Jak to dopadlo s českými sazbami, ukázal už minulý týden, když se ČNB z opatrnosti rozhodla ponechat úroky beze změny a jejich další zvýšení odsunout dále do budoucnosti pod tlakem rizik a nejistot v zahraničí.
Nová prognóza je méně optimistická, nikoliv však až tak dramaticky, aby naznačovala potenciální obrat měnové politiky o 180 stupňů. Už tento týden ukáže, nakolik je nový výhled, nad kterým se centrální bankéři rozhodují, realistický.
Nejdřív inflace, pak HDP
Prvním testem projde ve středu, kdy bude zveřejněna lednová inflace. Česká národní banka, podobně jako trh, nepředpokládá, že by se inflace hned v úvodu roku utrhla a odskočila od cíle.
Následně v pátek přijde na řadu předběžný odhad českého HDP za čtvrtý kvartál loňského roku. Ani v tomto případě se očekávání centrálních bankéřů od trhu nijak výrazně neodchyluje. Všeobecně se totiž očekává, že v posledním čtvrtletí ekonomika mírně zrychlila.
Půjde nicméně jen o předběžný či bleskový odhad, který je sestavený z neúplných čísel a je navíc doprovázený jen velmi stručným komentářem statistického úřadu.
Tento týden rovněž ukáže, nakolik spolehlivé byly i vnější předpoklady prognózy centrální banky.
Čekání na Německo
Ve čtvrtek konečně uvidíme, jestli se Německo už ve druhé polovině loňského roku nedostalo do recese. A také zda eurozóna skutečně zpomalila na předběžná 0,2 procenta (mezikvartálně), jak naznačoval bleskový odhad.
Můžeme namítat, že jde o stará čísla, nicméně obrázek stavu evropské ekonomiky by bez nich nebyl úplný. Zvlášť pokud mohou „otřást“ s docela optimistickými odhady analytiků pro letošní rok, s nimiž ve své prognóze počítala ČNB (eurozóna +1,5 procenta).
VÍCE K TÉMATU:
Zpomalení čínské mašiny: za vše nemůže jen obchodní válka s USA
Bouřlivé jednání ČNB. Nakonec převážil strach z vývoje v zahraničí a sazby se nemění
EU je dominiem Německa? Ne, to jen dramatické titulky zakrývají podstatu politických kompromisů
Zámořské makro
Slušná dávka nových ekonomických dat však tento týden nepřijde pouze z EU, ale i z USA. Američané očekávají zveřejnění nižší inflace, slabší maloobchodní tržby a průmyslové výroby.
Když k tomu připočteme další pokračování nejistot okolo brexitu, tentokrát v podobě odkladu hlasování o dohodě s EU a zvětšující se pravděpodobnosti odložení samotného aktu odchodu Británie, nepůjde rozhodně o nudný týden.
Zvlášť když napoví, zda se centrálním bankám na obou stranách Atlantiku a nakonec i u nás ještě více neuzavírá prostor pro normalizaci měnové politiky.
kde jsou ta čísla?