Mohlo by vás také zajímat
Milovaná i proklínaná Tesla. Očekávání investorů zatím ale spíš nenaplňuje
Marek Nemky 3. října 2024Tesla se v poslední době potýká mimo jiné s rostoucí konkurencí ve Spojených státech, slabou státní podporou prodeje elektromobilů v…
Inflace v eurozóně spadla pod dvojku, což dává ECB munici na snížení sazeb
Dominik Rusinko 2. října 2024Poprvé od poloviny roku 2021 se inflace v eurozóně dostala pod inflační cíl Evropské centrální banky. Meziroční růst spotřebitelských cen…
Češi spoří jako o život. Není divu, že ekonomika stojí
Lukáš Kovanda 1. října 2024Podle aktuálně zveřejněných zpřesněných údajů vzrostl HDP ve druhém čtvrtletí mezikvartálně o 0,4 % (původně to bylo o 0,3 %).…
Zastropované ceny energií, přibrzděná inflace, nástup Click2Pay aneb souhrn ekonomických událostí 37. týdne 2022
Česká inflace přibrzdila tempo; vláda zastropovala ceny energií, pomůže i firmám; Google v Evropě na pranýři; akcionáři Twitteru jsou pro Muska; ČEZ může spolknout Škodu JS; české firmy ohrožuje energokrize; ethereum má nový kabát; Národní rozpočtová rada opět kritizuje veřejné finance; Tesla bude baterie vyrábět v USA místo v Německu; MasterCard spustil službu Click2Pay; do Česka vstupuje estonská banka Inbank; podle Hypomonitoru sazby opět stouply; do ČR přijel vodíkový náklaďák.
Milé čtenářky, milí čtenáři,
nenechat rodiny a živnostníky padnout pod tíhou účtů za energie, tak by se dalo shrnout dění minulého týdne. Jinak řečeno, vláda zastropovala ceny energií pro domácnosti, veřejné instituce a částečně i firmy (ty menší, těm větším dá kompenzace). Zatímco tedy jedni ušetří (a nepadnou), vzniká otázka, kdo to zaplatí. Pochopitelně, že erár, ale ani ten není bezedný, takže dojde k dalšímu prohloubení schodku, které možná umírní mimořádná daň. Jenže jak stojí v jednom z Murphyho zákonů: Nechoďte do bohatých firem. I když jim doměříte daň, ještě jim zbude na daňového poradce a můžete vybranou daň vracet…
Libor Akrman
šéfredaktor Peak.cz
Inflace přibrzdila
Spotřebitelské ceny v Česku v srpnu meziročně vzrostly o 17,2 %, zatímco v červenci činila meziroční inflace 17,5 %. Tempo růstu tak po 13 měsících kleslo. Zmírnil zejména růst cen pohonných hmot, naopak zdražování potravin mírně zrychlilo. Vliv mělo i dražší bydlení. Meziměsíčně se spotřebitelské ceny zvýšily o 0,4 %. Údaje v pondělí zveřejnil ČSÚ. Analytici odhadovali srpnovou meziroční inflaci blízko červencových 17,5 %. Srpnová inflace patří stále k nejvyšším v Evropě. Ze zemí EU je vyšší jen v pobaltských zemích, kde se inflace pohybuje v rozmezí od 21,6 do 24,8 % a neustále tam roste.
Vláda zastropovala ceny energií
Vláda na svém pondělním mimořádném jednání stanovila maximální ceny elektřiny a plynu. Maloodběratelé, tedy domácnosti a živnostníci, zaplatí za silovou elektřinu maximálně 6 Kč včetně DPH za 1 kWh, plyn bude stát maximálně 3 Kč za kWh. Vliv na výši záloh bude mít stanovení cenového stropu již v listopadu. Za stejné ceny by měly nakupovat i samosprávy či veřejné instituce prostřednictvím státního obchodníka s energiemi. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) dodal, že včetně regulované složky se celková cena elektřiny bude pohybovat mezi sedmi a devíti korunami za jednu kilowatthodinu.
Maximální ceny energií, které stanovila vláda, budou platné také pro malé a střední firmy. Automaticky bez jakýchkoliv žádostí tak budou mít zastropované ceny firmy do 250 zaměstnanců s ročním obratem do 50 milionů eur (asi 1,23 miliardy korun). Stanovení maximálních cen energií se bude týkat také plynových tepláren.
