Mohlo by vás také zajímat
Polsko se pomalu stává lídrem v oblasti bezpečnosti a obrany Evropy
Robert Břešťan 25. září 2024Česká republika se začátkem září na tři dny stala centrem globální politické debaty o bezpečnosti. Velkou část debat konference byla…
Ruským firmám se v Česku líbí. Máme jich nejvíc v celé unii
Robert Břešťan 6. září 2024Téměř třetina všech firem v Evropské unii, v nichž mají nejméně 40procentní podíl lidé s ruským občanstvím či jiné ruské…
Schizofrenní Německo: Stop pomoci Ukrajině chce nahradit ruskými rezervami, což ale dříve odmítalo
Lukáš Kovanda 19. srpna 2024Kvůli napnutým jednáním o rozpočtu už německá vláda nebude financovat novou pomoc Ukrajině, jelikož vládou nově schválené limity pro pomoc…
- ČLÁNEK
Izrael „vstupuje“ do války Ukrajiny s Ruskem. Pomáhá v ničení íránských dronů
Ve válce Ruska proti Ukrajině začínají hrát hlavní roli íránské drony. To se samozřejmě nelíbí Izraeli. Židovský stát se dosud snažil zůstávat mimo válku a nedodávat ukrajinské straně zbraně. Neoficiálně už Ukrajincům pomáhá.
Rusko se po nezdarech na ukrajinské frontě uchýlilo ke strategii ničení civilních cílů a energetické infrastruktury. Jen v období mezi 10. až 18. říjnem podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského zničilo zhruba třetinu funkčních elektráren.
K útokům využívá Kreml ve velké míře íránské drony. Teherán je přitom považován za jeden z nejméně čitelných režimů na světě, podporuje terorismus a chce získat i vlastní jaderné zbraně.
Nevyřízené účty
Kromě kritiky Spojených států a Evropské unie se ale sbližování Ruska a Íránu nelíbí Izraeli, který má s Teheránem nevyřízené účty.
Antipatie těchto států jsou oboustranné, i pro íránské duchovní je Izrael největším nepřítelem, židovský stát na Blízkém východě plánuje dlouhodobě zničit, a také proto podporuje libanonský Hizballáh. Ten má podporu také v Sýrii, kde působí i ruské jednotky.
Íránské kamikaze drony |
HESA Šáhid-136 je íránský bezpilotní autonomní sebevražedný („kamikaze“) dron s tlačným motorem, určený k ničení pozemních cílů. Vyvinula jej společnost Iran Aircraft Manufacturing Industries (HESA). Startuje z připraveného odpalovacího stojanu (v dávkách od pěti kusů a výše) a je navržen tak, aby se vyhnul a svým počtem zahltil protivzdušnou obranu cíle. O dronu se ví od prosince 2021 prostřednictvím zveřejněných záběrů. Předpokládá se, že systém byl nejprve aktivně nasazen v oblastech kontrolovaných Hútíi v Jemenu. Od září 2022 je aktivně používá ruská armáda během své invaze na Ukrajinu při útocích na civilní cíle. Fakticky se jedná středoplošník s delta křídlem. V přední části je umístěna bojová hlavice a optika pro přesné navádění. Motor je umístěn v zadní části trupu a pohání dvoulistou tlačnou vrtuli. Dron je dlouhý 3,5 metru, rozpětí křídel má 2,5 metru. Letí rychlostí přes 185 kilometrů v hodině a váží 200 kilogramů. Může nést bombu o hmotnosti 40 kilogramů. Dolet se odhaduje mezi 1800 až 2500 kilometry. |
Izrael se snažil být od začátku konfliktu na Ukrajině nestranným pozorovatelem, který si nechce poškodit vztahy s Moskvou ani Kyjevem.
V posledních dnech ale izraelští politici přiznávají, že musí reagovat na sbližování Putinovy diktatury z teokratickou islámskou republikou.
Ukrajinci už pro americký list New York Times přiznali, že jednají s izraelskými odborníky, aby jim poskytli co nejvíce informací o bezpilotních letounech Šáhid-136.
Izraelské technologie pomáhají
Pomáhat s obranou proti sebevražedným dronům mají Ukrajině i soukromé izraelské subjekty, jež se specializují na satelitní technologie.
Izraelci ukrajinským partnerům poskytují klíčové zpravodajské informace o íránských zbraních, které nasadila ruská armáda, protože už nemá dostatek vlastních přesně naváděných raket.
Fakticky to znamená i to, že soukromí izraelští analytici sdílejí data o poloze ruských jednotek v blízkosti fronty. Ukrajinským obráncům se tak i za přispění Izraele daří sestřelovat většinu íránských dronů. Účinnost ruských útoků proto není tak vysoká, jak by si Kreml přál.
Bezpilotní letouny jsou poměrně pomalé a snadno zaměřitelné. Objevily se i záběry ukrajinských policistů v Kyjevě, jak po dronech střílí z automatických pušek.
Levné útočné síly
Rusko naopak oceňuje, že jsou drony poměrně levné a nemusí riskovat ztrátu drahých letadel včetně pilotů.
Západní vojenští analytici naopak v tomto kontextu zdůrazňují, že spoléhání Kremlu na laciné íránské zbraně je důkazem zoufalosti Putinova režimu, který se před napadením Ukrajiny pyšnil moderní armádou a výzbrojí.
Autor knihy o použití dronů ve válce Michael Boyle z Rutgersovy univerzity pro Rádio Svobodná Evropa řekl, že spoléhání Ruska na íránské drony je vysloveně trapné. Narážel tak na ambice Kremlu, že se stane významným exportérem moderních zbraňových systémů.
