Hospodářský výsledek ČEZ za druhé letošní čtvrtletí překonal z hlediska ziskovosti očekávání analytiků. Lepší než očekávaný je i výsledek za celé první pololetí.
Čistý zisk v prvním pololetí stoupl meziročně o 45 procent na 11,2 miliardy korun. Tržby se zvýšily o 13,8 miliardy na 100 miliard korun. Důvodem jsou především vyšší prodejní ceny elektřiny a zisk z obchodování s komoditami.
GRAF: Vývoj čistého zisku ČEZ
Po pololetích od roku 2016 do současnosti, v mld. Kč
Zdroj: ČEZ
I v druhém pololetí bude o hospodaření ČEZ svědčit vyšší cena elektřiny. Cena velkoobchodní elektřiny postupně roste ze svého dna, na kterém se ocitla v roce 2016.
Vývoj cen silové elektřiny |
Za poslední tři roky, v eurech
|
Vyšší ceny velkoobchodní elektřiny se budou v hospodářských výsledcích ČEZ projevovat postupně, tedy i v dalších čtvrtletích během nadcházejících dvou až tří let.
Povolenky podraží
Klíčovým důvodem růstu ceny velkoobchodní elektřiny jsou zdražující emisní povolenky Evropské unie.
Cena emisních povolenek se letos ve druhé polovině července ocitla na svém historickém maximu, když se povolenka na vypuštění jedné tuny oxidu uhličitého prodávala za bezmála třicet eur.
Za posledních dvanáct měsíců vzrostla cena jedné povolenky o bezmála 48 procent.
GRAF: Vývoj ceny emisních povolenek
Za posledních pět let, v eurech
Zdroj: www.eex.com
S růstem cen velkoobchodní elektřiny a růstem zisků ČEZ jde ruku v ruce také postupné zdražování elektřiny domácnostem. Ta je za poslední rok výše o zhruba deset procent, během dalších dvanácti měsíců zdraží zhruba o pět procent. Zdražovat ale bude i v následujících letech.
Propadák burzy?
Navzdory lepším než očekávaným výsledkům je ČEZ letos stále propadákem pražské burzy. Akcie ČEZ sice zareagovaly na oznámení hospodářských výsledků společnosti za první pololetí pozitivně, po zveřejnění přidávaly zhruba 1,4 procenta, pak však nárůst částečně korigovaly. Za poslední tři dny jsou nahoře o zhruba tři procenta.
I tak však akcie ČEZ patří k těm, jež jsou na pražské burze letos nejméně výkonné. Od počátku roku ztrácí zhruba 0,4 procenta.
GRAF: Vývoj akcií společnosti ČEZ
Za posledních pět let, v korunách
Zdroj: pse.cz
Naproti tomu například akcie CETV zhodnotily za stejné období o 74 procent, akcie Avastu jsou o více než deset procent výše než letos na Nový rok.
V podstatě na maximu za celé období od září 2015, tedy za poslední takřka čtyři roky, je však takzvaná cílová cena akcií ČEZ. Ta vychází z odhadů jednotlivých analytiků, českých i mezinárodních, kteří se snaží posoudit, za kolik se akcie společnosti budou prodávat zhruba za rok touto dobou.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Cirkus kolem lithia pokračuje. O těžbu na Cínovci se zajímá ČEZ
Po letech tahanic je jasno. Nové jaderné zdroje v Česku zaplatí ČEZ
Akcie ČEZ se aktuálně prodávají za 533 korun za kus, analytici v souhrnu věří, že za rok touto dobou se budou prodávat přibližně za 600 korun za kus. Za tolik se akcie ČEZ prodávala naposledy v první polovině roku 2015.