Na novou várku tvrdých a současně zpožděných dat z české ekonomiky si musíme ještě přibližně dva týdny počkat, nicméně už teď jsou k ruce alespoň nejnovější průzkumy důvěry, které mimochodem nedopadají zrovna nejlépe.
Zatímco ještě na začátku roku bránil firmám v rozletu nedostatek zaměstnanců, nyní je to stále ve větší míře potenciální zájem zákazníků. Říjnový průzkum důvěry v průmyslu je tak vlastně další indikací, že situace v ekonomice se mění, i když na opožděných tvrdých datech to nemusí být až tak zřetelně vidět.
V průmyslu – největším tuzemském odvětví – se po krátké přestávce znovu začíná šířit pesimismus, za nímž můžeme najít především zhoršený výhled poptávky pro nejbližší tři měsíce. A to přitom ani hodnocení současné poptávky není rozhodně nijak pozitivní. Z podrobnějších výsledků pak vyplývá, že právě slabá poptávka je stále větší bariérou pro další růst a dotýká se už více než 37 procent firem.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Návrh rozpočtu na rok 2020: opravdu jde o projídání budoucnosti?
Situace ovšem není všude stejná, jak ostatně napovídají výsledky průzkumu ve stavebnictví, kde se nálada dále zlepšuje. Tam si nemusejí na nedostatečnou poptávku stěžovat jako v průmyslu a řeší spíše problém, kde najít pracovníky. Přesto ani zde si nelze nevšimnout jisté míry obezřetnosti, pokud jde o očekávanou poptávku na příští tři až šest měsíců.
Samozřejmě někdo by mohl namítat, že v zimě se moc nestaví, nicméně tento „drobný“ fakt snad můžeme díky sezónnímu očištění opomenout. Takže čísla ze stavebnictví můžeme onálepkovat jako „opatrně optimistické“.
A nakonec nemůžeme zapomenout na českého spotřebitele, který pod tíhou zhoršujících se zpráv z domácí a zejména zahraniční ekonomiky rozhodně nepropadá panice. A tak ani v říjnu se spotřebitelé o nic více než dřív nebojí ani nezaměstnanosti, ani zhoršení jejich vlastní finanční situace.
A dokonce ani inflace, která v důsledku stále dražšího bydlení a nákladů s ním spojených hned tak nepoklesne. Proto i nadále můžeme počítat s tím, že spotřeba domácností zůstane hlavním motorem tuzemské poptávky a bude stále nejvíce přispívat k růstu ekonomiky.
S tou zahraniční to začíná být stále složitější, jak už napověděly ve čtvrtek zveřejněné předběžné indexy nákupních manažerů z eurozóny. Na první pohled se vám mohou zdát celkově lepší, ale při pohledu na vývoj nových zakázek optimismu rozhodně nikdo nepropadne.
PŘEČTETE SI TAKÉ:
Ivan Hodač (AICE): Země by se v autoprůmyslu měly dohodnout na globálním regulačním rámci
Daniel Trnka: Dopady regulací zpětně hodnotí málokdo a to je špatně