Mohlo by vás také zajímat
Proč se objevují „klacky“ pod korejskými nohami v jaderném tendru?
Radek Škoda 2. září 2024Zhruba před měsícem Česko vyhlásilo, že tendr na nové reaktory vyhráli Korejci, když nabídka korejské společnosti KHNP předčila nabídku francouzské…
Jaderný tendr pro Korejce; EU dál povede von der Leyenová a BMW jde do Mošnova aneb souhrn ekonomických událostí 29. týdne 2024
Libor Akrman 19. července 2024Svět postihl obří IT výpadek; nový majitel Vítkovických sléváren na obzoru; tištěné Lidové noviny končí; Electro World se už sune…
Půl bilionu korun jde do akce. Nové jádro v Dukovanech budou stavět Korejci
Libor Akrman 18. července 2024Vítězem jaderného tendru v ČR se stala korejská společnost KHNP, která postaví dva jaderné bloky v Dukovanech na Třebíčsku. Stát…
- ČLÁNEK
Německo je bez jádra závislé na importu elektřiny. Hlavně dováží tu „zelenou“ ze Skandinávie
Největší ekonomika Evropy musí po odstavení posledních jaderných elektráren dovážet více elektřiny ze sousedních zemí. V období mezi lednem a zářím dovezlo Německo o 12,8 terawatthodiny elektřiny více, než vyvezlo. Okolní země využívá Německo jako obrovská úložiště energie v době, kdy obnovitelné zdroje nestíhají pokrýt poptávku. Ještě před pandemií coronaviru Německo exportovalo až 50 terawatthodin elektrické energie ročně.
Z významného evropského exportéra elektrické energie proměna v čistého dovozce. To je vizitka Německa, největší evropské ekonomiky, což ukazuje statistika za období od letošního ledna do konce září.
Němci museli celkem importovat 12,8 terawatthodiny, tedy více, než ve stejném období vyvezlo. Vyplývá to z údajů Spolkové agentury pro sítě.
Ekonomicky nejsilnější země EU se tak poprvé za dvě dekády stane zemí, která se v konečné bilanci stane čistým dovozcem elektřiny, napsal německý ekonomický deník Handelsblatt.
Ukazuje se, že po odpojení posledních tří jaderných bloků v polovině letošního dubna se musí německá energetika ve větší míře spoléhat na import elektřiny. Přitom ještě v dobách před pandemií covidu-19 vyvážela země až 50 terawatthodin elektrické energie ročně. Od roku 2003 byl osmdesátimilionový stát pravidelně čistým exportérem elektřiny. Tento trend se letos definitivně mění.
Rizika propojeného evropského trhu
Větší podíl dovozu je ale také dán cenou elektřiny. Evropské burzy jsou propojeny a podle poptávky se určuje cena energií. „Každá země vyrábí tolik elektřiny, kolik algoritmus vypočítá,“ vysvětlil Bruno Burger, hlavní vědecký pracovník Fraunhoferova institutu pro solární energetické systémy (ISE).
Argumentuje tím, že v minulých letech Německo zaplavovalo evropský trh lacinou elektřinou z uhelných elektráren. Nyní se ale cena elektřiny posunula výše kvůli stoupající ceně emisních povolenek, která se nyní pohybuje na úrovni 80 eur za tunu CO2.
Je zajímavé, odkud v současnosti dováží Německo nejvíce elektřinu. Statistikám vévodí severské země. Opačným směrem pak elektřina míří nejvíce do Rakouska, Belgie, Lucemburska, ale i Francie.
GRAF: Odkud dováží Německo elektřinu nejvíce
Celková bilance v období leden až září 2023, v terawatthodinách.
Zdroj: Agora Energiewende
Každopádně co se nemění, je to, kdy Německo během roku nejvíce dováží elektřinu. Je to v době letních měsíců. Ještě loni naši sousedé celkem exportovali 26,8 terawatthodiny elektrické energie (o rok dříve přebytek činil 17,8 terawatthodiny). A proč dováží největší evropská ekonomika elektřinu především ze Skandinávie?
„Elektřinu nejčastěji dovážíme, když je levná. Tedy, když se v sousedních zemích vyrábí hodně elektřiny z obnovitelných zdrojů,“ vysvětlil Fabian Huneke, projektový manažer energetické transformace v think-tanku Agora Energiewende. Ta lobbuje za co největší využívání obnovitelných zdrojů. Ze zemí na severu Evropy to je především větrná a vodní energie.
GRAF: Kam Německo nejvíce exportuje elektřinu
Celková bilance v období leden až září 2023, v terawatthodinách.
Zdroj: Agora Energiewende
Bez Česka a Polska to nejde
Zvláštní úlohu v německé energetice hraje Polsko i Česká republika. V Německu totiž chybí dostatečné kapacity pro přenos elektrické energie ze severu na průmyslový jih země. Chybějící energetickou infrastrukturu částečně suplují obě východní země, když si přes ně Německo „posílá“ proud ze severu na jih.
„Problém je třeba vyřešit, v současnosti například zvyšuje síťové poplatky Polsko. Jiné země doplácejí na to, že Německo zaostává v expanzi přenosové sítě,“ uznává Huneke.
Výstavba páteřní sítě Südlink ze severu na jih Německa totiž zaostává za původním harmonogramem. Výstavba v Bavorsku začala až letos v září po dlouhých letech blokády místních politiků. Sedm stovek kilometrů dlouhá trasa má být ale nejdříve dokončena až v roce 2028.
Bruno Burger dodal, že v případě hotové energetické dálnice Südlink by mělo Polsko mnohem méně starostí s tranzitem německé elektřiny. A totéž platí i pro Česko.
Více než polovina importu je zelená
Pokud se podíváme na zdroje dovážené elektřiny, vede energie vyrobená ze štěpného materiálu v jaderných elektrárnách, na ni připadá 12,6 terawatthodin. Pak následují obnovitelné zdroje. Vodní elektrárny a větrné parky na pevnině. Celkem ale takzvané zelené zdroje tvoří více než polovinu importu elektřiny do největší ekonomiky EU, zdůraznila Agora Energiewende.
GRAF: Z jakých zdrojů pochází importovaná elektřina do Německa
Dovoz v období leden až září 2023, v terawatthodinách podle jednotlivých zdrojů.
Zdroj: Agora Energiewende
Pro Německo je nyní obchodování s elektřinou s okolními zeměmi výhodné, protože slouží během německé energetické transformace jako záložní skladovací kapacity. „Jako úložiště elektřiny využíváme cizí země,“ zdůraznil Burger z Fraunhoferova institutu pro solární energetické systémy.
V době ranních nebo večerních špiček, kdy obnovitelné zdroje ne vždy produkují dostatek elektřiny, ji musí Německo dovážet. Země podle něj bude potřebovat až desetkrát větší skladovací kapacity pro elektřinu, než je tomu nyní. Do roku 2045 by měla mít skladovací kapacity ve výši 500 gigawatthodin.