Dolů, leckdy i pořádně. Takovým směrem se v dubnu vydávají úroky na klientských vkladech v tuzemských bankách. Banky tak reagují na úder koronavirové krize a související citelný pokles tržních úrokových sazeb a základních úrokových měr České národní banky. Při snižování úroků na hypotékách jsou ale mnohem opatrnější.
Mizerie se prohlubuje
Už tak mizerné úročení na vkladech v českých bankách se tak dále zhoršuje. V řadě případů i vskutku dramaticky.
Například ČSOB snižuje úročení termínovaného vkladu s roční fixací z 1,4 procenta ročně na 0,01 procenta ročně. Připomeňme, že inflace v letošním roce dosáhne navzdory koronavirové krizi a jejím dezinflačním tlakům stále průměrných hodnot kolem tří procent.
GRAF: Vývoj české inflace
Za posledních pět let, v procentech
Zdroj: tradingeconomics.com
Kdo tedy nechá své peníze na zmíněném „termíňáku“ ČSOB, o tato tři procenta prakticky celá přijde. Výhodněji, respektive méně nevýhodně může vyjít ponechání peněz doma „v matraci“.
Úroky na vkladech však srážejí – nebo ještě srazí – mnohé další tuzemské banky. Razantně je snížila třeba také Oberbank, ne jejímž termínovaném vkladu s roční fixací sazba poklesla také o více než jeden procentní bod.
VÍCE K TÉMATU:
Rozpočtová rada: Vláda pod krizová opatření schovává až moc velký strukturální deficit
Statistiky nelžou: Vláda se na krizi nijak nepřipravila, saldo hospodaření propadlo
Hypotéky: no press, no stress
Naopak se snižováním sazeb na hypotékách banky nespěchají. Ke zlevnění hypotečních úvěrů se zatím nově uchýlila jediná – Equa bank.
Snížením úrokových sazeb banka podle svého vyjádření reaguje „na nedávné snížení sazeb ze strany ČNB“. Přitom banka „vzhledem ke stávající situaci očekává, že se v letošním roce budou lidé více než kdy jindy soustředit na zvelebování svých chalup a chat“, pročež právě věří, že zájemci ocení nižší sazby hypotečních úvěrů.
Lze to číst tak, že se banka snaží v náročných časech zaujmout neotřelou nabídkou a navzdory zvýšenému riziku ukořistit dodatečný tržní podíl na hypotečním trhu.
Mnohé další banky však budou se snižováním hypotečních sazeb zřejmě otálet, alespoň několik měsíců.
Z důvodu koronavirové krize přičtou k příslušným tržním úrokům, byť dramaticky sníženým, leckdy i plně kompenzující rizikovou přirážku. Kvůli krizi totiž stoupá riziko citelného nárůstu podílu nesplácených hypoték, což banky zahrnou do svých nákladů.
Jenom hlupák napíše, že je lepší mít peníze doma než v bance. Ono totiž i 0.1% je víc než 0% pod polštářem!