Mohlo by vás také zajímat
Kam se vypařil růst německé ekonomiky?
Jan Bureš 22. října 2024Německý ekonomický model již nějakou dobu prochází mizérií. Jde o důsledek rozhodování v oblasti energetické politiky, investic do infrastruktury a…
ČNB zase přikoupila zlato; Google Play se musí otevřít a EDF si stěžuje na jaderný supertendr i v Bruselu aneb souhrn ekonomických událostí 41. týdne 2024
Libor Akrman 11. října 2024Čína uvalí clo na brandy z EU; účet pojišťoven za povodně: 2 mld. Kč; příval českých makrodat; CSG kupuje startup…
Výhled Fidelity International: Globální ekonomika k recesi nemíří, ale čeká ji i nadále hrbolatá cesta
Veronika Kudrnová 8. října 2024Jaká jsou tržní očekávání pro zbytek roku 2024? Základním scénářem zůstává měkké přistání, ale vyšší volatilita pokračuje. Případné výkyvy v ekonomice…
Ekonomické fórum v Davosu, inflace v EU znovu klesla a hypotéky v průměru už za 6 procent aneb souhrn událostí 3. týdne 2023
Inflace v EU podruhé klesla; hypotéky jsou u nás v průměru za 6 procent; Oxfam varuje, že nerovnost ve světě sílí; ceny plynu jsou zase o něco níže; růst čínské ekonomiky zpomalil; prezident Miloš Zeman podepsal novelu energetického zákona; součástí Azure bude ChatGPT; Alphabet a Microsoft propustí tisíce lidí; Deutsche Bahn chce prodat Arrivu; Netflix mění vedení; šéfové firem po celém světě dle PwC čekají recesi a Twitter ohlásil ceny za ověřené zóny.
Milé čtenářky, milí čtenáři,
máme za sebou pár důležitých dní. Před týdnem jsme zvládli přežít pátek třináctého. Tento den mimochodem odstartovalo první kolo prezidentské volby, z něhož vzešli finalisté Andrej Babiš a Petr Pavel. Aby toho nebylo málo, kromě pátku s nešťastným datem máme za sebou i tzv. Blue Monday. Jde údajně o nejdepresivnější den roku, kdy se mimo jiné naše novoroční předsevzetí rozplývají jako pára nad hrncem, povánoční kila nám pořád brání vklouznout do oblíbených džínů, dny jsou stále krátké a sluníčka zpravidla také mnoho nevidíme. Osobně mi dost depresivní přišel povolební projev Andreje Babiše, který přišel již v sobotu po zveřejnění výsledků prvního kola volby. Tak snad již brzy bude veseleji a důvodů k depresi bude co nejméně…
Libor Akrman
šéfredaktor Peak.cz
V Davosu se už zase koná fórum
Výročního zasedání Světového ekonomického fóra (WEF) ve švýcarském horském středisku Davos se letos účastní rekordní počet vedoucích představitelů podniků a vlád včetně zástupců Česka. V centru pozornosti 53. zasedání, které proběhlo od 16. do 20. ledna, byly problémy, kterým čelí rozdělený svět, jako jsou války a konflikty, ekonomické tlaky nebo změna klimatu.
Dvě třetiny hlavních ekonomů ze soukromého a veřejného sektoru očekávají v letošním roce globální recesi. Ukázal to průzkum fóra. Přibližně 18 %z nich přitom považuje recesi globální ekonomiky za velmi pravděpodobnou. To je více než dvojnásobek ve srovnání s předchozím průzkumem z loňského září.
Nerovnost ve světě sílí
Ve světě sílí nerovnost, poprvé za 25 let se extrémní bohatství i extrémní chudoba zvýšily současně. Ve zprávě zveřejněné před začátkem výročního zasedání Světového ekonomického fóra (WEF) v Davosu to uvedla organizace Oxfam, která bojuje proti chudobě. Výrazné loňské zvýšení cen potravin a energií způsobilo, že miliardáři zbohatli ještě citelněji. Zpráva například uvádí, že více než 95 potravinářských a energetických firem ve světě loni více než zdvojnásobilo zisky. Celkový objem neočekávaných zisků, kterého firmy dosáhly, činí 306 mld. USD. Z toho 257 mld. USD, tedy 84 %, firmy rozdělily mezi akcionáře, zatímco vyšší náklady byly přeneseny na spotřebitele. Oxfam definuje jako neočekávaný zisk takový, který přesahuje průměr z let 2018 až 2021 nejméně o deset procent.