Velké firmy dostanou kompenzaci
Firmy dostanou finanční kompenzaci. Návrh na podporu velkých firem kvůli vysokým cenám energií počítá s pomocí zhruba pro 8 000 podniků, na což navrhnul ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) vyčlenit 30 mld. Kč. Se stanovením maximálních cen energií pro firmy nepočítá, protože to neumožňuje evropská legislativa. Podpora bude formou kompenzací za ztráty, o kompenzace by si firmy mohly žádat ještě letos.
Google v Evropě opět na pranýři?
Právní společnost Gerardin Partners se jménem vydavatelů chystá v příštích týdnech podat u soudů v Británii a Nizozemsku žalobu na internetovou společnost Google ze skupiny Alphabet. Požaduje po ní odškodné až 25 mld. eur kvůli praktikám Googlu v oblasti digitální reklamy. S odkazem na uvedenou právní firmu o tom v úterý informovala agentura Reuters. Google se chce proti žalobě bránit.
Ve středu pak tribunál Soudního dvora EU z velké části potvrdil rozhodnutí Evropské komise, že společnost Google zneužívala svůj operační systém Android k potlačení konkurence. Kvůli neshodě v jednom bodě však rekordní pokutu pro Google snížil o pět procent na 4,125 miliardy eur. Google uvedl, že je zklamaný, že soud pokutu nezrušil.
Akcionáři Twitteru kývli Muskovi
Akcionáři americké internetové společnosti Twitter v úterý schválili převzetí firmy miliardářem Elonem Muskem za 44 mld. USD. Informovala o tom agentura Reuters. Musk se však v létě rozhodl od dohody o převzetí odstoupit, takže o osudu transakce bude muset rozhodnout soud.
Škoda JS součástí ČEZ
ÚOHS povolil energetické skupině ČEZ převzít společnost Škoda JS a s ní i firmu Middle Estates, která pro Škodu spravuje a pronajímá nemovitosti. Škoda JS vyrábí zařízení pro jadernou energetiku. Firma se před několika lety stala součástí ruské strojírenské skupiny OMZ ovládané Gazprombankou. Kvůli tomu byla nyní Škoda JS v ohrožení protiruských sankcí, což by mělo potenciální dopad i na zajištění klíčových dodávek pro jaderné elektrárny ČEZ.
Energokrize silně dopadá na firmy
Energetická krize ovlivňuje přes 80 % českých firem. Téměř dvě třetiny podnikatelů aktuálně považují energetickou krizi společně s inflací za největší bariéru v podnikání. Nejvíce zasažené jsou společnosti nad 500 zaměstnanců a průmyslové firmy. Vyplývá to z červencového průzkumu, který pro společnosti The Ship uskutečnila agentura Ipsos mezi 300 podniky.
Němci „znárodní“ Uniper
Německá vláda by mohla získat většinový podíl ve společnosti Uniper, což je největší německý dovozce ruského plynu. Firma to ve středu uvedla v prohlášení jako jednu z možných cest další stabilizace společnosti, která se kvůli omezení dodávek ruského plynu a zdražení této energetické suroviny dostala do existenčních problémů. O tom, zda spolková vláda navýší svůj nynější 30% podíl v Uniperu, ale ještě nebylo rozhodnuto.
Ethereum do nového kabátu
Ve čtvrtek ráno byla spuštěna dosud největší aktualizace softwaru etherea. Dosud vše naznačuje, že aktualizace softwaru, která má snížit spotřebu energie kryptoměny o více než 99 %, byla úspěšná. Přepracování sítě etherea zásadně mění způsob, jakým blockchain zabezpečuje svou síť a ověřuje transakce. Ethereum přešlo ze systému „proof of work“, ve kterém energeticky náročné počítače ověřují transakce řešením složitých matematických systémů, k systému „proof of stake“, ve kterém jednotlivci či společnosti vystupují jako ověřovatelé a používají své ethery jako zástavu k získání nových tokenů. To vyžaduje mnohem méně energie než těžba a odborníci tvrdí, že protokol bude bezpečnější a udržitelnější.
