Mohlo by vás také zajímat
Průvodce investora prezidentskými volbami v USA
Kristina Hooper 5. listopadu 2024Prezidentský souboj v USA mezi viceprezidentkou Kamalou Harrisovou a bývalým prezidentem Donaldem Trumpem je zde. Jeho výsledek může mít výrazný…
Ruská stínová flotila s LNG stále lépe maskuje svou činnost
František Novák 4. listopadu 2024Rusko se snaží obejít západní sankce tím, že pro export zemního plynu ve stále větší míře využívá neoficiální flotilu tankerů…
Bez dluhů na svůj provoz česká ekonomika nemá. A mít nebude!
Robert Břešťan 31. října 2024Říct něco povzbudivého o českých veřejných financích je kromobyčejně obtížné. Nabízí se spíše inspirace ze zámoří – známý bonmot někdejšího…
Změna majitele Arrivy je na spadnutí; obří ropná i videoherní fúze aneb souhrn ekonomických událostí 41. týdne 2023
Konsolidační balíček schválen; ExxonMobil koupí rivala Pioneer Natural Resources; padla poslední překážka fúze Microsoftu a Activision Blizzard; výrobce obuvi Birkenstock vstoupil na burzu; o nové Dukovany se utkají tři subjekty; inflace v září klesla pod 7 %; Primoco UAV má odbyt; ČNB navýšila zlaté rezervy; Škoda Auto jede naplno a vrátí se do Kazachstánu; Nobelovku za ekonomii má potřetí žena a zájem o hypotéky v Česku pomalu stoupá.
Milé čtenářky, milí čtenáři,
dnes je tomu přesně na den, kdy před dvěma roky došlo k pádu společnosti Bohemia Energy. (a to na rozdíl ode dneška tehdy nebyl pátek 13.) Ta tehdy neustála prudký vzestup cen na energetickém trhu s komoditami. Jen sama firma měla necelý milion odběrných míst, jejichž majitelé museli přejít jinam. Navíc po „bohemce“ přišly pády i dalších menších dodavatelů. S odstupem dvou let (a vývoje cen na energiích) však lze z pohledu odběratelů hodnotit pád firmy a nucený přechod jinam pozitivně. Stihli si totiž zpravidla přejít k jiným dodavatelům, ale v zásadě ještě v době, kdy sice ceny byly vysoko v důsledku obnovení poptávky po energiích po pandemii covidu, ale předtím než velkoobchodní ceny vylétly desetkrát výše kvůli napadení Ukrajiny Ruskem. Spoustě odběratelů totiž poté vylétly ceny ještě víc, zatímco postižení pádem Bohemia Energy a spol. je stihli zafixovat ještě předtím. Nemluvě o tom, že spousta lidí si za těch posledních pár let uvědomilo, že ceny energií je potřeba sledovat a věnovat se jim. Takže i na tomto případu lze vidět, že všechno zlé je pro něco dobré. Ovšem ne vždy to musí platit…
Prodají Deutsche Bahn soukromému fondu Arrivu ?
Na spadnutí je obchod, který může zásadně mj. proměnit i českou veřejnou dopravu. Společnost I Squared Capital z Miami chce od Deutsche Bahn koupit Arrivu, autobusového a železničního dopravce, který působí v 14 zemích včetně Česka. U nás Arriva provozuje na 2 000 autobusů, 38 trolejbusů či 83 vlaků, zaměstnává zde přes 3 500 lidí (celkem dává práci více než 35 tisícům lidí). Vlakové a autobusové spojení provozuje celkem ve 14 evropských zemích. Deutsche Bank nyní tento „balík“ evropských dopravců značky Arriva prodává podle listu Financial Times za 1,6 mld. USD (zhruba 37,4 mld. Kč), přičemž cena zahrnuje i vyrovnání dluhů firmy.
Obří ropná fúze
Americká ropná společnost ExxonMobil koupí svého konkurenta Pioneer Natural Resources. Transakce v hodnotě 59,5 mld. USD se uskuteční formou výměny akcií a je největším převzetím společnosti od spojení původních podniků Exxon a Mobil Oil v roce 1998 a největší letošní akvizicí. ExxonMobil se díky převzetí stane největším producentem na největším americkém ropném poli a zajistí si desetiletí nízkonákladové těžby, uvedla agentura Reuters. Očekává se, že transakce bude dokončena v 1. polovině příštího roku.
Konsolidační balíček schválen
Vládní koalice přes odpor opozice prosadila konsolidační balíček, který jí má pomoci zlepšit stav státního rozpočtu. V příštích dvou letech ho má zlepšit celkem zhruba o 150 mld. Kč. Balíček např. zavádí pouze dvě sazby daně z přidané hodnoty, a to 12 a 21 %. Daň z nemovitostí se pak zvýší v průměru o 1,8násobek.V příštích dvou letech vzroste spotřební daň z lihu o 10 %, v dalším roce o 5 %. Změny musí ještě projednat Senát a podepsat prezident. Většina změn má vstoupit v účinnost příští rok.