Hypotéky za šest
Úroková sazba u nově poskytnutých hypoték v ČR v prosinci vzrostla na 5,98 % z listopadových 5,96 procenta. Průměrná sazba patří k nejvyšším za 20 let. Banky a stavební spořitelny poskytly loni hypoteční úvěry za 197 mld. Kč, meziročně o 64 % méně. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace (ČBA) Hypomonitor. Do něj dodávají data všechny banky a stavební spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
Inflace v EU klesla
Míra inflace v EU v prosinci druhý měsíc v řadě výrazně klesla, s hodnotou 10,4 % ale zůstává výrazně nad průměrem minulých let. Tempo meziročního růstu cen se snížilo z říjnových 11,1 %, oznámil ve středu evropský statistický úřad Eurostat. Inflace po listopadovém zvýšení klesla v posledním měsíci loňského roku i v Česku, dostala se na 16,8 %, a je tak pátá nejvyšší z celé sedmadvacítky zemí. Eurostat zároveň potvrdil dřívější odhad prosincové inflace v eurozóně, která z listopadových 10,1 % klesla na 9,2 %. V prosinci 2021, kdy už ekonomika pociťovala oživení po covidové pandemii a růst cen energií, činila míra inflace v celé unii 5,3 %, v 19 státech používajících společnou měnu pak byla na 5 %.
Plyn znovu zlevnil
Velkoobchodní cena plynu pro evropský trh v pondělí sestoupila pod 58 eur za megawatthodinu, za jejím poklesem stojí hlavně mírná zima a vysoká úroveň zásob. Plyn je tak nyní ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku nejlevnější za více než rok. Jen od začátku roku jsou ceny nižší téměř o čtvrtinu.
Čínu zpomalila pandemie
Růst čínské ekonomiky loni zpomalil na 3 % z více než osmiprocentního tempa v předchozím roce, uvedl čínský statistický úřad. Výsledek zaostal za oficiálním cílem, který komunistická vláda stanovila zhruba na 5,5 %, překonal však odhady analytiků. Na vině pomalejšího růstu jsou vládní omezení zavedená kvůli koronaviru a politice nulové tolerance nemoci covid-19. Miliony lidí se proto musely zdržovat doma a firmy omezovaly činnost.
Novela energetického zákona platí
Povolování staveb malých obnovitelných zdrojů energie, hlavně fotovoltaických elektráren, bude jednodušší. Zajistí to novela energetického zákona, kterou podepsal prezident Miloš Zeman. Snazší povolování se podle novely bude týkat staveb obnovitelných zdrojů s výkonem do 50 kilowattů (kW). Dosud se týká zdrojů s výkonem do deseti kW. Nemělo by být pro ně třeba povolení stavebního úřadu ani licence Energetického regulačního úřadu (ERÚ).
Koncem roku se moc nefúzovalo
Počet fúzí a akvizic v Česku v loňském čtvrtém čtvrtletí meziročně klesl na 11 z 21, snížil se i jejich objem. Na území Česka či se zapojením ČR se uskutečnily transakce za 3,3 mld. Kč, zatímco v čtvrtém čtvrtletí roku 2021 to bylo za 41,9 mld. Kč. Vyplývá to ze statistik poradenské společnosti TPA. V celém středoevropském regionu situaci na trhu fúzí a akvizic podle ní ovlivňují dopady války na Ukrajině.
Součástí Azure bude ChatGPT
Americká společnost Microsoft plánuje rozšířit přístup k softwaru ChatGPT, který je schopen vytvářet texty tak, jako by je psal člověk. Technologie vyvinutá začínající firmou OpenAI má být brzy k dispozici zákazníkům cloudové služby Microsoftu nazvané Azure. Firma to uvedla v příspěvku na blogu. Microsoft nabízí tuto technologii od roku 2021, zatím ale jen omezenému počtu uživatelů. Software ChatGPT byl představen loni v listopadu. Dokáže sepsat prózu, poezii nebo i počítačový kód. Má k dispozici obrovské množství informací, aby přesvědčivě napodobil texty psané lidmi. Očekává se, že by mohl převzít psaní standardních textů, čímž by lidem šetřil čas.
Velkým americkým klesl zisk
Zisk americké banky Goldman Sachs se v čtvrtém čtvrtletí meziročně propadl o 69 % na 1,19 mld. USD. Za jeho poklesem stály nižší příjmy v investičním bankovnictví. Čtvrtletní zisk rivala Morgan Stanley klesl o 41 % na 2,11 mld. USD. Slabé příjmy z investičního bankovnictví společnosti zčásti kompenzovaly rekordní příjmy ze správy majetku.
EU po vzoru USA podpoří firmy
Evropská komise letos představí parametry nového fondu, který má podpořit firmy z unijních zemí v době pokračujících následků krize a zabránit jejich odlivu za masivními subvencemi do Spojených států. Komise také se stejným cílem připraví nový rámec pro státní pomoc firmám a normu, která usnadní podporu produkce klimaticky čistých technologií. V projevu na zasedání Světového ekonomického fóra v Davosu to oznámila předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.
