Huawei čelí další dobře mířené ráně z Washingtonu. Minulý týden americké ministerstvo obchodu zařadilo čínského výrobce pro podezření ze spolupráce s čínskou rozvědkou na blacklist. To v praxi znamená, že americké společnosti, které chtějí Huawei dodávat součástky a technologie, potřebují pro tento účel zvláštní povolení.
V reakci na postoj americké vlády se některé z nich rovnou rozhodly dodávky alespoň dočasně zmrazit. V čele blokády stojí společnost Google, která přestává Huawei poskytovat software i některé klíčové služby.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Je kauza Huawei prvním sjednocením Západu proti čínské kyberšpionáži?
Kauza Huawei a ekonomické zájmy Česka: jak pomohly Zemanovy návštěvy Číny obchodu?
Huawei ztratí práva k licencované verzi operačního systému Android. Spokojit se bude muset s jednodušší, open source verzí. Pro budoucí zákazníky Huaweie to navíc znamená, že pravděpodobně přijdou o přístup ke službám Google Play, Gmail, Chrome a YouTube.
Ve Washingtonu zaseto, v Evropě sklizeno
Vedle Googlu se rozhodly zmrazit dodávky komponent pro Huawei také Intel, který mu dodává čipy pro počítačové servery, výrobce procesorů a modemů Qualcomm, společnost Xilinx, která vyrábí čipy pro počítačové sítě, a rovněž firma Broadcom.
Huawei |
Čínský výrobce komunikační techniky Huawei Technologies je největším dodavatelem mobilních sítí a další infrastruktury pro české operátory.
Společnost je zároveň druhým největším prodejcem chytrých mobilních telefonů na světě za korejským Samsungem, když ve třetím čtvrtletí loni předstihla americkou firmu Apple.
V letošním prvním čtvrtletí tržní podíl Huaweie celosvětově vzrostl na 19 procent z 11,8 procenta před rokem a dostal se tak těsně za Samsung, který měl podíl 23,1 procenta. Samsung prodal 71,9 milionu přístrojů a Huawei 59,1 milionu.
Produkty a služby Huaweie jsou dostupné ve více než 170 zemích a využívá je třetina světové populace. Firma v roce 2018 dodala na trh rekordních 206 milionů smartphonů. |
Americká blokáda Huaweie získává mezinárodní rozměr. Ohroženy jsou také dodávky komponent z Evropy. Otázku přerušení spolupráce aktuálně řeší francouzský STMicroelectronics, který by se měl rozhodnout v tomto týdnu. Německý Infineon údajně už dodávky Huawei zastavil, ale firma to následně popřela.
V Číně zásobeno
Riziko zákazu čínští soudruzi tušili už dříve, a proto se Huawei v posledních měsících předzásobil západními technologiemi. Podle japonského deníku Nikkei Huawei už před půl rokem zadal některým svým dodavatelům, aby vytvořili zásoby klíčových komponent na rok dopředu. Podle agentury Bloomberg má ale nyní firma zásoby maximálně na tři měsíce.
Pokud by odstřižení trvalo déle, musel by čínský výrobce hledat jiná řešení. Vyrobit si vlastní hardware nebo se spolehnout na jiné čínské dodavatele. A zatímco v případě fyzických komponent by to možná tak úplný problém nebyl (čipy do mobilů už dělají například čínský Kirin i Ascend), cesta vlastního vývoje softwaru by byla poněkud nákladná a rozhodně s nejistým výsledkem. Prakticky celý svět „jede“ na iOS od Applu nebo na Androidu od Googlu a víme, jak dopadly snahy Microsoftu s operačním systémem Windows Phone. Na trhu si „urval“ jen zanedbatelné procento.
Jedno je ale jisté. Globální ambice Huaweie stát se do roku 2020 světovou jedničkou v prodeji mobilních telefonů touto blokádou značně utrpí. Otázkou je, zda nejde jen o nátlakovou taktiku amerického prezidenta Donalda Trumpa, jak protistranu dostat co nejrychleji k jednacímu stolu.