Birkenstock na burze
V New Yorku se začalo na burze obchodovat s akciemi německého výrobce obuvi Birkenstock. Primární veřejná nabídka akcií (IPO) ve Spojených státech firmu ohodnotila na 9,3 mld. USD, což je podle BBC dvojnásobek hodnoty, kterou měla před necelými třemi lety. IPO firmě vyneslo 1,48 mld. USD. Nabízených 32,3 mil. akcií se prodávalo za 46 dolarů za kus, což podle agentury Reuters znamenalo pro 250 let starou značku hladký start. Po IPO pak akcie otevřely na ceně 41 dolarů, tedy o 11 % méně a i další den cena klesala. (po uzavření Wall Street 12. října byla na úrovni 37,50 dolarů za akcii.
Videoherní megafúze má zelenou
Britský Úřad pro hospodářskou soutěž a trhy (CMA) dal v pátek zelenou společnosti Microsoft k převzetí herní společnosti Activision Blizzard v hodnotě 69 miliard dolarů. Odstranil tak poslední velkou překážku, která bránila uzavření dohody. Úřad uvedl, že povolil, aby společnost Microsoft koupila Activision s výjimkou práv na cloudové hry. „Nová dohoda zabrání společnosti Microsoft v zablokování konkurence v oblasti cloudových her a zachová konkurenční ceny a služby pro britské zákazníky cloudových her,“ uvedl regulační orgán v pátečním prohlášení.
Dostavět Dukovany chtějí tři subjekty
Konečnou nabídku na stavbu nového jaderného bloku v Dukovanech podají všichni tři uchazeči, tedy jihokorejská firma KHNP, francouzská EdF i americký Westinghouse. Původní termín 15. září byl už dvakrát posunut, nejdříve na 2. října a následně na žádost jednoho z uchazečů (údajně Westinghouse) do konce října. EdF a KHNP potvrdily připravenost svých nabídek už dříve, Westinghouse nyní potvrdil, že do konce října předá svou nabídku také. ČEZ už dříve avizoval, že posunutí termínu by nemělo ohrozit harmonogram celého projektu.
Inflace překvapila větším poklesem
Meziroční růst spotřebitelských cen v Česku v září zpomalil na 6,9 % ze srpnových 8,5 %. Inflace klesla osmým měsícem v řadě, její zářijová hodnota je nejnižší od prosince 2021, uvedl Český statistický úřad (ČSÚ). Na meziroční růst cenové hladiny měly v září nadále největší vliv ceny bydlení, nájemné stouplo téměř o osm procent, vodné o 16,3 %, stočné o více než čtvrtinu a ceny tepla a teplé vody o 36,2 %. Další v pořadí vlivu byly ceny potravin a nealkoholických nápojů.
Primocu UAV se letos daří
Výrobce bezpilotních letounů Primoco UAV vykázal za prvních devět měsíců letošního roku tržby 372 mil. Kč, což představuje více než trojnásobný růst proti stejnému období v loňském roce. Čistý zisk společnost meziročně zvýšila více než dvojnásobně na 126 mil. Kč. Nejlepší finanční výsledky v historii firmy odrážejí rostoucí poptávku po bezpilotních letounech, náhradních dílech, školeních pilotů, leteckých pracích a dalších službách. Akcie společnosti obchodované na pražské burze dosáhly ke konci 3. čtvrtletí ceny 900 Kč, od začátku roku tak posílily o bezmála 120 % a tržní kapitalizace společnosti přesáhla 4 mld. Kč.
ČNB navýšila zlaté rezervy
Česká národní banka (ČNB) za první tři čtvrtletí letošního roku více než zdvojnásobila objem svých zlatých rezerv. Ke konci září dosahovaly 806 000 trojských uncí, tedy zhruba 25,1 tuny, vyplývá z údajů o struktuře devizových rezerv, které centrální banka zveřejnila. Hodnota zlatých rezerv na konci čtvrtletí byla 35,363 mld. Kč.
Škoda Auto už zas jede naplno
Výroba automobilky Škoda Auto v závodech v Mladé Boleslavi a v Kvasinách na Rychnovsku se po čtyřech týdnech vrátila na plnou kapacitu. Důvodem omezení byl výpadek subdodavatele ve Slovinsku, jehož výrobu v srpnu zničily záplavy. Na jeden týden od 11. září byla výroba v kvasinském závodě zcela zastavená, další týdny trvala částečná omezení výroby modelů se spalovacími motory v Kvasinách i Mladé Boleslavi.
