Česká republika se i v posledním čtvrtletí loňského roku mohla pochlubit relativně největší nabídkou volných pracovních míst ze všech zemí Evropské unie. Míra volných pracovních míst byla ve srovnání s eurozónou více než dvojnásobná, když počet volných pracovních míst k celkové pracovní síle dosáhl šesti procent. Pro srovnání, země na stříbrné a bronzové pozici (Belgie a Německo) za ČR téměř o polovinu zaostaly. Tato čísla jen znovu potvrdila, že napětí na českém trhu práce bylo z tohoto pohledu největší právě u nás, což dále potvrdily i výsledky za jednotlivá odvětví.
Stačí se podívat na průmysl a stavebnictví (6,5 %) nebo na některé služby, kde míra volných míst dosáhla až 8,5 %. Výsledkem takového přetlaku pak už mohl být jen další pokles nezaměstnanosti na nejnižší úroveň v historii i za celou EU a samozřejmě také zrychlování tzv. mzdové inflace.
PŘEČTĚTE SI TAKÉ: Jak rychle porostou české mzdy? Zpomalující ekonomika naznačuje, že firmy přibrzdí
Mzdová inflace zvolňuje
Přesto, jak ukázaly výsledky mezd za poslední kvartál roku, nebyl přetlak až takový, jak předpokládala centrální banka, která si právě od mezd stále „slibuje“ zvyšování inflačních tlaků a považuje je tak vlastně nepřímo i za jeden z důvodů ke zvyšování úrokových sazeb.
Jak ukázaly mzdové statistiky za poslední kvartál, mzdová inflace navzdory napětí na trhu práce zvolnila, a to nejenom v důsledku zpomalení tempa mezd v odvětvích ovládaných veřejným sektorem, ale i sektorem ryze privátním.
Přetlak na trhu práce nicméně přetrval i v prvních dvou měsících letošního roku. Míra nezaměstnanosti byla v meziročním srovnání výrazně nižší a volných míst bylo naopak výrazně více. Na jednoho nezaměstnaného už připadalo více než jedno volné místo.
Kulminace napětí
Je ale vidět, že napětí na trhu práce se už dále zřejmě nezvyšuje. Alespoň to napovídají sezonně očištěná čísla, a to jak u nezaměstnanosti, která vlastně nemá už ani kam klesat, tak především u volných pracovních míst. A to je docela velká změna, byť vůči kvalitě těchto dat můžeme mít lecjaké výhrady. Jsou stále docela dobrým lakmusovým papírkem stavu ekonomiky a na rozdíl od ostatních ukazatelů jsou k dispozici v podstatě kontinuálně. Naznačují minimálně to, že vzedmutí ekonomiky v závěru loňského roku bylo spíše překvapivou výjimkou než novým trendem, s nímž počítá prognóza ČNB.
Nakonec to, že ekonomika zpomaluje, lze vyčíst i z lednových dat průmyslu, statistik nových zakázek a vlastně i z nepříliš povzbudivého výběru některých daní v prvních dvou měsících roku. Nebylo by to až tak překvapivé s ohledem na vývoj a výhled u našich hlavních obchodních partnerů.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Dramatické navyšování důchodů pokračuje. Již podruhé dostanou penzisté 900 korun navíc
Ještě pořád nebylo pro firmy tak zle, aby je to přinutilo přehodnotit vztah k padesátníkům a starším. Ještě pořád ne, byť se nabízejí mnohá zajímavá řešení, např. reverse aging.