Již více než rok domácnosti pozorně sledují vývoj cen energetických surovin, tedy elektřiny a plynu. Přispěl k tomu jak pád jednoho z největších distributorů v Česku Bohemia Energy před dvěma lety, tak i později válka na Ukrajině. Navíc podzim bývá nejrušnější sezonou z pohledu boje dodavatelů o zákazníky, což potvrdil i Jiří Gavor, odborník na energetiku a výkonný ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energií (ANDE), který byl další hostem podcastu Peak.cz.
„Zákazníci i dodavatelé začali mnohem více vnímat riziko. Dodavatelé začali být opatrnější při nákupu energií. Zákazníci zase začali více sledovat trh a také více přemýšlí, kde lze při spotřebě energií ušetřit. Už necílí tolik na tu nejnižší cenu,“ říká Jiří Gavor, analytik společnosti ENA.
V poslední době se hovoří o tom, že ceny energií výrazně ovlivní růst regulované složky, kterou chce Energetický regulační úřad výrazně zvýšit. Finální dopad na spotřebitele je však zatím spíše neznámou, kdy jak politici, tak i šéf společnosti ČEZ tvrdí, že růst konečných cen bude převážně jen několik procent.
Gavor se domnívá, že výsledek jak na straně dodavatelů i zákazníků bude výsledkem určitého kompromisu. „Mezi zákazníky vedou nyní krátkodobé fixace. Především jednoleté, to je nyní nejběžnější produkt. A myslím, že to je rozumný kompromis pro toho, kdo nechce sledovat energetický trh,“ říká.
Co dál zazní v podcastu:
Dalšími tématy byly tzv. spotové ceny, které byly zakázány a nahrazují je nyní měsíční fixace; další rozvoj energetiky v Česku s ohledem na dostavbu jaderných elektráren; jaderná renesance v Evropě i další trendy, které budou v energetice ovlivňovat chování zákazníků.
POSLECHNĚTE SI DALŠÍ PODCASTY PEAK.CZ:
Martin Hejl (Thimm): Čím méně krabic, tím chudší národ. V Česku se jich vyrobí miliarda metrů čtverečních
Pavel Doležal: Po agresi Ruska na Ukrajině došlo k poklesu objemu investovaných peněz do všech aktiv
Radek Škoda: Česko má elektřiny nadbytek a není důvod pro to, aby byla dražší. Stačí ji nevyvážet