Mohlo by vás také zajímat
Důkaz „nemocného“ Německa? Volkswagen poprvé zvažuje zavření fabriky v Evropě
Lukáš Kovanda 3. září 2024Německá automobilka Volkswagen zpřísňuje svůj úsporný program v hlavní, stejnojmenné značce. Nevylučuje uzavírání závodů v Německu a nucené propouštění, protože…
Nejlepší čas investovat už byl, ale nejhorší je, neinvestovat vůbec
Patrik Novotný 3. září 2024Investice, jako vše v životě, s sebou nesou příležitosti i rizika, a výsledky naší snahy nemusí skončit v zelených číslech. Na…
Více než desetina Česka je zabetonovaná. Proč se vyplatí investovat do půdy?
Vladimír Brůna 26. srpna 2024Orné půdy už nikdy nebude více, vždy jen méně. Proč se vyplatí investovat do půdy? Třeba i proto, že orná…
- ČLÁNEK
Globální firmy jsou zataženy do války s Hamásem. Kdo se postavil na stranu Izraele, a kdo mlčí?
Největší technologické firmy odsoudily útoky Hamásu na nevinné izraelské občany. Část firem se ale „raději“ k současnému konfliktu mezi Palestinou a Izraelem nevyjadřuje. Podle odborníků na management by ale měly být i v tomto ohledu firmy čitelné. Spor se navíc rozhořel mezi sponzory prestižních amerických soukromých univerzit, kteří nechtějí tolerovat antisemitská vyjádření studentských spolků.
Blízkovýchodní konflikt mezi Izraelem a Palestinou, který rozpoutalo brutální a barbarské vraždění Izraelců 7. října teroristy z Hamásu (dosud bylo potvrzeno přes 1400 obětí a přes dvě stovky unesených – pozn. red.), se nepřímo přelévá i do americké společnosti včetně byznysu. Část amerických firem vraždění palestinských teroristických skupin odsoudilo, jiné mlčí.
„Nic neříkat je zbabělost,“ zdůraznil profesor na Yale School of Management Jeffrey Sonnenfeld. Podle něj firmy, které se k násilí páchaným teroristy staví mlčky, ztrácí firemní charakter a není jasné, jaké hodnoty zastávají, dodal pro americkou CNN.
Sonnenfeldův tým sestavil také seznam převážně amerických společností, které středověké útoky Hamásu na bezbranné civilisty včetně dětí, žen a starců odsoudily. Jejich vedení podpořilo Izrael a také protestují proti antisemitským vyjádřením, která směřují na vedení židovského státu.
Například šéf Microsoftu Satya Nadella uvedl, že mu strašlivé teroristické útoky na Izrael „zlomily srdce“. Šéf Google Sundar Pichai napsal, že byl útoky Hamásu „hluboce zarmoucen“.
Humanitární pomoc pro Izrael
Společnost Disney přímo darovala dva miliony dolarů na humanitární pomoc pro Izrael. Další finanční prostředky napadenému státu slíbily i některé americké banky. Celkově přes osm desítek velkých firem, které působí na americkém trhu, útoky islamistů odsoudily.
Kam poroste cena ropy? A ohrozí to české domácnosti? |
Podle reportu Goldman Sachs z konce září by měla cena ropy v roce 2024 vystoupat směrem k 100 USD za barel. Tento report však byl zveřejněn před útokem Hamásu na Izrael. Aktuální odhady hovoří o tom, že případné vyhrocení situace a zapojení Íránu do tohoto konfliktu by pravděpodobně vedlo k cenám až 130-150 USD za barel ropy Brent (středomořský benchmark cen). To by mělo okamžitý dopad na ceny benzinu, což by znamenalo, že v České republice by se mohly ceny pohybovat kolem 60-70 Kč za litr Naturalu 95. „Všichni si dokážeme představit, jak rychle by to znamenalo zvýšení cen zboží v obchodech a ohrožení rostoucí poptávky. ČNB by rovněž musela reagovat a přehodnotit svůj plán se snižováním sazeb z rekordních úrovní 7 %. Bankovní rada na svém listopadovém zasedání v tomto směru bude muset být velmi opatrná, aby případné první snížení příliš neuspěchala,“ říká Kryštof Míšek, hlavní ekonom Argos Capital. |
Velká část globálních korporací se ale rozhodla pro opatrnější přístup, zejména ty, které nemají sídlo v USA. Týká se to například firem ve Spojeném království, kde žije silná muslimská komunita.
Fotbalový klub Tottenham Hotspur, který vlastní britská investiční skupina ENIC (v minulosti vlastnila také klub SK Slavia Praha – pozn. red.) a ovládají ji miliardář Joe Lewis a Daniel Levy, byl částí fanoušků kritizován, že je tradičně považován za londýnský židovský klub. Majitelé ale zároveň jednoznačně odsoudili násilí páchané na nevinných civilistech.
