Mohlo by vás také zajímat
Ruským firmám se v Česku líbí. Máme jich nejvíc v celé unii
Robert Břešťan 6. září 2024Téměř třetina všech firem v Evropské unii, v nichž mají nejméně 40procentní podíl lidé s ruským občanstvím či jiné ruské…
Schizofrenní Německo: Stop pomoci Ukrajině chce nahradit ruskými rezervami, což ale dříve odmítalo
Lukáš Kovanda 19. srpna 2024Kvůli napnutým jednáním o rozpočtu už německá vláda nebude financovat novou pomoc Ukrajině, jelikož vládou nově schválené limity pro pomoc…
Více máku než dříve. Čeští zemědělci hledají cesty, jak přežít nadprodukci i vliv predátorského Ruska
Lukáš Musil 15. července 2024Čeští zemědělci hledají cesty, jak nedoplatit na nízké ceny obilí. Letos proto vyseli nejvíce máku za poslední roky a mírně…
Ceny nemovitostí na Krymu padají. Rusové se obávají útoku Ukrajiny
Po anexi Krymského poloostrova v roce 2014 zažil region realitní boom, stovky tisíc Rusů si totiž pořídily nemovitosti v blízkosti vyhlášených pláží. Nyní se ceny na trhu hroutí, Rusové z Krymu prchají zpět do Ruska.
Od začátku ruské ilegální okupace Krymu před devíti lety se k Černému moři přestěhovalo 800 tisíc Rusů. Znamenalo to dobré časy pro realitní byznys, poptávka po bytech i domech v blízkosti moře byla obrovská. S tím, jak se zvyšuje pravděpodobnost útoku pozemních vojsk Ukrajiny na Krym, ceny nemovitostí výrazně padají.
Přitom na začátku roku 2022 se ceny nemovitostí meziročně ocitly o 60 procent výše. A ruské realitní kanceláře se snažily ceny tlačit ještě více nahoru.
Také úřady přispěly k růstu cen. Radnice v Sevastopolu v roce 2021 pozastavila vydávání nových stavebních povolení, než bude přijat nový urbanistický plán rozvoje města. Ceny i proto jen za dva měsíce poskočily o více než pětinu.
VÍCE K TÉMATU:
Konec ruské kultury i byznysu ve Finsku. Putinova agrese na Ukrajině tradiční vazby zničila
Co kdyby Rusko chtělo napadnout Evropu? Pro přesuny vojsk by nám chyběly silnice a železnice
Kdo poškodil plynovody Nord Stream: Rusko, nebo USA?
Rozhodnutí Putina rozpoutat válku se sousední zemí ale tento trend samozřejmě zničilo. Loni v červnu klesly prodeje rezidenčního bydlení na Krymu meziročně o 72 procent, upozornila poradenská společnost Idem.
Data digitální platformy Restate ukazují, že průměrná cena nových staveb v Sevastopolu klesla mezi loňským květnem a prosincem z 207 300 rublů (68 191 korun) za metr čtvereční na 147 500 rublů (48 520 korun), což znamená pokles o 29 procent za šest měsíců.
Ceny domů loni na Krymu klesly o deset procent a průběh války posledních měsíců dále tlačí ceny dolů. Naopak v samotném Rusku ceny rostly o dvacet procent.
Útok na most paralyzoval trh s realitami
Navíc po útoku na Kerčský most loni v říjnu se prodeje nemovitostí na poloostrově prakticky zastavily. Navíc propad cen zasáhl všechny typy nemovitostí, od luxusních vil až po levnější byty.
„Prodej bytů byl v našem komplexu po celý loňský rok až do podzimu poměrně aktivní. Ale od října (od útoku na Kerčský most – pozn. red.) se poptávka prakticky zastavila,“ zdůraznila Irina Romanová, jež je marketingovou ředitelkou rekreačního zařízení poblíž Jalty.
„Externí poptávka, která z velké části určovala ceny i objemy prodejů, je pryč,“ řekl Ilja Pičujev, vedoucí partner společnosti Analytical Corporate Group, která provádí marketingový průzkum v oblasti nemovitostí.
Pičujev dodal, že útoky dronů na letiště na Krymu, další sabotážní akce, ale i spuštění protivzdušné obrany v několika případech, spustilo hromadný exodus Rusů z místního trhu s nemovitostmi.
Jinými slovy, bohatí Rusové, kteří mají prostředky na investice do nemovitostí, už nechtějí riskovat koupi domu nebo bytu v blízkosti válečné fronty. Navíc je velká pravděpodobnost, že se fronta přiblíží, protože Ukrajinci už vyhlásili cíl opět toto území dobýt. Respektive osvobodit od ruské okupace. I proto žádají Západ o tanky a další obrněnce.
Pokud se Ukrajinci přiblíží ke Krymu, trh se zhroutí
Pokud dojde k dalšímu postupu ukrajinských jednotek směrem od Chersonu přes Dněpr dále na východ, dá se čekat, že se trh s nemovitostmi na Krymu prakticky zhroutí. Už nyní se snaží řada Rusů, která tu investovala od roku 2014, realitní trh opustit.
V praxi dochází k tomu, že prodávající dávají případným kupcům až dvacetiprocentní slevu oproti veřejně deklarované prodejní ceně, aby se nemovitostí zbavili, potvrdila Natalie Massalská z realitní kanceláře v Sevastapolu Multidom.
Předseda krymského spolku realitních kanceláří Dmitrij Židelev dokonce tvrdí, že inzerované ceny nemovitostí na poloostrově padají až o 50procent během jednání o prodeji.
Jak se dostat na Krym?
Rusové, kteří ještě loni na podzim uvažovali o koupi bytu v turistickém komplexu, svou investici odložili až na letošní jaro. „Důvodem je politické prostředí a nejistota s ním spojená, stejně jako nedostatek dopravní logistiky dostat se na poloostrov,“ dodala Romanová.
Dopravní dostupnost zhoršilo i bezpečnostní opatření Moskvy uzavřít hlavní letiště na Krymu v Simferopolu. „Ne každý je připraven nakupovat nemovitosti na dálku. Přijít si prohlédnout nemovitost v době, když nelétají letadla, se stalo pro mnohé problémem,“ podotýká marketingová ředitelka.
Investoři do nemovitostí se navíc obávají i zpochybnění vlastnictví, pokud by Krym opět získala Ukrajina. Co by bylo ještě před rokem nemyslitelné, se nyní jeví řadě Rusů jako reálná varianta.
Ukrajinské úřady už dávají najevo, že veškeré nemovitosti koupené po ilegální anexi Ruskem v roce 2014, jednoduše zabaví a předchozí nákupy Rusů bude považovat za neplatné.
„Obyvatelstvo, které nelegálně dorazilo na území poloostrova, jej musí opustit dobrovolným odchodem nebo nuceným vyhoštěním,“ nechala se již slyšet stálá zástupkyně ukrajinského prezidenta pro Krym Tamila Taševová.
I když by se „represe“ neměly týkat původních obyvatel Krymu, kteří po ruské okupaci přijali ruské občanství, i těm ale hrozí, že prodejní smlouvy nemovitostí uzavřené podle ruského práva mohou být zrušeny.
Místní soudy by pak v případě navrácení poloostrova Ukrajině musely řešit tisíce soudních sporů. Na Ukrajině se prosazuje názor, že všichni kolaboranti s ruským režimem musí být zbaveni majetku.