila snížení spotřební daně na naftu a benzin o 1,50 Kč na litr. Na tiskové konferenci po jednání vlády o tom informoval premiér Petr Fiala (ODS). Z litru benzinu se nyní odvádí daň 12,84 Kč a u nafty 9,95 Kč. Ke snížení spotřební daně delší dobu vyzývali vládu mimo jiné dopravci, podle kterých dosavadní opatření vlády byla nedostatečná. Snížení spotřební daně bude podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) platné od 1. června do 30. září.
Reorganizace ČSA může začít
Městský soud v Praze schválil reorganizační plán zadlužených Českých aerolinií (ČSA). Potvrdil tak hlasování věřitelů z minulého týdne. Vyplývá to z insolvenčního rejstříku. Investorem v ČSA se tak stane nová firma Prague City Air, kterou vlastní majitelé Smartwings Jiří Šimáně a rodina Vikových. ČSA jsou od loňského března v úpadku, soud následně povolil jejich reorganizaci.
Vyšší inflace už zasáhla maloobchod
Tržby v českém maloobchodě v únoru zpomalily meziroční růst na 4,6 % z lednových revidovaných 9,4 %. Loňské výsledky ale ovlivnila epidemie covidu-19, kvůli které byl omezený provoz některých kamenných prodejen. Vyšší zájem byl letos o všechen sortiment nepotravinářského zboží. Tržby klesly internetovým obchodům. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).
Amazon v Německu posiluje
Internetový prodejce Amazon v Německu letos zaměstná dalších více než 6 000 lidí, uvedla německá dceřiná firma Amazonu. V zemi tak bude pro americkou firmu pracovat 36 000 lidí. Amazon v Německu od roku 2010 do roku 2020 investoval více než 36,5 mld. eur. Většina směřovala do tvorby pracovních míst a do rozvoje a rozšiřování infrastruktury. Firma, pro kterou je Německo nejdůležitějším trhem v Evropě, má podle vlastních údajů v zemi už více než 100 středisek.
Meta: Zuck bucks na obzoru
Americká společnost Meta vyvíjí virtuální mince neboli tokeny zvané Zuck bucks, jak je zatím nazývají zaměstnanci. Prodejem těchto tokenů by si měla společnost zajistit nový zdroj příjmů a zároveň snížit svou závislost na příjmech z reklam v budoucím metaverzu. Měly by primárně sloužit uživatelům Facebooku a Instagramu. Ředitel společnosti Meta Mark Zuckerberg doufá, že platební tokeny sníží finanční závislost sociálních sítí, jako je právě Facebook a Instagram, na reklamách, jejichž popularita v poslední době klesá. Kromě tokenu se však Meta chystá přinést na obě sociální sítě i NFT.
Hypotéky už asi nepotáhnou
Průměrná úroková sazba hypoték počátkem dubna činila 4,88 procenta. Za poslední měsíc sazba stoupla o 0,26 procentního bodu a od konce loňského roku o více než jeden procentní bod. Vyplývá to z údajů Fincentra Hypoindexu. Ten je zpracováván podle nové metodiky na základě údajů k pátému pracovnímu dni každého měsíce. Metodika odráží aktuální průměrnou nabídkovou sazbu hypotečního úvěru pro 80 procent hodnoty nemovitosti. Hypoteční analytici předpokládají, že psychologická pětiprocentní hranice definitivně padne během několika týdnů. Už nyní přitom platí, že splátka obvyklé hypotéky převyšuje šedesát procent průměrné čisté mzdy.
GRAF: Vývoj průměrné hypoteční sazby hypoindex
Od roku 2014 do současnosti, v procentech
Zdroj: Fincentrum Hypoindex
Mátožný průmysl
Český průmysl přešel v únoru do meziročního poklesu o 0,3 % z lednového revidovaného růstu o 1,2 % . Stále ho brzdí především výroba aut, jejíž problémy se projevují i v navazujících odvětvích. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil ČSÚ. V meziměsíčním srovnání se průmyslová produkce snížila o 2,4 %. Meziroční výsledky českého průmyslu se v posledních měsících pohybují na úzké hranici mezi růstem a klesáním. V listopadu rostl o 1,3 %, v prosinci klesl o 1,6 %, v lednu pak rostl o 1,2 %.
