Poslední měsíc není možné vidět televizní či novinové zprávy, které by nezačínaly či nekončily skandální zmínkou o pandemii COVID-19. Pro zručné mediální a lstivé marketingové odborníky je to ideální doba, kdy se dají (v tomto permanentním informačním šumu) “skrýt” neoblíbená či přímo skandální rozhodnutí; bez valné reakce společnosti (která řeší něco jiného) a médií.
Bylo tomu tak před pár lety při evropské imigrantské krizi, je tomu tak i nyní. (Nejen) energetické firmy měly vždy štědré fondy na zručné marketéry a ty na takové okamžiky lačně čekají. Pojďme se podívat, jaké podpásovky se teď dějí v evropské energetice.
Polská podpásovka
Ekologický „vřed“ Turów |
Polský hnědouhelný důl Turów zásobuje uhlím hlavně sousední elektrárnu a skupina PGE, která důl i elektrárnu vlastní, tam chce těžit do roku 2044. Důl by se měl rozšířit na 30 kilometrů čtverečních, Poláci plánují těžit až do hloubky 330 metrů pod úrovní okolního terénu. Důl se má rozrůst o 14,6 hektaru podél silnice z Žitavy do Bogatyně. V Česku jsou nejblíže obce Uhelná, Václavice, Oldřichov na Hranicích a Hrádek nad Nisou. Obyvatelé z příhraničí se obávají nejen ztráty pitné vody, ale také hluku a prachu. Polská strana zásadnější vliv na české území odmítá. |
Premiantem v této soutěži je polská elektrárenská firma PGE, která exportuje své ekologické zátěže do Česka a Německa u svého povrchového hnědouhelného dolu a tepelné
elektrárny Turow, jež je na dohled od českých i německých hranic.
O tomto ekologickém „vředu“ jsme již psali, i o snaze Poláků prodloužit těžbu v dole do roku 2044 přes odpor jak „zčernalých“ Němců (z uhelného prachu) tak i „neumytých“ Čechů (s vyschlými studnami).
Standardní proces posouzení vlivu na životní prostředí EIA by měl zahrnout všechny vlivy těžby na 24 let a logicky zahrnout i reakci sousedů. Ta česká byla zamítavá. Nicméně Poláci ji nevzali v potaz. Naopak tvrdí, že tamní elektrárna je „nepostradatelná pro transformaci polské energetiky.“
Jiný předpis?
Česká vláda se pak naivně v únoru rozhodla, že bude území u hranic monitorovat a měřit podzemní vodu, aby mohla Polákům v těžbě zabránit. Liberecký kraj se chtěl s tímto odvolávat k evropským institucím. Výsledky měření poklesu spodní vody však zatím nejsou – měly by být v průběhu dubna tohoto roku (otázkou je nakolik do měření promluví koronavirové dění).
DALŠÍ KOMENTÁŘE RADKA ŠKODY:
Dukovany, Dukovany, kdeže jste aneb malý jaderný výhled do roku 2037
Vybrat, či „vybírat“ nový jaderný zdroj? Hlavně že miliony korun už tečou…
I to bylo na Poláky příliš pomalé. Na konci března, ve stínu COVID-19, polští energetici prostě sami rozhodli, že PGE může v dole těžit o 6 let déle a basta.
Toto prodloužení je právní klička podle jiného předpisu (z dob před existencí pravidel EU) a na sousední země nebere zřetel. Jinými slovy Poláci hrají na to, že nikdo teď nebude mít čas problém řešit a rypadla budou hučet a prášit do noci dál.
Zavřené hranice a fakt, že nikdo do, ani z Polska nemůže, je pro PGE jen příjemný bonus a žádná vlezlá česká ani německá média je při tom nebudou zbytečně otravovat…
Příště si ukážeme, že tyto vykutálené taktiky nejsou jen polskou doménou, bohužel.
Tento článek je privátním názorem autora a nereprezentuje postoj institucí, na kterých autor působí či s nimi spolupracuje (např. CIIRC ČVUT či FEL ZČU) a ani s těmito institucemi nebyl předem konzultován.
Stejně jako si nikdo ve světě nevšiml další polské těžby, nikdo si nevšimne, když jim ten důl a elektrárnu vybombardujeme a zaplavíme vodou. Konečně pořádná šance pro reklamu našich AERO ALCA-159 ?