Autoland Česko
Výroba osobních aut loni meziročně stoupla o 10,2 % na 1,218 mil. vozů. Na tuzemský trh směřovalo 87 736 vozidel, tedy o 9,7 % méně než v předchozím roce. Více než 92 % vyrobených automobilů zamířilo na zahraniční trhy. Export vozidel tak v meziročním srovnání naopak zaznamenal 12procentní růst, sdělilo Sdružení automobilového průmyslu (SAP).
Arriva na prodej?
Německá železniční společnost Deutsche Bahn opět zvažuje prodej dceřiné firmy Arriva. Informovala o tom agentura Bloomberg, podle níž se společnost při reorganizaci chce soustředit na své hlavní aktivity na německých železnicích. Německý státní železniční dopravce může při případné transakci usilovat o ocenění Arrivy na jednu až dvě miliardy eur, uvádí obeznámené zdroje. Arriva sídlí v britském Sunderlandu a provozuje vlakové a autobusové spojení ve 14 evropských zemích. V Česku provozuje skupina Arriva 2 000 autobusů, 38 trolejbusů, 83 vlaků a zaměstnává přes 3 500 lidí, uvádí společnost na svém webu.
Microsoft bude propouštět
Americký softwarový gigant Microsoft propustí asi 10 000 zaměstnanců. Firma to ve středu uvedla ve zprávě pro regulační orgány a dodala, že v této souvislosti mimořádně zaúčtuje asi 1,2 mld. USD. Microsoft přípravami na zrušení tisícovek pracovních míst reaguje na zpomalování růstu světové ekonomiky. Firma v současnosti po celém světě zaměstnává přes 220 000 lidí. Plány na snižování počtu zaměstnanců již nedávno představila řada velkých technologických společností, včetně internetového obchodu Amazon a firmy Meta Platforms.
Propouštění chystá i Alphabet
Americká technologická společnost Alphabet propustí asi 12 000 lidí, což je více než 6 % její pracovní síly. Firma, do které patří také internetový vyhledávač Google, to podle agentury Reuters oznámila v interním sdělení zaměstnancům. Alphabet bude pracovní místa rušit napříč týmy. O práci přijdou lidé z náboru, inženýrské a produktové týmy i vedoucí pracovníci. Propouštět se bude celosvětově, dopad na domácí americké zaměstnance bude okamžitý, uvedla firma.
Solární výrobní velmoc Čína bobtná
Čínský výrobce zařízení pro čistou energii Longi Green Energy Technology plánuje postavit největší centrum pro výrobu solárních panelů na světě. Investice má činit 45,2 mld. jüanů (147,5 mld. Kč). S odvoláním na oznámení firmy pro šanghajskou akciovou burzu to uvedla agentura Bloomberg. Firma už podepsala investiční smlouvu s místní vládou v provincii Šen-si. Výstavba by měla trvat 18 měsíců a uskuteční se v několika fázích. Celý komplex má být uveden do provozu do roku 2025 a vytvoří více než 15 000 pracovních míst. Investice má firmě pomoci více než zdvojnásobit kapacitu výroby fotovoltaických waferů a článků.
Globální daň ponese
Globální minimální daň z firemních zisků, která je součástí plánované reformy mezinárodního daňového systému, by podle OECD mohla vytvořit dodatečné rozpočtové příjmy kolem 220 mld. dolarů ročně. To je téměř o polovinu více, než se dříve předpokládalo. Reforma, na které se dohodlo téměř 140 zemí a která by mohla vstoupit v platnost v příštím roce, má dva pilíře. První pilíř má přerozdělit 25 % zisků největších světových nadnárodních společností ke zdanění v zemích, kde sídlí jejich klienti, bez ohledu na fyzické sídlo firmy. Druhým pilířem je stanovení celosvětové minimální sazby daně z příjmů právnických osob ve výši 15 %.
Twitter oznámil ceny ověřené zóny
Služba Twitter Blue na sociální síti Twitter bude pro uživatele zařízení s operačním systémem Android stát měsíčně 11 dolarů, oznámila společnost Twitter. Cena je stejná jako v případě operačního systému Apple iOS. Twitter zároveň představil výhodnější roční plán pro základní předplatné. Nabídka je zatím dostupná jen v některých zemích. Kromě ověřovací modré ikony mají odběratelé služby na síti větší viditelnost ve vyhledávání, zmínkách a odpovědích na příspěvky.
