Celá řada nejen pracovních procesů podléhá automatizaci. Ta by se ovšem neobešla bez kvalitní výpočetní techniky a především potřebného softwaru. Ten však musí někdo navrhnout, naprogramovat, otestovat a posléze nasadit na daný proces.
„Existuje spousta historek na téma, že jedno oddělení nasadilo určitý software, který se zdál jako živý, běžící proces, ale ono to nefungovalo. Na otázku ‚zkusili jste se na to i přihlásit?‘ přišla lakonická odpověď: ne, my jsme to jen pustili a vidíme, že to běží,“ popisuje v podcastu Peak.cz na jednoduchém příkladu používání metod DevOps Vojtěch Kijenský, který stojí v čele divize DevOps ve společnosti Cleverlance.
DevOps je dle jeho slov specifický. Jde o zkratku dvou anglických slov „development“ (vývoj) a „operations“ (provoz). Trochu krkolomný název ale podle něj není jen dalším „buzzword“ světa informačních technologií (IT).
„Třeba u bankovních systémů to je podle mě alfa a omega všeho. My ‚devopsáci‘ vlastně zasypáváme propast mezi vývojáři a IT administrátory. Výsledkem je zrychlení celého procesu vývoje i nasazení, zvýšení efektivity a vlastně i lepší kontrolovatelnost, s čímž souvisí i nižší chybovost,“ dodává Kijenský.
V podcastu také uslyšíte, jakým vývojem DevOps prošel, jak do něj zasahuje nástup umělé inteligence nebo jak náročná je to profese.
DALŠÍ PODCASTY PEAK.CZ
Jiří Matas (FEL ČVUT): Robot, který by uměl vyměnit duši u kola, by na mě udělal velký dojem
Roman Pichlík (Ataccama): Měli bychom se neustále učit z chyb, aniž by to pro firmu bylo zničující
Marek Růžička (Bankovní identita): BankID je dobrým příkladem projektu spolupráce státu a soukromých firem