Automobilka rovněž oznámila, že se od příštího roku vrátí na kazašský trh, zároveň tam začne s montáží čtyř modelů, a to Kodiaq, Kamiq, Karoq a Octavia. Při výrobě a prodeji bude spolupracovat se společností Allur. Do roku 2028 chce mít na trhu v zemi pětiprocentní podíl.
Nobelovku za ekonomii má potřetí žena
Letošní Nobelovu cenu za ekonomii získala Američanka Claudia Goldinová za prohloubení znalostí o uplatnění žen na trhu práce. Je teprve třetí ženou, která ocenění obdrží. Oznámila to v pondělí švédská Královská akademie věd. „Pochopení role žen v pracovním procesu je pro společnost důležitá. Díky průkopnickému výzkumu Claudie Goldinové nyní víme mnohem více o základních faktorech a o tom, které překážky bude možná potřeba v budoucnu odstranit,“ řekl předseda výboru pro udělení ceny Jakob Svensson.
Boje mezi Izraelem a Hamásem ekonomickým šokem
Ozbrojený konflikt mezi palestinským hnutím Hamás a Izraelem je zbytečným šokem pro světovou ekonomiku, který by v případě rozšíření mohl centrálním bankám v řadě zemí zkomplikovat snahu potlačit inflaci, aniž by se hospodářství dostalo do recese. Uvedl to prezident Světové banky Ajay Banga. Dodal nicméně, že bezprostřední hospodářské dopady izraelsko-palestinského konfliktu jsou mírnější než v případě ruské invaze na Ukrajinu, protože konflikt nemá vliv na vývoz ropy, obilnin a hnojiv.
J&T postaví novou čtvrť na Rohanském ostrově v Praze
Developerská společnost J&T Real Estate koupila v Karlíně část jednoho z největších rozvojových území v Praze, do přeměny Rohanského ostrova hodlá investovat 15 mld. Kč. Vznikne nová plnohodnotná a architektonicky pestrá čtvrť s názvem Nový Rohan. Ambicí developera je na neopakovatelném místě v blízkosti Vltavy a budoucího metropolitního parku Maniny vytvořit moderní čtvrť, jejíž součástí bude tisícovka bytů s výhledy na řeku, Vítkov a panorama Pražského hradu.
Microsoft dluží na daních miliardy dolarů
Americký daňový úřad (IRS) požaduje po společnosti Microsoft doplatit za roky 2004 až 2013 na daních 28,9 mld. USD plus penále. Požadavek úřadu souvisí s kontrolou, jak firma rozdělovala svůj zisk mezi různé země a jurisdikce, oznámil Microsoft. Dodal, že se závěry IRS nesouhlasí, bude je rozporovat, a bude-li to nutné, obrátí se na soud. Microsoft uvedl, že vždy dodržoval pravidla IRS a platil daně, které dlužil, v USA i jinde ve světě.
Madetě vzrostly tržby, ale klesl zisk
Největší česká mlékárna Madeta měla loni tržby z prodeje výrobků, služeb a zboží 7,23 mld. Kč. Meziročně stouply o 21,7 %. Zisk po zdanění klesl o 14 % na 212,9 mil. Kč. Provozní zisk byl 252,4 mil. Kč, meziročně zhruba o pětinu nižší. Loňský rok označila firma za velmi obtížný. Vyplývá to z výroční zprávy zveřejněné ve Sbírce listin.
Zájem o hypotéky stoupá
Banky a stavební spořitelny poskytly v září hypoteční úvěry za 13,6 mld. Kč, což je meziroční nárůst o 90 procent. Úroková sazba u skutečně nových hypoték bez refinancování klesla v září ze srpnových 5,78 % na 5,74 %, a byla tak nejníže od července 2022. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor.
Soukopovo impérium má druhého vládce
Poloviční podíl ve společnosti Empresa Media, která vlastní Barrandov Televizní Studio nebo vydává časopisy Týden a Instinkt, získal od Jaromíra Soukupa majitel firmy Servis-24 Jan Čermák. Zároveň se stal druhým jednatelem Empresy vedle Soukupa. Pro všechny důležité kroky bude nyní potřeba podpisu obou jednatelů. Vyplývá to z notářských zápisů transakcí. Soukupova mediální skupina v současnosti čelí tlaku věřitelů.
Konec státní podpory tepláren
Vláda rozhodla o zrušení loni schválené podpory tepláren ve výši 17 mld. Kč. Peníze měly teplárenské společnosti následně promítnout do snížení cen tepelné energie pro zákazníky. Zrušení dotací je součástí úsporných opatření vlády. Dotační program MPO, jehož primárním cílem bylo zajistit snížení cen tepla pro domácnosti, vláda schválila loni v prosinci. Příjemci z řad teplárenských společností následně měli podporu v plné výši přenést ve formě snížené ceny tepelné energie na zákazníky.