Varování Národní rozpočtové rady opět na scéně
Propast mezi příjmy a výdaji rozpočtů se v ČR zvětšuje, obrat směrem k udržitelnosti není na obzoru. Nerovnováha veřejných financí dosáhla takového rozsahu, že může být odstraněna pouze zvýšením daňových příjmů ve spojení se změnou zákonů, které řeší takzvané mandatorní výdaje či definují rozsah činností státu. Vyplývá to ze Zprávy o dlouhodobé udržitelnosti veřejných financí, kterou dnes vydala Národní rozpočtová rada.
I Tesla dává přednost nižším daním
Americká automobilka Tesla mění strategii a místo Německa bude baterie pro elektromobily vyrábět v USA, kde by mohla využít daňové úlevy. S odkazem na své zdroje to napsal americký ekonomický list The Wall Street Journal (WSJ). Německý ministr hospodářství Robert Habeck ale ve čtvrtek řekl, že o změně postoje americké automobilky nic neví. WSJ napsal, že Tesla bude usilovat o přiznání daňových úlev, jimiž se administrativa prezidenta Joea Bidena snaží podpořit přechod od spalovacích motorů k elektromobilitě. Německá rozhlasová stanice rbb mezitím informovala, že americký podnik dává plány na rozšíření své továrny u Berlína prozatím k ledu.
ČEZ jde po německém větru
Skupina ČEZ vybuduje v Německu větrnou farmu o výkonu 11,4 MW, stavět se začne na začátku příštího roku. Podle harmonogramu má být větrný park připraven pro připojení do sítě na konci roku 2023. Projekt Datteln také získal v německé aukci větrných elektráren na pevnině provozní podporu 58,7 eura za megawatthodinu. Cenu výstavby firma neuvedla. Větrná farma situovaná severně od Dortmundu na území spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko se bude skládat ze dvou turbín s průměrem rotoru 149 metrů umístěných na 164 metrů vysokých věžích. Výroba větrné farmy pokryje roční spotřebu asi 6 000 domácností.
Pražský okruh bude. V roce 2038
Plánovaná dostavba pražského městského okruhu vyjde podle aktuálního odhadu na 92 miliard korun bez DPH, uvedli zástupci hlavního města a firmy Satra, která připravuje projekt stavby. Praha bude usilovat o to, aby výstavbu spolufinancoval stát. Město tento týden odevzdalo stavebnímu úřadu dokumentaci pro územní řízení, stavět by se podle harmonogramu mohlo začít v roce 2028 a stavba má trvat 10 let.
Mastercard spouští Click2Pay
Společnost MasterCard spustila službu Click to Pay pro všechny držitele těchto karet. Míří primárně do segmentu, kde uživatelé stále zadávají své platební údaje ručně, a figuruje striktně jako e-commerce řešení. Služba může pomoci i obchodníkům snížit počet nedokončených nákupů během platby. MasterCard se tak snaží doplnit nabídku již existujících služeb, hlavní výhodou novinky by měla být nezávislost na typu zařízení či systému. Česko je jedna z 26 zemí, kde společnost službu spouští.
Zájem o auta se vrací?
Prodej nových osobních aut v Evropské unii se v srpnu meziročně zvýšil o 4,4 procenta na 650 305 vozů, uvedlo Evropské sdružení výrobců automobilů (ACEA), které sleduje vývoj registrací. Skončilo tak více než rok trvající období, kdy se prodej každý měsíc snižoval. Počet prodaných aut nicméně pořád zůstává hluboko pod hodnotami před pandemií covidu-19. Od ledna do srpna je prodej stále v záporných hodnotách. Celkem se za osm měsíců letošního roku prodalo více než 5,99 milionu osobních aut, což je proti stejnému období loni propad o 11,9 procenta.
Další banky v Česku
Na český trh vstupuje estonská fintechová banka Inbank, která se specializuje na financování obnovitelných zdrojů energií pro koncové uživatele. Celkem v Česku působí 44 bank s licencí ČNB. Inbank vedle svého zaměření na principy udržitelnosti a ekologie nabídne svým klientům možnost financování dopravních prostředků, například automobilů, elektrokol, skútrů i jiných produktů, jako jsou nábytek, spotřební elektronika či módní zboží.
