304 Shares 115234 Views 22 Comments
peníze, ekonomika, analýzy, komentáře

Mohlo by vás také zajímat

Článek
0 shares105 views

Souhrn událostí 12. týdne aneb co vám možná uniklo

Libor Akrman, Veronika Kudrnová - 24. března 2018

Co by znamenal czexit, které megafúzi dal palec nahoru Brusel, které země jsou nejšťastnější, jak se daří Škodě Auto a ČEZu, co zase koupili „kellnerovci“, kolik si jednou (možná) vydělá…

Analýza
18 shares5104 views

Trable čínské CEFC a jejich dopad na J&T Finance Group

Martin Sklenský - 23. března 2018

O čínské společnosti CEFC toho bylo napsáno v minulých týdnech mnoho. Nabízíme proto souhrnný přehled dění kolem ní a také její spojitosti s Českem.

Komentář
90 shares7626 views1

Proč je Škoda Auto laboratoří české přehřívající se ekonomiky?

Jan Bureš - 23. března 2018

Největší česká automobilka je názornou ukázkou toho, jak se v Česku posunula mzdová konkurenceschopnost. Zdali se dostáváme do úzkých, rozebírá ekonom Jan Bureš.

Vladimir Putin zvedá Trumpovu jadernou rukavici

Kdo si myslel, že na novou jadernou doktrínu USA z letošního února bude Rusko dlouho hledat odpověď, byl rychle vyveden z omylu při předvolebním hodnocení stavu Ruské federace prezidentem Vladimirem Putinem minulý týden.

Radek Škoda 6. března 2018
304 115235 22

Nejprve si popišme dnešní jaderné status quo. Existují dvě země, Rusko a USA, z nichž každá vlastní dostatek jaderných náloží na jisté vyhlazení (MAD – mutually assured destruction, pozn. red.) nejen sebe navzájem, ale i celého lidstva.

Pak zde jsou tři země, Británie, Čína a Francie, které mají jaderné zbraně na jistou likvidaci jakéhokoliv jiného státu na Zemi, ale už ne na celé lidstvo.

A pak tu je několik dalších zemí (Indie, Pákistán, Izrael), které mají jaderné zbraně na své sousedy. Tedy například Francie by dnes v hypotetickém případě Indii jaderně „vymazala“, ale Indie Francii nikoliv.

A Rusko by, kdyby snad chtělo, jaderně vymazalo Indii s Francií dohromady (a ty by se už neměly čím pomstít) a k tomu klidně i celé USA. Američané by ale jistě v takovém případě „vyzmizíkovali“ Rusko a jeho spojence. Jaderné hlavice by pak nepadaly snad jen na Antarktidu.

Nové jaderné zbraňové systémy a investice USA mají a budou mít protiváhu v Rusku. Pojďme se podívat, co na nás jako člena NATO může dopadnout.

Rusko má, stejně jako USA, strategické jaderné zbraně na ponorkách, mezikontinentálních raketách a v bombardérech. Mimo to má i taktické jaderné zbraně.

Sarmat místo Satana

Páteř mezikontinentálních raket Ruska dnes tvoří tři sta raket R-36M, nejnovější z nich s názvem Vojevůdce (v NATO se jim říká SS18 či Satan).

Ty mají dva problémy: byly vyvinuty v osmdesátých letech, tedy stárnou. A vyráběly se na Ukrajině, což dnes není pro Rusko příliš výhodné. Právě Satany nově budou nahrazeny už v Rusku vyráběnými interkontinentálními raketami RS-28 Sarmat.


VIDEO: Mezikontinentální raketa RS-28 Sarmat

Zdroj: youtube.com


Sarmat je těžká raketa na tekuté palivo (většina moderních interkontinentálních raket je na palivo tuhé, jsou tedy více mobilní), která se svojí nosností a doletem je schopná zasáhnout USA jak přes Arktidu (kde USA chtějí mít protiraketovou obranu), tak přes Antarktidu.

Sarmat by mohl nést Avangard

Též svou nosností Sarmat umožňuje přenášet více hlavic (tzv. MIRV) než stávající rakety (i než dovolují stávající smlouvy o odzbrojení).

