Theresa Mayová utrpěla v britském parlamentu další porážku. Nebyla sice tak výrazná jako ta první (tentokrát prohrála „jen“ o 149 hlasů, pozn. red.), ale i tak třetí hlasování o staronové „výstupní“ dohodě nedává v dohledné době moc velký smysl.
Budou tedy následovat hlasování jiná. Už dnes (13. března) v podvečer se mají poslanci rozhodnout, zda chtějí tvrdý brexit. Pokud návrh velkou většinou odmítnou, oslabí to pravděpodobně tábor tvrdých brexitářů, kteří se nebojí chaotického odchodu z EU bez dohody.
Na takovou zprávu by libra mohla zareagovat lehce pozitivně, stejně jako euro (na frontě s USD) a možná i středoevropské měny.
Na koho by dopadl tvrdý brexit nejvíc?
Tvrdý brexit a výraznější narušení obchodních vztahů mezi EU a Británií by podle našich propočtů ve střední Evropě zasáhl nejvíce automobilový průmysl, textilky a výrobce elektroniky (v Maďarsku farmaceutický průmysl).
Naopak nejméně by v rámci průmyslových odvětví strádali výrobci stavebních materiálů či chemický průmysl.
Pokud britský parlament při středečním hlasování tvrdý brexit odmítne, otevře prostor pro čtvrteční hlasování o odložení brexitu.
VÍCE K TÉMATU:
Konec bankovních námluv, odklad brexitu na obzoru a recesi se USA nevyhnou
Mayová v pasti. Ať dopadne brexit jakkoli, nic dobrého to nepřinese
Bude se prodlužovat?
A zde se může svést další tuhý boj. Tábor tvrdých brexitářů bude pravděpodobně prosazovat co nejkratší natažení (do tří měsíců).
Oproti tomu umírnění poslanci mohou ve shodě s hlasy z EU chtít natáhnout odchod výrazněji (o devět a více měsíců). Tím by se otevřela širší paleta možností.
Do hry by se v takovém případě mohly dostat nové volby, nové referendum nebo měkčí forma brexitu. Delší odklad brexitu by pak pravděpodobně opět trhy přijaly lehce pozitivně – došlo by k výraznějšímu poklesu nejistoty.
Je ovšem možné, že se rozhádaní poslanci v Británii nakonec vůbec na délce odkladu neshodnou a celá věc se pak bude řešit primárně na Evropské radě.
Jakýkoliv odklad brexitu ostatně musí jednomyslně schválit také všechny členské země EU…