Tento týden měly trhy možnost seznámit se jednak s posledními údaji za třetí kvartál, které se zveřejňují se zpožděním, až po celkové výsledky ekonomiky. Protože jde z pohledu ČNB o velmi důležitá data indikující domácí mzdové tlaky, stojí zvláště tentokrát za trochu pozornosti.
Podle nových čísel statistického úřadu se průměrná mzda ve třetím čtvrtletí zvýšila o 5,7 procenta. Reálně pak „díky“ vyšší inflaci jen o 1,5 procenta. Stejným tempem jako průměrná mzda, kterou nevydělají zhruba dvě třetiny zaměstnanců, vzrostla i mzda mediánová.
GRAF: Vývoj tempa růstu reálné průměrné mzdy v ČR
Za poslední 3 roky, v procentech.
Zdroj: tradingeconomics.com
Někoho sice může zaujmout, že mzdové tempo je ve srovnání s druhým kvartálem poloviční. S ohledem na srovnávací základ z doby první vlny pandemie, to ale nemá smysl moc řešit.
Nad očekávání ČNB
Na růstu mezd se i tentokrát podílelo navyšování platů ve veřejném sektoru, avšak už s daleko menší intenzitou než minule. Tehdy do statistik propadly i mimořádné bonusy ve zdravotnictví.
Podstatné je, že růst mezd odrážející napjatost tuzemského trhu práce překonal o jeden procentní bod očekávání centrální banky. To je pro ČNB docela další silný argument ke zvýšení úrokových sazeb o více než čtvrt procentního bodu i na prosincovém zasedání.
Ve prospěch vyšších sazeb si lze vykládat i další nová čísla, a sice výsledky maloobchodu a služeb, které skončily docela slušným růstem.
Reálně se tržby maloobchodu (bez aut) meziměsíčně zvýšily o 1,4 procenta, a potvrdily tak stabilně silnou poptávku domácností.
GRAF: Vývoj maloobchodních tržeb v Česku
Za poslední 3 roky, v procentech.
Zdroj: tradingeconomics.com
Je sice otázkou, nakolik jsou tyto výsledky ovlivněny urychlením předvánočních nákupů v důsledku obav z opakování lockdownu nebo nedostatkem zboží ze zámoří, avšak na to nikdo asi nedokáže v tuto chvíli odpovědět.
Pozitivně dopadly i služby, kterým se daří postupně umazávat útlum způsobený protipandemickými opatřeními i změnou chování spotřebitelů. Ztráty postupně umazává i cestovní ruch, konkrétně HORECA, letecká doprava i cestovní kanceláře, i když v případě dvou posledně jmenovaných je cesta k předcovidovým tržbám ještě hodně daleká.
Vedle toho HORECA, byť zůstává v rámci aktuální vlny tentokrát v plném provozu, se v nejbližších měsících asi dalšímu útlumu vyhne jen stěží.
V každém případě mají služby i tenkrát sílu kompenzovat slabší výsledky průmyslu, i když asi ne v takové míře, jako ve třetím čtvrtletí…