Balistické rakety prohloubí spolupráci
Zbrojní spolupráce Teheránu s Kremlem se navíc zřejmě prohloubí. Jak uvedla agentura Reuters s odvoláním na íránské diplomaty a zástupce armády, Írán slíbil dodat Rusku kromě dronů i balistické rakety.
„Rusové požádali o další dodávky bezpilotních letounů a také íránské balistické rakety se zvýšenou přesností, zejména rakety Fateh a Zolfaghar,“ uvedl jeden z íránských diplomatů s odkazem na nedávnou návštěvu Moskvy íránským viceprezidentem Mohammadem Mochbarem.
Podle Reuters by Írán měl Moskvě dodat balistické střely krátkého doletu typu země–země dokážou zasáhnout cíl na vzdálenost 300 až 700 kilometrů. Íránští představitelé také na schůzce v Moskvě slíbili dodat bezpilotní letouny Šáhid-136, které po zásahu cíle vybuchnou. „Nemůžu upřesnit kdy, ale brzo, velmi brzo vyšleme dvě až tři dodávky,“ řekl jeden z íránských bezpečnostních činitelů. Podle íránského diplomata se dodávka uskuteční nejpozději do deseti dnů.
Oficiální zástupci Izraele opakovaně uvádí, že Ukrajině nadále poskytnou humanitární a zdravotnickou pomoc, ale nebudou ji vyzbrojovat.
Rusko podle deníku Haarec tento týden Izrael varovalo před prodejem zbraní Ukrajině. Bývalý prezident Dmitrij Medveděv prohlásil, že izraelské vyzbrojování Ukrajiny bude znamenat konec politických vztahů mezi Ruskem a Izraelem.
Podle izraelských představitelů Medveděv reagoval na slova izraelského ministra pro otázky diaspory Nachmana Šaje, který v neděli vyzval, aby Izrael posílal Ukrajině vojenské vybavení. „Írán dodává Rusku balistické střely. Pochybnosti o tom, na které straně by Izrael měl v tomto krvavém konfliktu stát, skončily. Na bohorovnost nezbývá prostor, je čas, abychom poskytovali Ukrajině vojenskou pomoc, jak to dělají NATO a USA,“ prohlásil Šaj.
Západ hrozí Teheránu sankcemi
Spekuluje se o počtu kusů, které Teherán Moskvě poskytl. Má jít řádově o stovky dronů. Íránský režim dodávky zbraní oficiálně odmítá.
Spojené státy i Evropská unie naopak pohrozily, že proti Teheránu zavedou přísnější ekonomické sankce, pokud se prokáže, že dodávají drony ruské armádě, jež způsobují smrt civilnímu obyvatelstvu.
OBRÁZEK: Zbytky sestřeleného íránského dronu
Zbytky dronu Šáhid-136 poblíž Kupjansku, Charkovská oblast
Zdroj: mil.gov.ua/CC BY 4.0
Zelenskyj už v minulosti opakovaně žádal Jeruzalém, aby Ukrajině poskytl pokročilé systémy protivzdušné obrany. Izrael totiž patří pouze mezi pět států na světě, které vyvinuly a vlastní moderní technologie, jež dokážou ničit nepřátelské drony a rakety.
Jeruzalém se dosud bránil poskytovat Ukrajincům zbraně obranného i útočného charakteru, aby nenarušil vztahy s Moskvou. Právě v souvislosti s posledními útoky bezpilotních letadel na Ukrajinu se spekuluje o možné změně tohoto postoje.
Kromě toho, že Izrael potřebuje spolupráci v Sýrii, kde izraelské letectvo útočí na cíle Hizballáhu, neoficiálně si izraelští politici nepřejí ani příliš silnou Ukrajinu, jež by mohla ohrožovat Rusko se silnou židovskou menšinou, napsal izraelský list Times of Israel.
Protiletecké systémy přes Polsko
Izrael je považován za světovou špičku ve vývoji protiraketové obrany i obrany proti dronům. Tyto systémy má rozmístěné u hranic s Pásmem Gazy, Libanonem a Sýrií. Na jejich vývoji se podílí izraelské firmy Israel Aerospace Industries, Elbit, MCTECH, Spear a Avnon Group.
Íránské revoluční gardy učí Rusy ovládat drony |
Aby toho nebylo málo, íránské revoluční gardy učí na Krymském poloostrově přímo ruské vojáky, jak co nejefektivněji používat jejich drony. Píše o tom list New York Times a odkazuje se na americké zpravodajské informace. Jedná se o další důkaz sbližování režimů v Moskvě a Teheránu, které jsou oba pod mezinárodním tlakem. Většina dronů má útočit na ukrajinské civilní cíle právě z Krymu. |
Už v září se objevila zpráva o tom, že nejmenovaná izraelská firma poskytla Ukrajině systém pro sestřelování dronů. Technologie byla prodána nejprve do Polska, aby se obešla oficiální izraelská politika neposkytovat zbraně Ukrajině.
Kyjev od začátku konfliktu tlačí na západní spojence, aby mu poskytli co nejmodernější protiraketové systémy, jež mu umožní odolávat ruským útokům a bombardování.
Kromě amerických systémů HIMARS, jež úspěšně ničí ruské vojenské cíle, se nově skloňuje dodávka německých protivzdušných systémů IRIS-T SLM. Ty se používají od roku 2018 a dokážou ničit nejen pilotované letouny a vrtulníky, ale i drony, střely s plochou dráhou letu a některé typy balistických raket. Ve výzbroji je už má Egypt a Švédsko.