ExxonMobil sází na Guyanu
Americký ropný gigant ExxonMobil investuje 10 mld. USD do čtvrtého projektu na těžbu ropy u pobřeží Guyany, který bude největším těžebním projektem v jihoamerické zemi. Guyana je jednou z hlavních sázek ExxonMobilu na budoucí růst těžby, do roku 2027 zde chce s partery těžit až 1,2 mil. barelů ropy a zemního plynu denně. ExxonMobil a jeho partneři, Hess a CNOOC, zahájili těžbu v Guyaně v roce 2019. Jsou zodpovědní za veškerou těžbu v zemi a objevili zde více než deset miliard barelů vytěžitelné ropy.
Řecko už MMF nedluží
Řecko splatilo MMF poslední část svého dluhu ve výši dvou miliard dolarů. Oznámil to ministr financí Christos Staikuras. Řecko si od MMF a Evropské unie půjčilo v letech 2010 až 2018 zhruba 260 mld. eur kvůli vážným problémům se svými veřejnými financemi, uvedla agentura AP. Předčasné splacení poslední tranše, kterou mohly Atény uhradit do roku 2024, podle ministra vyšle pozitivní signál finančním trhům a ušetří řecké státní pokladně desítky milionů eur. Řecko chce splatit i další půjčky, které má vůči unijním věřitelům, a dosáhnout dalších úspor na výdajích na obsluhu dluhu.
Vesmírný internet od Amazonu
Internetový prodejce Amazon podepsal smlouvy se třemi kosmickými společnostmi na vypuštění 83 družic na nízkou oběžnou dráhu Země. Jedná se o součást projektu Kuiper, který bude poskytovat širokopásmové připojení k internetu a chce tak konkurovat Starlinku Elona Muska. Mezi trojicí firem je i Blue Origin, vlastněná zakladatelem Amazonu Jeffem Bezosem. Další dvě jsou americká United Launch Alliance a francouzská Arianespace.
Čipy posílily zisk Samsungu
Jihokorejské společnosti Samsung Electronics vzrostl v 1. čtvrtletí podle předběžných údajů provozní zisk o 50 % na 14,1 bil. wonů (259 mld. Kč), což je nejvyšší údaj za první čtvrtletí od roku 2018. Výsledky překonaly očekávání analytiků díky vysoké poptávce po čipech. Samsung je největším světovým výrobcem paměťových čipů a chytrých telefonů. Analytici dotazovaní agenturou Refinitiv očekávali zisk 13,3 bil. wonů. Podle nich k vysokému zisku přispěl také silný prodej chytrých telefonů a narušení výroby v konkurenční továrně na čipy NAND Flash.
Čeká nás dluhopisová smršť?
V letošním roce vydá 137 zemí světa státní dluhopisy v objemu 10,4 bil. USD. To je sice o 30 % méně než v roce 2020, avšak o třetinu více, než činil průměr z let 2016 až 2019, tedy doby před pandemií nemoci covid-19, uvedla agentura S&P Global Ratings. Navzdory ekonomickému oživení zůstanou půjčky vysoké kvůli požadavkům na konverzi dluhu a válce na Ukrajině. Zvyšování úrokových sazeb bude tlačit vzhůru náklady na obsluhu státního dluhu, upozornili analytici S&P. To způsobí další potíže státům, které nebyly schopné znovu nastartovat ekonomický růst, snížit závislost na financování v cizích měnách a kde jsou úroky dluhopisů již nyní v průměru mimořádně vysoké.
Musk se rozpíná i do Twitteru
Šéf automobilky Tesla Elon Musk si vytvořil podíl 9,2 % ve společnosti Twitter. Vyplývá to z údajů amerického burzovního regulátora. Musk vlastní 73,5 mil. akcií Twitteru. Jeho podíl tak má podle jejich páteční závěrečné ceny hodnotu 2,89 mld. dolarů. Musk bude zároveň členem správní rady Twitteru. Podle údajů společnosti Refinitiv se získáním podílu stal Musk největším akcionářem Twitteru, za ním je firma Vanguard, která má ve firmě podíl 8,79 %.
Vyroste gigafactory Volkswagenu na Plzeňsku?
Automobilka Volkswagen podle vyjádření členů vedení Plzeňského kraje zvažuje armádní letiště v Líních u Plzně jako jednu z tří evropských lokalit, kde by mohla postavit továrnu na výrobu baterií do elektromobilů. Investice by mohla být ve výši čtyř až pěti miliard eur a vytvořit asi 4 000 pracovních míst.
Na prahu inflační éry?
