Zatímco průmyslová produkce v Evropské unii zaznamenala v červnu v průměru mírný meziměsíční pokles, čeští producenti naopak vykázali jednoprocentní růst, jak vyplývá z aktuálních dat Eurostatu.
Také v meziročním srovnání s červnem 2020 zaznamenali čeští průmysloví výrobci v kontextu EU nadprůměrný růst produkce. Nicméně ani tak není stále výkon českého průmyslu na svém potenciálu, a to zejména kvůli nedostatku pracovních sil a materiálových vstupů.
GRAF: Srovnání vývoje českého průmyslu s vývojem průmyslu v EU
Meziměsíční srovnání za posledních 5 let, v procentech.
Zdroj: tradingeconomics.com
Podle nejaktuálnějších dat Eurostatu vzrostla průmyslová produkce v Česku za červen 2021 meziměsíčně o jedno procento. Nejvýraznější růst vykázala Malta (+5,2 %), dařilo se také sousednímu Slovensku (+2,9 %).
Naopak průměr států Evropské unie se nesl v duchu mírného poklesu (-0,2 %), když země jako Dánsko, Irsko, Lucembursko, Portugalsko či Finsko zaznamenaly pokles v porovnání s květnem o 2 % či více.
PŘEČTĚTE SI TAKÉ:
Ceny v létě překvapivě vyskočily, zdražování navíc bude pokračovat
Na cestě k rekordnímu schodku rozpočtu: jak dlouho budou shovívavé ratingové agentury?
České firmy trápí nedostatek lidí, částečně i kvůli předčasným důchodům
Postupný návrat k normálnímu výkonu
V meziročním srovnání zaznamenaly členské země EU poměrně výrazný růst, který v průměru činil 10,5 procenta. Česká republika na tom byla s růstem 11,4 % ještě o něco lépe.
GRAF: Srovnání vývoje českého průmyslu s vývojem průmyslu v EU
Meziroční srovnání za posledních 5 let, v procentech.
Evropským zemím se v oblasti průmyslové výroby daří pomalu navracet ke stavu před příchodem pandemie koronaviru.
Platí to i o českých podnicích, přestože produkci v některých sektorech výrazně ovlivňují výpadky v dodavatelském řetězci. Českým specifikem, které brzdí prakticky všechny výrobní společnosti, je nedostatek pracovních sil.
I přes tyto překážky vykázal tuzemský průmysl v červnu dvouciferný meziroční růst, což nebyl případ zdaleka všech států Evropské unie. Hned 11 zemí zaznamenalo pouze jednociferný růst, především severské země rostly pouze v nižších jednotkách procent.