Mohlo by vás také zajímat
Ruským firmám se v Česku líbí. Máme jich nejvíc v celé unii
Robert Břešťan 6. září 2024Téměř třetina všech firem v Evropské unii, v nichž mají nejméně 40procentní podíl lidé s ruským občanstvím či jiné ruské…
Průzkum: Voliče ODS potkáte na golfu, příznivce SOCDEM u piva a voliče ANO u televize
Libor Akrman 5. září 2024Jak moc jsou volební preference provázané se životními styly voličů? Na tuto otázku odpovídá agentura STEM/MARK ve spolupráci se společností…
Děravé protiruské sankce. Evropské automobilky vyváží skoro jako před invazí
Lukáš Kovanda 1. srpna 2024Česko se v rámci EU výrazně podílí na pokračujícím vývozu aut do Ruska, zjistila agentura Bloomberg. A podobně i další evropské…
- ČLÁNEK
Jak se obcházejí sankce, aby měl Putin své oblíbené víno
Ruští vinaři, kteří dodávají své produkty do Kremlu, obcházejí západní sankce přes třetí země, aby získali dodávky z Itálie, Francie a Portugalska. Ruský diktátor Putin tak nepocítí snížení kvality alkoholického nápoje z hroznů.
Ruský diktátor Vladimir Putin si oblíbil kvalitní ruská vína, jež pocházejí z vinic na kopcích ležících u Černého moře. Zejména má rád víno pocházející z okolí turistického letoviska Gelendžik v Krasnodarském kraji.
Právě zde již dříve zmapoval protikorupční tým Alexeje Navalného i obrovské luxusní panství, jež má patřit Putinovi. Kreml to samozřejmě oficiálně popírá.
Nicméně v jeho okolí vznikly v posledních letech vinice, které většinově vlastní ruští oligarchové napojení na Putina a spol.
Tito „vinaři“ pak obcházejí západní sankce tím, že si zboží nezbytné pro provozování luxusního vinařství – jako jsou sazenice, speciální skleněné lahve, korkové zátky – opatřují přes zprostředkovatele. Většinou v Turecku, od producentů v Itálii, Francii a Portugalsku. Na případ obcházení sankcí upozornil web německé televize Deutsche Welle.
MAPA: Kde mají vinice Putinovi oligarchové
Zdroj: Google Maps
Ruští oligarchové a jejich hobby: luxusní vinice
V posledních dekádách pak v tomto regionu vznikla řada vinic, které vlastní multimilionáři a miliardáři, kteří se rekrutují z okruhu přátel ruského diktátora. Pro Putinovu zálibu ve francouzském šampaňském i v nejkvalitnějších francouzských a italských vínech začali s vinařstvím, aby se šéfovi Kremlu zalíbili.
Slouží to samozřejmě i jako potvrzení jejich prestižního postavení v současném Rusku. „Ze všeho, co jsem tam viděl, mě zaujala pouze výroba vína,“ řekl o černomořském regionu vládce Kremlu v roce 2021 během debaty se studenty.
Pochválil zejména vinařství Abrau-Durso, jehož hlavním akcionářem je Boris Titov. V Putinově administrativě působí jako ruský obchodní ombudsman. Právě vedle něj má ležet Putinův megapalác v hodnotě přesahující miliardu dolarů.
Jen to nejlepší z Itálie a Francie
Podle celních údajů americké společnosti ImportGenius, jež se specializuje na analýzu obchodních dat, vinařství Abrau-Durso používá jen nejlepší produkty z celé Evropy.
Sazenice, sudy a další vinařské potřeby pocházejí hlavně z Itálie, francouzský výrobce Saverglass poskytuje skleněné lahve na míru. Korkové zátky pocházejí samozřejmě z Portugalska.
Putinovou oblíbenou značkou je suché červené víno vinařství Usadba Divnomorskoje, které patří také pod křídla Abrau-Durso. Toto víno se podává na státních návštěvách v Kremlu.
Na menu se ocitl například při pohoštění čínského prezidenta Si Ťin-pchinga nebo běloruského Alexandra Lukašenka. Hrozny pro oblíbený merlot mají dozrávat podle Navalného protikorupční skupiny jen v těsném sousedství od Putinovy luxusní rezidence.
Investice do lidí
Ruští boháči investují i do lidí. Najali si italského enologa Mattea Colettiho, aby na proces výroby vína osobně dohlížel. Za věrné služby získal od Putina v roce 2021 ruské občanství a má podle Deutsche Welle i nadále pracovat v Rusku.
Do Ruska pak své produkty vyvážela i italská společnost Vetri Speciali, jež vyrábí lahve na víno, které se používaly na slavnostních recepcích v Kremlu.
„Ve skutečnosti byly pozastaveny všechny ekonomické a finanční obchody s Ruskem, takže již nedodáváme naše produkty do Ruska, včetně společnosti Usadba Divnomorskoje,“ zdůraznil mluvčí centrály v Trentu.
VÍCE K TÉMATU:
Sankce v praxi: Krymu před vyprahnutím pomáhají vodní čerpadla z Dánska
Podle MMF poroste Rusko víc než Česko. Fungují tedy po roce západní sankce?
Zase sankce? Belgie nechce přijít o byznys s ruskými „krvavými“ diamanty
Po zavedení sankcí je protizákonné vyvážet do Ruska i korkové zátky z Portugalska, které je největším producentem korku na světě. Přitom vinařství Usadba Divnomorskoje těsně před vypuknutím války na Ukrajině uvádělo, že používá přírodní a nebělený korek nejvyšší kvality právě z Portugalska.
Společnost Corticeira Amorim, jež je největším producentem korku na světě, prostřednictvím svého mluvčího slíbila, že od začátku války do Ruska své produkty nevyváží. Podle celních údajů ale vinařství Abrau-Durso a Usadba Divnomoskoje korkové zátky od Corticeria Amorim používají. Pro výrobce luxusních vín je korek klíčovým produktem.
„Je tradiční. Technicky lze korek nahradit syntetickou zátkou nebo šroubovacím uzávěrem. Výrobci se ale často zdráhají zvolit tyto alternativy, protože se obávají, že bude jejich produkt spojen s levným vínem,“ vysvětlil Utz Graafmann, vydavatel německé internetové encyklopedie vín Wein.Plus. Korek je navíc nepostradatelný, pokud má víno v lahvích delší dobu zrát, protože zajišťuje omezený přístup vzduchu.
Cesta vede přes Turecko
Podle údajů ImportGenius ale ruská vinařství dovážejí produkty Corticeira Amorim přes Turecko přes zprostředkovatele, tureckou společnost Mepline Logistics se sídlem v Istanbulu. Samotný portugalský producent se brání, že by o dodávkách do Ruska přes třetí země věděl.
„Informovali jsme naše bývalé klienty v Rusku, že nechceme pokračovat v dodávkách našich produktů kvůli ruské invazi na Ukrajinu,“ uvedli zástupci Corticeira Amorim.
Firmám z EU hrozí při prokázání obcházení protiruských sankcí pokuta ve výši deset tisíc eur (237 tisíc korun). Evropská komise navrhla, že by sankce měly být podstatně vyšší, minimálně pět procent obratu dané společnosti. Z obcházení sankcí by se měl stát také trestný čin.
Ale evidentně se ukazuje, že zatím si západní zboží cestu do Ruska dokáže najít.