Dozvuky kauzy Wirecard
Německá bankovní společnost Commerzbank žaluje auditorskou firmu EY kvůli ztrátám ve výši 200 mil. eur, které utrpěla v důsledku kolapsu německé finanční společnosti Wirecard. Společnost EY byla po řadu let auditorem firmy Wirecard a potvrzovala její účetní výkazy, ačkoli novináři a investoři signalizovali pochybnosti ohledně finanční situace Wirecardu, píše Reuters. V červnu 2020 pak firma Wirecard vyhlásila insolvenci, když se ukázalo, že jí chybí zhruba 1,9 mld. eur, které vykazovala v účetnictví.
Netflix mění vedení
Americký provozovatel streamovací služby Netflix zveřejnil příznivé hospodářské výsledky za čtvrté čtvrtletí, které podle agentur předčily očekávání analytiků. Oznámil rovněž změnu ve vedení. Spoluzakladatel společnosti Reed Hastings odchází z funkce výkonného ředitele a předává otěže dlouholetému partnerovi ve vedení Tedu Sarandosovi a Gregovi Petersovi, jenž má na starosti operace společnosti. Hastings odchází ve chvíli, kdy Netflix oznámil, že za tři měsíce do konce prosince loňského roku získala streamovací služba 7,66 mil. nových zákazníků. Analytici očekávali v průměru jen 4,5 mil., poznamenala agentura DPA. Celkově měl Netflix ke konci roku 230,75 mil. předplatitelů. Tržby společnosti vzrostly ve čtvrtém čtvrtletí zhruba o dvě procenta na 7,9 mld. USD. Čistý zisk se však meziročně propadl z 607 mil. USD na 55 mil. USD.
Plynárenská Linde odejde z německé burzy
Hlavní německý akciový index DAX přijde o svého nejhodnotnějšího člena. Chemická skupina Linde, která je světovým lídrem v oblasti technických plynů, opustí frankfurtskou burzu na začátku března. S cennými papíry Linde se poté bude obchodovat výhradně v New Yorku. Daný krok ve středu odsouhlasilo 93 % akcionářů podniku.
Další fintech v Česku
Česko-britsko-islandská fintech skupina Orka Ventures uzavřela partnerství s finským průkopníkem na poli cloudového zpracovávání karetních transakcí Enfuce. Výsledkem spolupráce bude nová platební karta a mobilní aplikace Orka Card, jež na vybrané evropské trhy včetně Česka již letos přinese atraktivní alternativu ke spotřebitelským půjčkám typu “kup teď, zaplať později”.
Šéfové firem čekají spíše recesi
Téměř tři čtvrtiny (73 %) generálních ředitelů se domnívají, že globální ekonomika v příštích 12 měsících poklesne. Představuje to vůbec nejpesimističtější výhled generálních ředitelů na globální hospodářský růst za 12 let, kdy se PwC na tuto otázku ptá. Aktuálního Global CEO Survey se zúčastnilo 4 410 generálních ředitelů ze 105 zemí. Inflace (40 %), makroekonomická volatilita (31 %) a geopolitické konflikty (25 %) jsou na prvních místech žebříčku globálních hrozeb, zatímco kybernetická a zdravotní rizika oproti stavu před rokem klesla.
Další banka nabízí bankovní identitu
UniCredit Bank začala nabízet svým klientům možnost přihlášení přes bankovní identitu pro komunikaci s úřady a státními institucemi. Klienti s využitím stejných přihlašovacích údajů jako do internetového bankovnictví jednoduše ověří svou totožnost při přihlašování do Portálu občana. Díky bankovní identitě si klienti mohou například zkontrolovat platnost svých dokladů, nahlédnout do bodového systému řidiče, získat výpis z Rejstříku trestů, zažádat o rodičovský příspěvek, vyzvednout e-recept, nahlédnout do Katastru nemovitostí, podat daňové přiznání nebo založit datovou schránku. Nová služba se bude dále rozšiřovat.
BiQ Group se rozšiřuje
Technologická skupina BiQ Group roste, její součástí se nově stává brněnská vývojářská firma PUXdesign, která se specializuje na webové technologie. Její nejsilnější doménou je zakázkový vývoj webových aplikací, zejména klientských portálů a ecommerce, které dodává včetně uživatelského výzkumu, UX/UI a dlouhodobého rozvoje. Kromě prohloubení kompetencí je cílem akvizice pomoc v byznysovém růstu a hledání synergií mezi dceřinými firmami napříč skupinou. Celková valuace PUXdesignu dosáhla 100 mil. Kč, výše akvizice se tedy pohybuje ve vyšších desítkách milionů korun za většinový podíl. Obrat firmy v roce 2022 činil 65 mil., což je oproti loňskému roku nárůst o 25 %.