Geopolitické napětí pokleslo s tím, jak ruský prezident Vladimir Putin stáhl část vojsk od ukrajinských hranic.
Americký prezident Joe Biden však současně varoval, že se může jednat o taktický manévr. A dodal, že invaze Rusů na Ukrajinu zůstává dál ve hře. Zopakoval, že v takovém případě USA (a spojenci) zavedou vůči Rusku tvrdé sankce. A připomněl, že se Američané budou muset připravit na “ještě vyšší” ceny energií.
Volatilita přetrvává
Akciové trhy i obecně riziková aktiva (včetně koruny) jsou na eskalaci napětí mezi Ruskem a Ukrajinou velmi citlivá. A největší strach mají právě z nového stagflačního šoku – prudkého růstu cen energií, který by poslal dál výš inflaci a současně srazil spotřebu domácností a ekonomický výkon.
Poslední průzkum mezi americkými spotřebiteli (podle UniMichigan) již přitom ukázal, že současná post-covidová inflace (nejvyšší za poslední čtyři dekády) je pro americké spotřebitele problém.
Vidina dalšího růstu cen energií a inflačních tlaků tedy není pro americké akciové indexy nijak lákavá. I proto v úterý bezprostředně také reagovaly s úlevou na první náznaky uvolnění napětí – S&P500 poskočilo o 1,6 procenta a koruna posílila o 15 haléřů k 24,35 korun za euro.
VÍCE K TÉMATU:
Obsáhlý průvodce rusko-ukrajinským konfliktem. Rozbuškou může být cokoli
Koho bude víc bolet rusko-ukrajinský konflikt?
Jak dlouho ještě?
Historicky přitom v posledních dekádách platilo, že geopolitické napětí a konflikty zpravidla měly na akciové trhy (a riziková aktiva) jen krátkodobý dopad.
Na americkém trhu jak válka v Zálivu v září 2001 nebo první konflikt na Ukrajině znamenaly zpravidla krátký výprodej a relativně rychlý návrat k silnějším hodnotám.
Výjimkou bylo arabské ropné embargo v roce 1973, které probíhalo na pozadí sílících inflačních tlaků. Nicméně ve finále tyto tlaky ještě přiživilo. Během tří týdnů tehdy americké akcie ztratily přes 17 procent a rychlý návrat “optimismu” se jednoduše nekonal. Na předešlé úrovně se americké akcie vrátily až zhruba za tři roky.
GRAF: Vývoj indexu S&P 500
Za posledních 40 let, v bodech.
Zdroj: tradingeconomics.com
Hodně tedy záleží na celkovém pozadí geopolitického konfliktu. Pokud probíhá v nízko-inflačním prostředí a nepřináší nový nákladový šok, trhy ho ve finále dokáží relativně rychle strávit.
Bohužel, eventuální invaze na Ukrajinu může řadě investorů spíše připomínat situaci z počátku sedmdesátých let minulého století…