Česko, v minulém století jeden z vedoucích států rozvoje jaderné energetiky, hraje už mnoho let tři jaderné zdržovací hry. Posuďte sami:
1/ Nový jaderný reaktor v Česku jen tak nebude
Kdo si myslel, že slib vybrat ze tří variant financování jaderných bloků v květnu 2018 bude naplněn, byl opět jen skalní idealista.
Vládní výbor se schází a vybírá a vybírá. Lidé, kteří nikdy uran neviděli, přidávají nové a nové připomínky. K posunutí termínu se vždy najdou nějaké důvody.
Místo výběru tu jsou nové varianty (všechny známé), nové studie (konzultanti se radují!) a nové průtahy (vláda nemusí nic řešit). To se ale dalo čekat a členům výboru tuto roli „otloukánka“ vlády nezávidím.
Konec této hry přijde, až stoupnou úrokové sazby a nebude výhodné reaktory financovat. A že už úroky začaly růst…
DALŠÍ KOMENTÁŘE RADKA ŠKODY:
Kam s vyhořelým palivem? Hra o jaderný odpad jde do dalšího kola
Nekonečný jaderný výběr, hra pro starší a pokročilé
Bezpečných 15 TWh v Temelíně. Mise Martina Romana splněna, 6 let po jeho odchodu
2/ Valná hromada ČEZ se blíží
V souvislosti s blížícím se termínem valné hromady ČEZ přichází opět stejné očekávání: dokáže ANO odstavit generálního ředitele Daniela Beneše?
Toho na jedné straně určitě musíme pochválit za velmi vytříbený vkus: znalci pamatují, že kabelky a oblečení od Diora za 340 000 Kč pro milenku premiéra Nečase snesly srovnání s Ligou mistrů.
Jeho přístup ke svarům a zahraničním akvizicím krachujících balkánských energetik je však spíše na úrovni horšího týmu hrajícího okresní přebor.
„Pochvalu“ zaslouží též za velmi dobrou politiku „spolupráce“ s ČSSD, ODS, KDU-ČSL a Státním úřadem pro jadernou bezpečnost. Jelikož se nám může ČSSD vrátit do vlády, nemusíme vidět v čele ČEZ opět žádnou změnu. Vsadíte si?
Vedení ČEZ zůstává, a zatímco Energetický a průmyslový holding (EPH) skupuje elektrárny po celé Evropě a instalovaný výkon EPH se blíží 25 GW, ČEZ už dávno není největší českou energetickou firmou. Kdo chvíli stál, stojí brzy opodál.
3/ Rozdělení dodávek jaderného paliva pro naše elektrárny
V současné době je všechno jaderné palivo pro Česko ruské. Snaha tuto závislost na jednom dodavateli rozmělnit a vrátit do hry americké/švédské palivo od Westinghousu (WE) do reaktorů v Temelíně je ale jedna velká fraška.
Několik málo LTA palivových WE souborů na testování do Temelína je cesta, která nikam nepovede. Toto americké palivo má totiž jiné parametry (zejména hydraulické) než současné ruské typy TVSA-T mod. 1 a TVSA-T mod. 2.
Jejich použití vedle sebe tak může přinést spíše potíže. Nehledě na to, že samotné „testování“ tak malého počtu článků v provozu nemá žádný přínos. A přitom se ověřená cesta – mít jeden temelínský reaktor s ruským palivem a druhý s americkým – přímo nabízí.
Asi ale ne v Česku. Při neznalosti experimentálních dat navíc u směsných zón hrozí průšvih „svarových“ rozměrů. Chceme to?
Tak jako u předchozích bodů, ani zde se nedočkáme změny hned.
Z výše uvedených bodů vyplývá, že jaderné léto by mohlo být v české kotlině klidné. Na „jaderné frontě“ je u nás prostě klid.