Vladimír Staňura, hlavní poradce ČBA
Česká národní banka zákon ve skutečnosti nepotřebuje, protože má dost autority a pravomocí, aby parametry úvěrů na bydlení ovlivnila svými doporučeními. Což již ostatně od listopadu roku 2018 udělala a dělá.
Je však zapotřebí dodat, že zákon bude platit pro všechny subjekty trhu bez výjimky, a tudíž vytvoří rovné podmínky pro všechny hráče trhu.
Abych shrnul svůj názor. Novela zákona je další regulace a tím mi radost nedělá. Ale přináší i jistá pozitiva. Proto říkám ANO i NE. (Systém zobrazování odpovědí odborníků na homepage Peak.cz umožňuje pouze jednu z odpovědí, pozn. red.).
Jana Mücková, ekonomka Bondsteru
Uzákonění pravomocí České národní banky určovat parametry úvěrů na bydlení je jednoznačně správným krokem.
Je to logické vyústění situace, ve které se český úvěrový trh nachází. Česká národní banka totiž už parametry úvěrů určovala, nicméně její omezení hypoték mělo pouze doporučující charakter. Banky se jejími doporučeními nemusely ze zákona řídit, přestože to většinou dělaly.
Uzákonění určování parametrů úvěrů je tak jen narovnáním současného stavu a ukotvením pravidel v českém právním systému, které přímo ovlivní stabilitu finančního sektoru.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
MF ČR: Novela zákona o ČNB míří do Poslanecké sněmovny
Lukáš Kovanda: Zdražení hypoték je v Česku rekordní
Hypotéky už levné nebudou. Zmapovali jsme poslední vývoj na hypotečním trhu
Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva společnosti EKOSPOL
Česká národní banka by neměla získat zákonné pravomoci rozhodovat o parametrech hypoték. Míchá se někam, kam nemá.
Komerční banky v Česku mají dostatek vlastních nástrojů, jak vyhodnotit rizikovost žadatele. Naopak opakované a zcela zbytečné zpřísnění podmínek pro zisk hypotéky ze strany ČNB vedlo k výraznému propadu celého hypotečního trhu. Hypotéky se staly nedostupnými i pro střední třídu.
Centrální bankéři si tak jednoznačně zaslouží označení „hrobníci snů o vlastním bydlení“.