Mohlo by vás také zajímat
Češi šetří skoro jako za covidu. Proč stoupá míra úspor?
Jan Bureš 2. dubna 2024Míra úspor českých domácností se loni zvýšila, když za celý rok dosáhla hodnoty 18,6 procenta. Vyšších hodnot dosahovala v posledních…
Každý natahuje ruku. Proč je česká ekonomika stále tolik „nároková“?
Jan Čermák 22. února 2024Během covidu ale došlo k mentálnímu posunu, kdy se stále větší část společnosti dožaduje kompenzací za jakýkoli šok snižující jejich životní úroveň.…
Technologie mění svět práce: Jak připravujeme příští generaci na nové výzvy trhu práce?
Komerční sdělení 24. listopadu 2023Report Světového ekonomického fóra z roku 2023 zdůrazňuje, že technika a technologie budou výrazně ovlivňovat byznys v příštích pěti letech.…
- ČLÁNEK
Doba covidová: Studenti umí podvádět stále lépe
Pandemie covidu přeje podvádění při testech na školách. Zkoušky a testy prováděné on-line na dálku nemohou zamezit řadě možností, jak zkoušku opsat. I když univerzity používají software, který má podvádění znemožnit, takzvaný e-proctoring, řada studentů si umí poradit.
Pandemie covidu-19 vedla kromě jiného k uzavření škol, od mateřských přes základní až po střední a vysoké. V době distanční výuky se ke zkoušení studentů po celém světě používají on-line testy. Studenti se naučili lépe opisovat a podvádět než jejich předchozí generace.
Proti tomu se samozřejmě vzdělávací instituce snaží bránit. Zejména v rámci amerických univerzit se rozšířilo používání softwaru firmy Proctorio, jenž má umožnit lépe kontrolovat činnost studentů u počítače.
To ale v řadě případů vedlo k dalším „studentským vychytávkám“, které tento program uhlídat neumí. Například připojení dalšího monitoru nebo televize, používání skrytých mobilních telefonů nebo jednoduše nelepení „taháků“ vedle monitoru počítače.
Problém: ochrana soukromí
Pro řadu studentů je ale podvádění při on-line testech stejně nebo i více stresující než samotná zkouška, napsal web Motherboard. Odkazuje se na svědectví jednoho studenta z Francie.
Software sledující aktivity studentů u počítače, jako je produkt firmy Proctorio, sice používá řada světových univerzit, ale valí se na něj kritika. Studenti si stěžují na porušení ochrany osobních údajů.
Produkt sleduje pohyb očí, monitoruje pohyby na klávesnici a zvukové stopy v okolí počítače. Univerzity utrácejí tisíce dolarů za program, jenž má udržet takzvanou akademickou integritu a zajistit stejné podmínky pro uskutečnění zkoušek.
Část studentů si ale stěžuje, že tento důkladný monitoring u nich vyvolává až úzkostné stavy. Šmírující program však nemohou odmítnout, aby neporušili pravidla studia.
Podvádí až 90 procent studentů
Motherboard upozornil, že má informace od studentů z deseti různých zemí, kteří přiznali, že i přes tento dohlížecí software podváděli. I když jejich motivace byly různé, výsledek byl vždy stejný. Software podvody neodhalil.
Oslovení vysokoškoláci odhadli, že v některých případech podvádí během testů až 90 procent studentů. Proto vyvstává otázka, do jaké míry má smysl takové programy používat.
Přes webovou kameru program zkontroluje identitu studenta. Během testů ale může napovídat kolega přes smartphone prostřednictvím komunikační aplikace. Případně propojení počítače s televizí v jiné místnosti umožňuje, aby zkoušenému posílal kamarád správné odpovědi například přes aplikaci WhatsApp na telefon, který není přes webovou kameru vidět.
VÍCE K TÉMATU:
Kdy začne záchrana českého školství? Zatím jsme promrhali 17 let, tvrdí studie
Martin Borl (JCL): Poláci na rozdíl od Čechů nečekají, že je cizí jazyk naučí ve škole
Třetina Čechů neumí cizí jazyk. Jak se správně motivovat k jejich studiu?
Ondřej Kania: V Česku učí bývalí šprti. Správný učitel má být osobnost a herec k tomu
Tradiční taháky
Řada studentů ale použila tradičnější pomůcky. Brazilský studující jednoduše rozprostřel taháky po podlaze. Německý „koumák“ si zase nalepil poznámky na celou zeď před sebou. „Rozhlížel jsem se po místnosti, jako bych přemýšlel o odpovědi, a pak jsem se na ně podíval,“ pochlubil se blafákem, jak úspěšně složil několik zkoušek.
Záleží také na nastavení od vysokoškolských učitelů, jak svým studentům důvěřují. Někteří počítají s tím, že použijí své poznámky z probírané látky.
V hlídacím softwaru je sice možné nastavit citlivost pro úroveň sledovaných zvuků v místnosti, manipulaci s videokamerou nebo i sledování pohybu očí, ale je vůbec otázka, zda tyto „hlídací schopnosti“ dokážou lidé na školách využít.
Řada studentů si stěžuje na to, že univerzity utrácejí peníze za software, jen aby mohly prokázat, že zajistí spravedlivé konání zkoušek, ale stejně je jim jasné, že podvody neodhalí.
Firma se agresivně brání
Ochránci soukromí na internetu podobné sledovací programy kritizují. K tomu se přidává v Americe oblíbený argument, že nejvíce jsou tímto postupem znevýhodněni chudí a barevní studenti (software má problémy identifikovat obličej tmavé pleti).
Nicméně společnost Proctorio si vysloužila pověst, že se proti kritice agresivně brání soudními spory. V jejím případě nejde o malé peníze, program si pořídily stovky univerzit po celém světě a případné pošramocení pověsti by znamenalo pokles příjmů.
I proto Proctorio vytáhla do soudní bitvy už loni na podzim. Po vlně kritiky od ochránců soukromí firma zažalovala Iana Linklettera z kanadské University of British Columbia za to, že linkoval na Twitteru odkazy na výuková videa společnosti. Podle firmy porušil její autorská práva.
Linkletter se však právní bitvy nebojí, i když už sám za svou obranu utratil sto tisíc kanadských dolarů. Více než polovinu vybral od fanoušků pomocí crowdfundingové kampaně. Podle něj se americká firma snaží případ dále vyhrotit a oddálit projednávání před kanadskými soudy.
„Je zřejmé, že to chtějí oddálit. Jedním ze způsobů je přinášet další věci, které jsou irelevantní,“ obává se vysokoškolský pedagog.
Šéf firmy z Arizony Mike Olssen ale tvrdí, že smyslem soudního sporu je zabránit sdílení důvěrných informací, nikoliv umlčet kritiky. Natož pak dosáhnout toho, aby byl Linkletter z univerzity propuštěn. Samotná škola zakázala používání tohoto softwaru u svých zkoušek.
Buď jak buď, nejjistější způsob, jak znalosti studentů ověřit, je přímé zkoušení. Ale to bude záležet na vývoji dění kolem covidu-19.