Svět stojí před novou érou vyšší inflace a úrokových sazeb, protože zhoršující se vztahy mezi Západem, Ruskem a Čínou a následky pandemie covidu-19 způsobují obrat v globalizaci. Uvedl to šéf Banky pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) Augustín Carstens. Rostoucí ceny energií a potravin znamenají, že v téměř 60 % vyspělých ekonomik je nyní meziroční inflace vyšší než pět procent. To je největší podíl od konce 80. let minulého století. Ve více než polovině rozvojových zemí je pak inflace nad sedmi procenty.
Obří dubajské IPO překoná i Saudi Aramco
Hlavní dubajská elektrárenská a vodárenská společnost Dubai Electricity and Water Authority (DEWA) stanovila cenu pro primární nabídku svých akcií na horním konci plánovaného rozpětí. Nabídka firmy se tak stane největší na Blízkém východě od rekordního vstupu firmy Saudi Aramco v roce 2019 a doposud největší nabídkou ve Spojených arabských emirátech. Z prodeje akcií získá 22,32 mld. dirhamů (135,8 mld. Kč), uvedla agentura Reuters. S akciemi se začne obchodovat na burze v Dubaji 12. dubna.
Buffett přikoupil HP
Americká společnost Berkshire Hathaway koupila téměř 121 mil. akcií výrobce osobních počítačů a tiskáren HP, a získala tak v něm podíl 11,4 %. Vyplývá to z oznámení pro americkou Komisi pro cenné papíry a burzy (SEC). Nákup je další ze série velkých investic firmy ovládané miliardářem Warrenem Buffettem. Akcie HP po středečním závěru v reakci na oznámení posílily o 9,9 procenta. Měřeno středeční závěrečnou cenou vlastní Berkshire Hathaway v HP podíl za zhruba 4,2 miliardy dolarů. HP měla ke konci ledna 1,06 miliardy akcií.
Mallpay patří ČSOB
ČSOB získala stoprocentní podíl ve fintechu Mallpay, největším poskytovateli odložených plateb v Česku. Doposud byl Mallpay společným podnikem ČSOB a skupiny Mall Group, ve kterém měli oba partneři poloviční podíl. Mallpay nebyla součástí nedávno uzavřené transakce, kdy skupina Allegro převzala 100 % podíl ve společnostech MALL Group a WE|DO od prodávajících akcionářů PPF, EC Investments a Rockaway Capital.
MF: Růst zpomalí, inflace nad 12 procenty
Růst české ekonomiky v roce 2022 zpomalí na 1,2 procenta a inflace dosáhne zřejmě 12,3 procenta. Ve své dubnové prognóze to předpovídá ministerstvo financí. Těmito čísly ale může ještě hodně zamíchat vývoj války na Ukrajině a ceny energií a surovin. Sám ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) připouští, že odhad je kvůli tomu zatížen „extrémní nejistotou“. „Inflace je velmi citlivá na těžko předvídatelný vývoj cen energií. Pokud by vzrostly v druhé polovině roku o dvacet procent, tak by to podle našich modelů vyvolalo jednoprocentní zvýšení průměrné inflace,“ uvedl Stanjura.
Tesla otevřela v Texasu další fabriku
Výrobce elektrovozů Tesla otevřel v Texasu druhou továrnu na území Spojených států za 1,1 mld. USD. Středisko v Austinu má vyrábět zpočátku především sportovně-užitkový Model Y, který produkuje už továrna v německém Grünheide. Příští rok bude ze zdejších výrobních pásů sjíždět i pick-up Cybertruck. Při slavnostním otevření to uvedl šéf Tesly Elon Musk. Továrna bude kromě automobilů vyrábět i baterie.
Logistický WE|DO otevřel nový superhub
Logistický operátor WE|DO spustil provoz superhubu v Ostředku u D1. S investicí ve výši přes půl miliardy korun se jedná zřejmě o největší letošní logistickou investici na českém trhu. Díky otevření superhubu se výrazně zvýší kapacita Wedo, které tak bude připraveno na další expanzi v následujících letech.
Oktagon míří do světa NFT
Největší česko-slovenská MMA organizace Oktagon ve spolupráci s technologickou platformou THE NGCO společně vstupují do virtuálního světa budoucnosti a nabídnou fanouškům sběratelské NFT předměty. Oktgon se tak stává první sportovní organizací v Česku a na Slovensku, která fanouškům nabídne unikátní digitální obsah. Fanoušci a sběratelé budou mít příležitost získat momenty z historie Oktagonu a jejich nejslavnějších bojovníků.