O největší a nejznámější český pivovar Plzeňský Prazdroj je dle očekávání velký zájem. Předběžnou nabídku podalo nejméně šest zájemců. Cena za balík největšího českého pivovaru a dalších čtyř pivovarů v Maďarsku, Rumunsku, Polsku a na Slovensku by mohla dosáhnout až sedmi miliard dolarů (175 miliard korun).
České pivo mělo vždy a má ve světě dobrý zvuk, vlajkovou lodí je v tomto směru Plzeňský Prazdroj. Ten však již brzy čeká změna majitele, neboť AB InBev, který po fúzi se SABMiller Prazdroj s dalšími středoevropskými pivovary získal, se jich na příkaz Evropské komise musí zbavit.
Zájemců je přitom celá řada. Jde například od největší českou finanční skupinu PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera, který se podle HN spojil dalším miliardářem Pavlem Tykačem. Pokud bychom se podívali na majetek těchto dvou miliardářů, tak mají podle magazínu Forbes bezmála 300 miliard korun (Petr Kellner 255 mld. a Pavel Tykač 31 mld. Kč).
Japonské vazby na Česko
Již dříve se spekulovalo o zájmu japonského pivovarnického koncernu Asahi Holdings, který také podal konkurenční nabídku. Tato firma – jednička na domácím trhu – s více než stoletou tradicí měla již před pár lety na Pivovar Staropramen. A ten mimochodem pro Japonce od roku 2000 dodnes na zakázku vaří ležák Asahi Super Dry.
Evropa zatím tvoří necelých 15 procent jejich produkce, nicméně letos v únoru firma oznámila, že bude posilovat svoje globální postavení. V jejím hledáčku se ocitly pivovary v Anglii, Itálii nebo v Nizozemsku a je tedy logické, že zřejmě projeví zájem o Prazdroj.
Navíc Asahi již jeden obchod se s SABMiller uzavřel. Letos na jaře Japonci získali „balíček“ obsahující nizozemskou značku piva Grolsch, italskou Peroni a značku Meantime za 2,55 miliardy eur.
Polský zájem
Dále podalo nabídku konsorcium maďarského energetického gigantu Mol společně s polským výrobcem nealkoholických nápojů Maspex Wadowice Group a polskou pojišťovnou PZU. Mol už v Česku provozuje druhou největší síť benzinových čerpadel.
Balík pivovarů na prodej
Kromě Prazdroje jsou součástí balíku další čtyři pivovary − slovenský Topvar, maďarský Dreher, rumunský Ursus a polská Kompanie Piwowarská. Zatím není rozhodnuto, zda se pivovary budou prodávat všechny dohromady, nebo na dvě části − i tuto variantu Evropská komise připouští.
Další nabídku podal americký fond Bain Capital společně se středoevropským fondem Advent. Dále americký fond KKR společně s Mid Europa Partners a posledním zájemcem má být konsorcium švýcarské investiční firmy Jacobs Holdings a kanadského penzijního fondu PSP a české finanční společnosti R2G, za níž stojí bývalý šéf České gumárenské (loni ji se spoluvlastníkem Tomášem Němcem za 31,4 mld. Kč prodal, pozn. Red.) Oldřich Šlemr.
Zájem dříve projevil i polský miliardář Sebastian Kulczyk.
Nejcennější česká značka
Plzeňský pivovar a především značka, kterou vlastní, je ale nejcennější z balíku pivovarů a jde tak o unikátní příležitost. Konečná cena by se tak mohla vyšplhat vysoko vzhledem k velkému zájmu.
Jak si vede Prazdroj
Za poslední rok zvýšil zisk před zdaněním meziročně o pět procent na 3,7 miliardy korun. Tržby ve fiskálním roce od počátku dubna 2015 do konce letošního března stouply meziročně o 3,3 procenta na 14,4 miliardy korun. Pivovar loni prodal v Česku a v cizině deset milionů hektolitrů piva, zhruba stejně jako v roce 2014. Vývoz prémiového ležáku se zvýšil o 4,5 procenta na 792 tisíc hektolitrů.
Podle odhadů analytiků společnosti Comsense Capital je cena Prazdroje 87,7 miliardy korun. Jen pro srovnání Pivovary Staropramen ohodnotili na 17 miliard a Budějovický Budvar na necelých 9 miliard.
Hodnota českých pivovarů
Jde o odhad v miliardách korun k září 2016, druhé číslo pak je odhad tržního podílu.
Zdroj: Comsense Capital
Pivovar |
Hodnota (mld. Kč) |
Tržní podíl (odhad) |
Plzeňský Prazdroj |
87,7 |
50 % |
Pivovary Staropramen |
17,0 |
15% |
Budějovický Budvar |
7,8 |
7 % |
Heineken |
5,1 |
11 % |
Pivovary Lobkowicz Group |
2,6 |
< 5 % |
„Uváděné ceny jsou brány jako minimální, a to zejména z toho důvodu, že mezi nejhodnotnější aktiva českých pivovarů patří ochranné známky,“ podotýká analytik Michal Šperka.
„Například cena duševního vlastnictví Budějovického Budvaru se odhaduje na 25 miliard korun, což je více než trojnásobek ceny podniku bez nehmotných aktiv,“ dodává.
A podobně výrazně se podle něj bude navyšovat i cena Prazdroje – vlastníka značky Pilsner Urquell. Jen pro doplnění současný vlastník Prazdroje jihoafrický SABMiller (resp. nyní již je to společný podnik po fúzi s AB InBevem, pozn. red) pivovar koupil v roce 2001 za 22 miliard korun (po očištění o inflaci).
Výdělek jistý
Prodejem středoevropských pivovarů tak nová světová jednička na pivním trhu rozhodně neprodělá. Závazné návrhy by měly podle agentury Reuters přijít ještě do konce tohoto roku.
Zdroj blízký jednomu z uchazečů sdělil, že za favorita je považována společnost Asahi. Nicméně velké šance se dávají i tuzemské společnosti PPF, i když pro ni by to spíše byla jen na nějaký čas další investiční příležitost.