Mimo jaderných, dnes standardních hlavic by mohl Sarmat nést i modul Avangard
– Yu-71/Yu-74.

Raketa Sarmat při převozu. Zdroj: RussianSpaceWeb.com

Tento modul, poháněný jaderným pohonem, by mohl sám kroužit a kroužit vesmírem po orbitě, až by ošálil protiraketovou obranu protivníka. A pak by zasáhl. Taková je aspoň představa, reálnou akci zatím nikdo neviděl.

Kinžal pro Migy

Jadernou hlavici nesou z letadel vypouštěné střely Kinžal (Ch-47M2, pozn. red.), které mohou letět vysoce nadzvukovou rychlostí. Tyto byly otestovány vloni.

Během krátké doby po vypuštění tato střela díky raketovému motoru velmi rychle nabere rychlost až Mach 10 (tedy přes 12 tisíc km/h, pozn. red.), která je pak udržována hypersonickým pohonem. Střela je manévrovatelná ve všech fázích letu a podle publikovaných informací má dosah více než 2 000 km.

Jde o rychlejší analogii současných amerických ALCM (Air-Launched Cruise Missile, pozn. red.) či vyvíjených LRSO (Long Range Stand Off, pozn. red.). Druhé jmenované by měly být nedílnou součástí vyvíjeného bombardéru B-21, který by měl být schopný operovat v roce 2030.

UŽ JSTE SI OBJEDNALI?

Peek weak

Dolet střely LRSO je odhadován na zhruba 2 000 km, přičemž program LRSO si vyžádá investice překračující 20 miliard dolarů. Střely LRSO by měly vstoupit „do služby“ před B-21, tedy před rokem 2030.

Zbraně posledního soudu

A pak jsou prý v Rusku vyvíjeny zbraně finální odplaty – opravdový Armagedon mají zaručit podmořské drony s obrovskými jadernými hlavicemi.

Ruské ministerstvo obrany na svém webu hledá jméno pro tyto systémy, tak pokud máte nějaký nápad…

Ruská i americká snaha o nové zbraně je následek vývoje po zrušení smlouvy ABMT (Anti-Balllistic Missile Treaty), která přestala platit v roce 2002. Uvidíme, kdo další bude chrastit zbraněmi.

22 Odpovědi

 1. tak nám autor zatajil to že od smlouvy jednostranně odstoupili američané a ohledně tankování tekutých paliv to zvládají rusáci takovým způsobem že rakety můžou mít naplněny i několik měsíců na rozdíl od našich spojenců které je mohou mít naplněny pouze několik dní – na vině jsou agresivní vlastnosti paliva vůči materiálům za kterých je raketa postavena jo na to nestačí obyčejná konstrukční ocel proto sse používá pevné palivo ale tam je limitován dolet takže i já jako laik si najdu více informací jako tento profesionální pisálek takže co to značí že je to lempl

  Odpovědět
  • Větší cipovinu už sem dlouho neslyšel . Rusáci zvládají velké kulové . Ledaže by do raket netankovali okysličovadlo a to by pak rakety mohli leda nosit na zádech . A rakety z konstrukční oceli by mohl stavět akorát takovej magor , jako seš ty .

   Odpovědět
 2. Jsou to všechno dementi. Jeden krotí prostitutky a druhý medvědy. Kdyby si sedli k jednomu stolu a vymysleli jak ty prachy utratit ve prospěch lidstva, a ne jak ho vyhladit. Kdo chce dnes ještě dobrovolně válčit, jen pár psychopatů a nějakých kultůr, které se zapoměly pár set let pozadu. A ty je potřeba uklidnit. Na to je potřeba pár bičíků na prdel a ne jim prodávat zbraně. Byl by klid a pokoj na celém světě.

  Odpovědět
 3. Rusko bojuje o své přežití a prozatím úspěšně. NATO má více jak 40 krát větší vojenský rozpočet a neustále se snaží obklíčit Rusko svými vojenskými základnami a systémy protiraketové obrany. Rusko pouze adekvátně a účinně odpovědělo.

