Prognózy společností Trigema, Skanska Reality a Central Group, které před rokem předpovídaly ceny bytů atakující psychologickou hranici 100 tisíc Kč za m2, se naplnily. V současné době zaplatí zájemce o nové bydlení v Praze v průměru 101 tisíc Kč za m2. Nabídkové ceny, tedy ty, za které nyní mohou zájemci o nové bydlení nakupovat, jsou pak ještě o pět tisíc vyšší.
Byty zlevní napříč kraji, až na Prahu
Zatímco ceny nových bytů v regionech postupně začínají klesat, Prahu čeká další růst, i když už jen v řádu jednotek procent.
„Zájem o bydlení v Praze trvá. Lidé ale stále častěji musí činit kompromis u velikosti bytu nebo lokality,“ říká Petr Michálek, generální ředitel Skanska Reality.
Loni se v Praze prodalo 5 000 nových bytů, což je o 500 méně než v roce 2017, přestože nabídka nového bydlení v hlavním městě loni vzrostla o téměř polovinu na 5 400 bytů.
„Už třetí rok po sobě počet prodaných bytů v metropoli klesá. Obchodně silnější byla přitom první polovina minulého roku, kdy se na trhu uplatnilo 55 procent ze všech jednotek prodaných v daném roce. Druhou polovinu roku ovlivnila opatření centrální banky a rostoucí úrokové míry z hypoték,“ podotýká Marcel Soural, předseda představenstva společnosti Trigema.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Proč v Praze vázne bytová, ale i další výstavba?

Levnější bydlení neexistuje
Asi 70 procent nových pražských bytů se prodává za částky přesahující 90 tisíc Kč za m2, nové bydlení do 60 tisíc Kč za m2 v Praze už prakticky nejde pořídit. Segment levnějšího bydlení zcela vymizel, ačkoli ještě v roce 2015 byla polovina z prodaných bytů pod 60 tisíc za metr čtvereční.

Zdroj: Trigema, Ekospol, Skanska Reality a Central Group
Nejdražší byty jsou tradičně v Praze 1 a 2, kde zájemce za m2 zaplatí 198 tisíc Kč, respektive 164 tisíc Kč. Nejdostupnější byty jsou v Praze 4 a 10, kde se prodejní cena pohybuje mírně pod 89 tisíci za m2.
Nejvíce v přepočtu na metr čtvereční zaplatí klienti u menších bytů s dispozicí 1+kk, které vyjdou v průměru na 120 tisíc Kč na metr čtvereční. Levněji pak vychází byty s dispozicemi 3+kk, kde se m2 pohybuje okolo 92 tisíc Kč.
PŘEČTĚTE SI TAKÉ: Zpřísnění hypotečních pravidel žádná katastrofa není. Tvrdý úder teprve přijde
Prodeje brzdí povolovací procesy i nárůst cen
Uvedení nových projektů do prodeje nadále protahují dlouhodobě kritizované zdlouhavé povolovací procesy a složitá legislativa. Plánovanou výstavbu brzdí i dlouhodobý odliv pracovních sil ze stavebnictví a s tím spojený nedostatek kapacit u důležitých profesí. Chybí tesaři, instalatéři, topenáři i izolatéři.
Nabídku prodražuje i citelný nárůst cen stavebních prací a stavebního materiálu, a to až o desítky procent. Nabídka nových bytů je tak v Praze stále velmi nedostatečná. Přestože došlo k jejímu zvýšení meziročně o 48 procent.

Zdroj: nabízené byty s územním rozhodnutím do roku 2015, samostatné analýzy Central Group 2016–2018; Trigema, Skanska Reality, Central Group; povolené byty ČSÚ; * 2018 odhad Central Group
„Například v říjnu minulého roku nebylo vydáno žádné stavební povolení na byt v bytovém domě. O stále kritické situaci svědčí i fakt, že od ledna do listopadu loňského roku bylo povoleno jen 2 194 bytů, což znamená, že za celý rok se bude pražský trh pohybovat přibližně na 2 500 povolených bytech. V Praze by však bylo podle našich propočtů potřeba povolovat ročně minimálně deset tisíc bytů, tedy čtyřikrát tolik,“ komentuje situaci na trhu šéf Central Group Dušan Kunovský.
Pokud bude povolování nové výstavby takto pokulhávat i nadále, bude podle něj v roce 2030 Praze chybět kolem 100 tisíc bytů, tedy bydlení minimálně pro 200 tisíc lidí.
Záleží na hodnotách a životním stylu každého člověka, ale osobně bych se na koupi nového bytu vykašlal a pořídil si za podobné peníze rodinný dům. Optimálně „na klíč“, někde na periférii a s pěknou zahradou. Líbí se mi domy od Mc FALL DEVELOPMENT, https://www.mcfd.cz/detail/bng
Díky za info https://www.peak.cz