Obvinil Izrael ze zločinů a musel rezignovat
Šéf největší technologické konference světa Web Summit Patrick Cosgave, který se narodil v Dublinu, se zase musel omlouvat poté, co obvinil Izrael z válečných zločinů. Nakonec po více než týdnu na svůj post rezignoval, protože některé technologické firmy odmítly účast na listopadové konferenci.
Partnerka společnosti pro rizikový kapitál Eclipse Liora Susanová, jež sloužila v izraelských speciálních službách, tvrdí, že nezaujmout stanovisko k tomu, co se nyní děje mezi Izraelem a Pásmem Gazy, znamená nepřímou podporu terorismu. „Firmy musí prokázat morální rozhodnost a vůdcovství tváří v tvář války mezi Izraelem a Hamásem,“ uvedla.
VÍCE K TÉMATU:
Kolik bude stát Izrael válka s Hamásem? Miliardy dolarů a propad ekonomiky
Panuje na trhu s ropou a plynem klid před bouří?
Izrael „vstupuje“ do války Ukrajiny s Ruskem. Pomáhá v ničení íránských dronů
Richard Griffiths, ředitel londýnské komunikační poradenské společnosti Citigate Dewe Rogerson, upozornil také na to, že po ruských útocích na Ukrajinu roste ve společnosti očekávání, že se také šéfové velkých firem budou vyjadřovat k dění na mezinárodní scéně a „udělají správnou věc“.
Válka mezi Izraelem a Hamásem je ale podle něj složitější. Nejedná se o tradiční konflikt mezi dvěma státy s pravidelnou armádou, ale mezi židovským státem a jeho armádou s mezinárodně uznávanou teroristickou organizací Hamás. Ta přitom fakticky ovládá celé Pásmo Gazy.
„Nejmoudřejší akcí pro byznys je projevit solidaritu se všemi, kteří jsou do konfliktu chyceni. A zaměřit se na zmírnění humanitárních dopadů,“ radí manažerům. Je také důležité pochopit, jaká jsou očekávání všech stran: zaměstnanců, zákazníků, ale také investorů v dané společnosti.
Jen jeden dolar americkým univerzitám
To se naplno projevuje u dárců americkým soukromým univerzitám. Bohatí investoři a absolventi prestižních vysokých škol nelibě nesou, že se vedení univerzit nedokázalo razantně distancovat od protiizraelských a antisemitských vyjádření studentských spolků. Ani okamžitě neodsoudilo násilí páchané Hamásem.
Thunbergová stojí za Gazou? |
Palestince v Gaze symbolicky podpořila i švédská klimatická aktivistka Greta Thunbergová. Na svém Instagramu zveřejnila fotografii, kde spolu se svými kolegy drží propalestinské transparenty. V příspěvku vyzvala k okamžité svobodě pro Palestince. O Izraeli se ale nezmínila. V komentářích pod příspěvkem se objevuje mnoho pochvalných i kritických komentářů. |
Studentské spolky často projevují sympatie s Palestinci v Pásmu Gazy a Izrael obviňují z genocidy a válečných zločinů. Někteří ze sponzorů vysokých škol už oznámili, že jejich štědrá finanční pomoc končí.
Ředitel společnosti Apollo Global Management Marc Rowan dokonce vyzval vedení prestižní Pensylvánské univerzity, aby rezignovalo. Doporučil i dalším sponzorům, aby univerzitě snížili dary na jeden dolar ročně.
Mlčení je novým dnem
„Ticho univerzity tváří v tvář zavrženíhodnému a historickému zlu Hamásu proti lidu Izraele (kdy jedinou odpovědí by mělo být přímé odsouzení) je novým dnem. Mlčení je antisemitismus a antisemitismus je nenávist,“ rázně reagoval Jon Huntsman Jr., exguvernér Utahu a rovněž americký velvyslanec v Číně, Rusku a Singapuru.
Jeho rodina je také tradičním sponzorem Pensylvánské univerzity. Huntsmann v dopise pro vedení univerzity slíbil, že své šekové knížky i pro budoucí léta jeho rodina uzavírá.
Pozastavením darů pohrozil i americký miliardář Ronald Lauder (bývalý majitel české televize Nova – pozn. red.), jenž zastává od roku 2007 funkci prezidenta Světového židovského kongresu.
Prezidentka univerzity Elizabeth Magillová byla kritizována hlavně kvůli tomu, že okamžitě neodsoudila násilí páchané Hamásem na nevinných obětech. Po kritice mnoha dárců nakonec uvedla, že je společně s celou univerzitou „zděšena a odsuzuje teroristický útok Hamásu na Izrael a jeho násilná zvěrstva vůči civilistům.“ Magillová byla ale kritizována už před 7. říjnem kvůli konání literárního festivalu palestinských spisovatelů.
Kritika se snesla i na vedení prestižní Harvardovy univerzity. Známý manažer hedgeového fondu Bill Ackman vyzval univerzitu, aby zveřejnila seznam studentů, kteří podepsali dopis, ve kterém se tvrdí, že za válku může jediný viník. A tím je „izraelský režim apartheidu“.