  Odpovědět
 4. Silenstvi po penezich co predvadi mafie USA je uz jen krucek pred znicenim cele planety a lidstva. Rusko se snazi aby byli sily vyrovnane a tim zustali atomove zbrane nepouzite. Bohuzel z historie vime ze mafie USA jiz atomove bomby dakazala pouzit na zavrazdeni lidi v Japonsku. Jestli se nezacne odzbrojovat a mafie USA bude dal ovladat OSN, pak je vse zbytecne.

  Odpovědět
 5. „hodní“ Rusové musí odpovědět na zlé USA. Tak se to dnes prezentuje. Ty zbraně museli v Rusku vyvíjet minimálně 5 – 10 let. Tedy v době uvolňování napětí a snižování světových strategických sil. Myslím, že by měl někdo napsat odborný článek z tohoto úhlu pohledu, protože USA v posledních dekádách své jaderné zbraně dost zanedbávaly a dokonce i v současnosti vyřazují své nejsilnější letecké jaderné pumy.

  Odpovědět
 6. Proč se USA rozhodlo modernizovat svůj zbrojní arzenál ? Protože s tím rusové nemohou nic udělat . Ruská ekonomika se potácí na hraně kolapsu a nutnost udržet životní úroveň nedovoluje žádné větší investice do armády . Pokud by v Rusku klesla životní úroveň , byl by to konec Putinovy vlády a pravděpodobně i konec Putina . Proto se pro obyvatelstvo vymýšlejí fantastické zbraně , kterými Rusko údajně disponuje . Rakety Sarmat samozřejmě existují . No bylo jich zatím vyrobeno 11 kusů a poté byla výroba zastavena . Modul Avangard nikdy neopustil “ rýsovací prkno “ . Jeho vývoj , stejně jako spousta jiných projektů byl zamítnut , pro finanční náročnost . Rakety Kindžal se testovaly , no jejich elektronika permanentně selhávala při vyžších rychlostech . Byly proto taká zamítnuty , jako příliš nákladné . Dnešní Rusko už není země “ neomezených “ možností , jako dříve . Většina továren , které se podílely na výrobě a vývoji raket se nacházela mimo jeho dnešní území . A stavba nových je obrovská investice , kerá není v dnešní době v Rusku reálná . Navíc náklady na údržbu stávající výzbroje devastují jejich státní rozpočet . Proto se také Spojené Státy rozhodli “ utrhnout “ také v téhle oblasti zbrojní výroby , protože v současné době s nimi nemohou Rusové držet krok .

  Odpovědět
 7. dokud budou o osudu lidstva rozhodovat lidé rozumu mdlého a rozumní budou v menšině tak lidstvo nemá šanci, viz Američani, kde jak při ekonomickém výpočtu tak proslovu stojí na konci vždy jedno slovo VALKA a je pravdou, že peníze na válku použité na mír by byly podstatně lépe využité lidstvo má dost problémů, které potřebuje řešit.

  Odpovědět
 8. Takové zbraně na vyhubení života na Zemi a my zvažujeme jestli by nebylo dobré koupit pár helikoptér nebo o „jeden“ Pandur víc na svou obranu.

  Odpovědět
 9. Tohle všechno má jedno pozitivní 🙂 když se Rusko nebo Čína odhodlá zničit USA a EU tak je jasné že oni nepřežijí taky a to je na tom to krásné.Podle mě časem válku bude možné vyhrát,ale musí fungovat lepší obrana proti raketám a ponorkám.Jak se vyřeší problém se 100% obranou tak daná země může zautočit bezestrachu z odvety jen doufám že USA vyhraje technologický pokrok.
  Našel jsem i pár zajimavích článku zní to jako sci-fi,ale americká armáda stím experimentuje a to jsou elektromagnetické štíty něco jako ve startreku kdo zná.Pro konveční zbraně neproniknutelné ani 500 megatun atomu stím nedokáže pohnout a díky takové obraně bude Rusko s Čínou na kolenou a USA muže využít této obranné zbraně ke zničení nepřítele dřív než jej bude vlastnit.Aby to nedopadlo jako za 1 a 2 sv.války nikdo si toho nevšímal a pak začlo peklo.Vždy je lepší zautočit jako první a vyhubit hrozbu do základu dříve než se rozroste jako rakovina.