Škoda Group má obří kontrakt v Uzbekistánu
Škoda Group, výrobce vozidel pro veřejnou dopravu, dodá do Uzbekistánu 30 elektrických vlaků za 320 mil. eur (téměř za 7,9 mld. Kč). Kontrakt v Plzni podepsalo vedení strojíren s uzbeckým premiérem Abdullou Aripovem. Podle přítomného ministra dopravy Martina Kupky (ODS) jde o největší zakázku, kterou kdy česká společnost v Uzbekistánu získala. Škoda Group dodá širokorozchodné elektrické vlaky, které už vyrábí pro Lotyšsko a Estonsko. Výroba vozů začne příští rok.
Brněnský trh s byty v pohybu
V letošním třetím čtvrtletí se na brněnském trhu s novostavbami prodalo
celkem 125 jednotek, o třetinu více než byl průměr za předchozí čtyři kvartály. V
meziročním čtvrtletním srovnání se jedná o téměř 80% nárůst. Z dat společnosti
Trikaya dále vyplývá, že se průměrná cena za metr čtvereční nabízeného bytu
vyšplhala na bezmála 127 000 Kč a zastavila se tak těsně pod úrovní rekordních
127 200 Kč z druhého čtvrtletí loňského roku.
Nová HR platforma na českém trhu
Na český trh přichází globální HR platforma Deel, která se specializuje na nábory zahraničních zaměstnanců, správu agendy, ale i platby mezd a další služby spojené s využíváním pracovníků na dálku. Českým společnostem se tak otevírá jednodušší cesta k získání pracovní síly, ale i diverzifikaci pracovních týmů. „Firmy a jejich pracovní týmy složené ze zaměstnanců na různých místech světa tak mohou spolupracovat snadněji než kdykoli dříve a získat tak přístup k novým příležitostem,“ říká Michael Lazik ze společnosti Deel.
Startupový Validation Camp míří poprvé do Olomouce
Projekt Start it @UNI podporující studentské podnikání a prosazování startupů na trhu pořádá v pořadí sedmý Validation Camp patřící pod startupový akcelerátor Start it @ČSOB. Workshop bude od 20. do 21. října hostit Pevnost poznání v Olomouci. Kemp je určený zejména pro všechny zájemce, kteří mají touhu rozjet svůj vlastní byznys nebo se chtějí podílet na činnosti nějakého start-upu. Účastníci si na Validation Campu mohou sestavit tým a zjistit, jaký je skutečný byznysový potenciál jejich nápadů. Naučí se, jak si vytvořit vlastní strategii a jak zjistit skutečnou potřebu možných zákazníků.
Jak získat věrohodné informace?
Ověřování informací o kandidátech je v současné digitální době a éře práce na dálku stále větší nevyhnutelností. Podle National Association of Professional Background Screeners v USA prověřuje zájemce o práci jedním nebo více způsoby až 96 % zaměstnavatelů. V České republice a na Slovensku je průkopníkem v této oblasti webový nástroj SCAUT. Start-up Petra Moroze nyní na svůj rozvoj získal milion eur od slovenského fondu Venture to Future Fund (VFF) a andělských investorů Oryho Weihse, Luboše Kovaříka, Kamila Blažka a moravských Garage Angles.
Conectart expanduje
Největší tuzemský provozovatel kontaktních center odkoupil telemarketingovou společnost Simio, která působí v Polsku a na Slovensku. Conectart tak vstupuje na nové evropské trhy a rozšiřuje i portfolio svých klientů. Finanční část akvizice proběhla v květnu letošního roku, v září dochází ke sjednocení obchodní značky a propojení řídicích struktur napříč trhy. Cena celé transakce se pohybuje v řádech vyšších stovek tisíc eur.
iStyle má v Praze novou prodejnu
Společnost iSTYLE, která je největším partnerem Apple v regionu CEE, otevřela 12. října svou v pořadí již 11. prodejnu. Obchodní prostory ve standardu Apple Premium Reseller naleznou zákazníci v pražském OC Šestka, které nabízí strategický prostor s širokou spádovou oblastí v rámci západní části Prahy a zároveň se nachází na trase plánovaného vlakového spojení z Masarykova nádraží na Letiště Václava Havla.
Kromě piva i Bernard whisky
Rodinný pivovar Bernard dal v limitovaném množství do prodeje tzv. new make své budoucí whisky. K dispozici je pouhých 460 lahví. Novinku předchází skvělá pověst, New make Bernard vyhrál svoji kategorii v soutěži Pálenka roku 2022. Whisky vznikla z tzv. sladového vína, které vyrábí Rodinný pivovar Bernard z kvalitního humnového sladu z vlastní sladovny. Než whisky spatří světlo světa, nejméně tři roky zraje v sudech. Po tuto dobu se jí říká new make, který ochutnávají a zkoumají nejen odborníci a sběratelé.