Mohlo by vás také zajímat
Akciový výhled podle Saxo Bank: Cesta pro investory bude spíše drsnější
Charu Chanana 21. ledna 2025Investorská portfolia se v minulých měsících do značné míry soustředila na velká jména technologických firem, případně na další americké akcie…
Vzhůru do švýcarských hor: startuje Davos s tématem Trump 2.0
Jan Bureš 20. ledna 2025Ve švýcarském horském letovisku Davos začíná Světové ekonomické fórum (WEF), kterého se tradičně účastní lídři světové politiky a podnikatelské sféry.…
Jaderný smír mezi KHNP a Westinghouse; Supraphon pod křídla Sony Music a Doosan Škoda Power jde na pražskou burzu aneb souhrn ekonomických událostí 3. týdne 2025
Libor Akrman 19. ledna 2025Čínský TikTok prohrál u soudu v USA, spasí ho ale Trump; inflace v Česku mírně na vzestupu; Češi spoléhají na…
- ČLÁNEK
Jak vypadá plán amerických stíhaček F-16 pro Ukrajinu. Potřebuje je vůbec?
Cesta k dodání amerických stíhaček, které mají chránit ukrajinské nebe, bude ještě dlouhá. Nicméně první krok je splněn. Trénink ukrajinských pilotů.
Americké stíhací stroje pro Ukrajinu jsou velkým tématem už řadu měsíců a před očekávaným útokem Kyjeva na ruské pozice je toto téma stále více aktuální. I když je zřejmé, že se „vysněné“ superstíhačky F-16 určitě nezapojí do operací ani v následujících několika měsících, došlo k průlomu v jednáních mezi napadenou Ukrajinou a západními spojenci.
Řada západních politiků i analytiků navíc opakuje, že nyní by letadla stejně byla ukrajinské armádě k ničemu. Je potřeba ji vyzbrojit především dělostřelectvem, těžkou obrněnou technikou, municí a raketami.
Nejoblíbenější stroj
F-16 patří mezi nejoblíbenější stíhačky současnosti (bylo jich vyrobeno 4600 kusů), i když jsou ve službě už několik dekád. Jen v americkém letectvu slouží od roku 1979, tedy 44 let.
Další výhoda spočívá v tom, že jsou součástí výzbroje řady členských zemí NATO, jako je Nizozemsko, Belgie, Dánsko, Polsko, Řecko a další. Ty mohou kromě strojů, které již nepotřebují, poskytnout i výcvik a servis.
GRAF: Počty stíhaček F-16 v rámci zemí NATO
Pozn.: Celkem je v NATO 1563 kusů stíhaček F-16. Zdroj: The Military Balance 2023
Čekání na Bidenův souhlas
Zásadní pro to, aby ukrajinské nebe začaly hlídat americké stíhačky, byl souhlas amerického prezidenta Joea Bidena, který tuto možnost dlouhé měsíce odmítal.
Nicméně na setkání lídrů skupiny G7 v japonské Hirošimě koncem května oznámil svou podporu vzniku koalice zemí, které začnou nejprve školit ukrajinské piloty na západní stroje. Sama Ukrajina má stíhačky MiG-29 a Su-27 ještě z doby Sovětského svazu.
Kromě Spojených států poskytnutí amerických stíhaček podpořily z větších zemí také Británie a Francie, ale i Německo. S výcvikem už předběžně přislíbily pomoc Belgie, Nizozemsko a Německo (stíhačky nemá, takže logistika). Konkrétní sliby v tomto ohledu však zatím nepadly.
Jednotlivé země ale zatím neslibují, kolik F-16 na Ukrajinu skutečně dodají. Podle evropských diplomatů se čeká nejprve na americké kroky a pak se přidají i ostatní. Téma se má opět řešit na červencovém summitu NATO v Litvě.
Německý týdeník Der Spiegel píše o tom, že si Německo chce zachovat tvář a nabídnout Kyjevu také něco. Oznámení vojenského balíčku ve výši 2,7 miliardy eur pro Ukrajinu obsahuje další dělostřelectvo, drony, munici, ale i třicítku tanků Leopard.
V úvahu přichází i využití amerických základen v Německu pro trénink pilotů. Německo by teoreticky mohlo nabídnout také rakety pro stíhačky, jako je Sidewinder pro vzdušný boj, nebo přesné bomby na pozemní cíle.
Stíhačka F-16 řeckého letectva s výzbrojí
Zdroj: stg_gr1/CC BY 2.0
Bude to výhoda?
Objevují se ale i pochyby, zda stroje F-16 budou pro Ukrajince znamenat zásadní vojenskou výhodu.
Kritici dodávek stíhaček tvrdí, že je armáda krátkodobě ani střednědobě nepotřebuje. V ukrajinském vzdušném prostoru se ruské stíhačky stejně nepohybují. A pro jarní/letní ofenzivu nebudou k dispozici, protože výcvik pilotů zabere tři až pět měsíců.
Naděje Zelenského a spol. se nyní obrací hlavně na Američany. Spoléhají na to, že Bílý dům přehodnotí původně zamítavý postoj a převezme iniciativu. Ke stejnému vývoji došlo u dodávek těžkého dělostřelectva, raketometů nebo tanků, které mají na Ukrajinu doputovat na podzim.
Biden se v případě dodávek stíhaček obává eskalace konfliktu, před kterým ale Kreml varuje už od začátku války. Také už bere v úvahu vnitroamerickou kritiku příliš velkorysé podpory Ukrajině. Mohlo by se mu to vrátit už příští rok, kdy se konají prezidentské volby.
Příprava na volby proti Trumpovi
Na druhou stranu argument podpory může použít v předvolebním boji s republikány. Podle současné situace to vypadá, že mezi republikány má největší podporu opět Donald Trump. Ten však vojenskou pomoc Kyjevu velmi silně kritizuje jako plýtvání penězi amerických daňových poplatníků.
Výše americké pomoci se měla vyšplhat už na 43 miliard dolarů, což je polovina ročního ruského rozpočtu za zbrojení. Dodávky stíhaček by celkový účet výrazně navýšily. I proto zatím Biden hovoří pouze o výcviku vybraných ukrajinských pilotů. Bílý dům zřejmě upřednostní variantu, aby nepotřebné stroje dodali nejprve evropští spojenci a vyprázdnili tak své sklady.
Hlavně nepolevit…
Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba nicméně nepolevuje v tlaku na mezinárodní společenství. V časopise Foreign Policy napsal, že americké stíhačky jsou nezbytné pro posílení ukrajinské vzdušné a protiraketové obrany a záchrany ukrajinských životů. Navíc jsou potřebné i pro udržování bezpečného koridoru nad Černým mořem pro dodávky obilí do celého světa.
Neopominutelným argumentem je i to, že americké stíhačky, jež mohou nést moderní rakety, budou odstrašující zbraní pro Rusko, aby se nesnažilo napadnout sousední země Ukrajiny.
V neposlední řadě by to byl i důkaz, že pomoc Západu bránící se zemi nepolevuje. Což je scénář, který si osazenstvo Kremlu přeje co nejméně.