Hypomonitor: sazby jsou opět výše
Úroková sazba u nově poskytnutých hypoték v srpnu vzrostla na 5,76 % z červencových 5,42 %. Průměrná sazba je tak nejvyšší od začátku roku 2010. Banky a stavební spořitelny poskytly hypoteční úvěry za deset miliardy korun, což je proti červenci pokles o 15 procent. Meziroční propad zrychlil na 78 procent. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace (ČBA) Hypomonitor. Do něj dodávají data všechny banky a stavební spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
Vodíkový náklaďák v ČR
Logistická společnost Gebrüder Weiss představila první nákladní vůz na vodíkový pohon v ČR. Firma jej více než rok provozuje ve Švýcarsku pro maloobchodní distribuční dopravu. Vozidlo jezdí výhradně na zelený vodík, který se vyrábí za pomoci obnovitelných zdrojů a je tak považován za klimaticky neutrální. Vodík v palivovém článku auta reaguje s kyslíkem a vzniklá energie se pak přemění na elektřinu, která pohání elektromotor. Výkon elektromotoru vodíkového nákladního vozu je 350 kilowattů a spotřeba se pohybuje kolem 7,7 kilogramu vodíku na 100 kilometrů.
Seznam.cz spolupracuje s Daktelou
Ve všech typech komunikace s klienty, ať už se jedná o infolinku, telesales nebo technickou podporu využívá Seznam řešení od Daktely. Díky automatizaci a umělé inteligenci šetří firma tisíce minut práce operátorů a minimálně třetinu nákladů. Za necelé tři měsíce spolupráce zpracovali operátoři Seznamu díky novému nástroji více než 200 000 požadavků. Největší část tvoří e-mailová komunikace, následují chat a hovory. Hlasovou frontu pak nejvíce využívá oddělení Telesales.
Spořitelna nabízí přehled
Česká spořitelna jako první banka nabízí klientům zdarma a na počkání přehled všech jejich půjček, kontokorentů a kreditních karet. Včetně těch, které mají u jiných bank a nebankovních společností. „V rámci pilotního průzkumu se ukázalo, že zhruba každý pátý klient nevěděl, že má kreditní kartu či kontokorent, které obvykle získali při nákupu zboží na splátky přímo u prodejce. Ačkoli řada z těchto klientů svou kreditní kartu či kontokorent vůbec nevyužívala, už jen fakt, že se stali v rámci nákupu jejich vlastníky, poměrně významně snižuje jejich úvěruschopnost a potenciálně ohrožuje i jejich finanční zdraví,“ říká Daniela Pešková, členka představenstva Spořitelna, která je odpovědná za retail.
BASF rozšiřuje čínské aktivity
Společnost BASF slavnostně otevřela první závod továrního komplexu, který vzniká ve městě Čan-ťiang v jihočínské provincii Kuang-tung. Závod s roční výrobní kapacitou 60 000 tun technických plastů se bude orientovat především na zákazníky v automobilovém a
elektronickém průmyslu. Po svém dokončení bude areál Čan-ťiang třetím největším komplexem typu Verbund v rámci celé skupiny BASF, a to po německém Ludwigshafenu a belgických Antverpách.
Program AlzaPlus+ se chytl
Už 100 tisíc zákazníků využívá na Alze výhodné doručení do všech odběrných míst e-shopu. Přesně tolik členů nyní čítá nový věrnostní program AlzaPlus+, který za paušál od 25 korun měsíčně poskytuje dopravu zdarma do téměř patnácti tisíc výdejních míst, a to na objednávky již od jedné koruny.
Trenýrkárna expanduje
Největší tuzemský e-shop s pánským spodním prádlem Trenýrkárna.cz, která také vyrábí a prodává vlastní produkty pod značkou Styx, zažívá poslední roky organický růst. Majitelé Ruslan Skopal a Adam Rožánek se nyní ale rozhodli tento růst masivně podpořit a poprvé od založení firmy využít finanční injekce investora. Tím je česká investiční skupina SPM, založena Slavomírem Pavlíčkem a Markem Španělem, která své investice aktivně směřuje do vytváření partnerství s ambiciózními českými podnikateli s prokázanými výsledky. SPM získá ve firmě 40procentní podíl.
[newsletter_link_form