  Odpovědět
 10. myslím si že tento člověk nemá žádný přehled o skutečném stavu zbrojní výroby a dosažených výsledků v této oblasti a zvlášt´u rusů (ten magor seš TY)

  Odpovědět
  • Znamená i neznamená. Někdo dnes může říkat vévoda, původně však to byl jistě v 10. století vojevůdce… Rusofilní lingvista by nechal voevoda, nebo i bohatýr.
   Asi proto se v NATO té raketě říká SATAN, aby se nemuseli o tomhle dohadovat.

   Odpovědět
 11. Tak jsme se zase něco dozvěděli, ale přesto raději dávám přednost přímé řeči autora pana Putina a rovnou v ruštině. Tak to mám přímo od zdroje a nezkreslené jako na talíři. Ano je to pravda, Rusové dlouho tajili, aby konečně vše vyjevili, proto si taky zatím nemohou dovolovat si tolik zvyšovat svou životní úroveň. V jejich těžké historii je hodně vysál zastavit |. a potom II. světovou válku. Třetí už nebude, protože oni pro svoji “ preventivní “ ochranu tentokrát udělají všechno, ikdyby by žrali trávu. Dokud byl tzv. bipolární svět, tak díky polaritě USA a SSSR bylo ve světě méně válek a ještě méně mrtvých. Blahopřeji Rusku k tomuto rozhodnutí, aby se tak více udržel na světě mír, když ho zatím neuměli udržet Amíci. No a jestli o tom někdo pochybuje, tak důkazy stejně brzo přinesou sami Amíci. My jsme malý a málo hrdinský národ na to, abychom mohli soudit takové velmoci. Tady musí být inteligentní respekt vůči oběma mocnostem. No a my si můžeme jenom přát, že se světové napětí uklidní a mír tak udrží. HURIKÁN

  Odpovědět
 12. Po jakémkoliv jaderném útoku na kteroukoliv zemi na světě, i když to bude omezený útok, se atmosféra na zemi stane otrávenou a zamořenou a radioaktivitou a země jako celek se stane neobývatelná. Vzpomeňte si co udělalo s celou Evropou jedno selhání jaderné elektrárny v Černobylu na Ukrajině

  Odpovědět
  • Ani bomby v Hirošimě ani Nagasaki toto se Zemí neudělaly. A dnes tam jde život normálně. Ani stovky „pokusných“ jaderných výbuchů, a to některé i mohutnosti 50Mt, Zemi moc neuškodily. To by musely být tisíce bomb. Jaderná zbraň je, v porovnání s havarující elektrárnou, velmi čistá. Však je v ní taky jen setina štěpitelného materiálu. Až si toto nějaký voják uvědomí, začnou zase padat…

   Odpovědět
Zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Mohlo by vás také zajímat

Článek
0 shares105 views

Souhrn událostí 12. týdne aneb co vám možná uniklo

Libor Akrman, Veronika Kudrnová - 24. března 2018

Co by znamenal czexit, které megafúzi dal palec nahoru Brusel, které země jsou nejšťastnější, jak se daří Škodě Auto a ČEZu, co zase koupili „kellnerovci“, kolik si jednou (možná) vydělá…

Analýza
18 shares5104 views

Trable čínské CEFC a jejich dopad na J&T Finance Group

Martin Sklenský - 23. března 2018

O čínské společnosti CEFC toho bylo napsáno v minulých týdnech mnoho. Nabízíme proto souhrnný přehled dění kolem ní a také její spojitosti s Českem.

Komentář
90 shares7626 views1

Proč je Škoda Auto laboratoří české přehřívající se ekonomiky?

Jan Bureš - 23. března 2018

Největší česká automobilka je názornou ukázkou toho, jak se v Česku posunula mzdová konkurenceschopnost. Zdali se dostáváme do úzkých, rozebírá ekonom Jan Bureš.