Evropská centrální banka (ECB) na svém zasedání tento čtvrtek oznámila revoluční krok. Pokud všechno půjde tak, jak předpokládá, „dolévání likvidity na trh“ (QE – nakupováním veřejných a firemních dluhopisů, pozn. red.) skončí na konci letošního roku.
Od konce srpna do prosince budou postupně omezovány nákupy z dnešních 30 na 15 miliard eur za měsíc a pak jednoduše skončí.
Jedno rozhodnutí je ažaž
Jako by se však ECB tohoto významného kroku zalekla, veškeré další momenty rozhodnutí mají výraznou holubičí stopu.
Nejde jen o všeobecně očekávané rozhodnutí dál reinvestovat jistiny splatných dluhopisů v bilanci. Především jde o závazek držet všechny současné sazby beze změny (včetně klíčové záporné depozitní sazby) alespoň do léta 2019.
Takto silný nový závazek je bezesporu největším překvapením rozhodnutí. My sami jsme počítali s koncem politiky záporných sazeb spíše dříve.
Logická reakce trhů
Eurové krátké i delší sazby na to logicky reagovaly poklesem. A jinou možnost než pád nemělo bezprostředně ani euro.
Je třeba si uvědomit, že americký Fed na druhém břehu Atlantiku v tuto chvíli již poměrně agresivně utahuje měnové kohouty a bude v tom dál pokračovat. V roce 2019 se pak můžeme dostat do dříve těžko myslitelné situace.
Fed bude na vrcholu cyklu se sazbami poblíž tří procent, zatímco ECB se stále bude připravovat na návrat úrokových sazeb nad nulu.
VÍCE K TÉMATU:
Proč jih Evropy i nadále vyvolává obavy finančních trhů?
Světová ekonomika opět v nejistotě, nejen kvůli Trumpovi
Slabí jestřábi
Na tiskové konferenci Mario Draghi sám přiznal, že toto aktuální rozhodnutí je jistým kompromisem mezi jestřáby a holubicemi v bankovní radě. Jestřábi tedy v tuto chvíli jednoduše nedokázali prosadit více.
Éra silnějšího eura se tak svým způsobem opět odkládá. Jeho zisky v roce 2019 ale ve finále mohou být o to výraznější. Dalším výrazným nárůstem rozpětí mezi eurovými a dolarovými sazbami si ECB tak trochu připravuje „japonskou past“.
V horších časech bude mít Fed daleko více prostoru k uvolnění měnových kohoutů a oslabení dolaru… A euro pak může začít prudce posilovat ve chvíli, kdy se to ECB a celé eurozóně bude hodit nejméně.
Dobrá zpráva pro Česko
Poslední (více holubičí) rozhodnutí ECB je možná také lehce příznivou zprávou pro rozvíjející se trhy včetně střední Evropy a nakonec i české koruny. Nebude mít ale asi dlouhého trvání.
Rozvíjející se trhy jsou citlivější na růst dolarových sazeb a konec QE v eurozóně pro ně sám o sobě také není příznivou zprávou.
Z pohledu ČNB rozhodnutí ECB otevírá i neotevírá prostor pro další růst sazeb. Nadále očekáváme růst českých sazeb již na červnovém zasedání centrální banky. Výraznější zrychlení růstu sazeb oproti prognóze ale vzhledem k plánované stabilitě záporných sazeb ECB očekávat nelze…